Massachusetts, Amerika Birleşik Devletleri‘nin kuzeydoğusundaki New England bölgesinde, Atlantik Okyanusu ile Connecticut, New Hampshire, Vermont, New York ve Rhode Island eyaletlerini sınırlayan bir eyalettir. Adını geçmişte bölgede yaşayan Massachusetts halkından almıştır. Yaklaşık 6,8 milyonluk nüfusu ile New England bölgesindeki en kalabalık eyalettir. Massachusetts’in ve Büyük New England bölgesinin başkenti ve en kalabalık şehri Boston’dır. Nüfusun çoğunluğu (% 80) Büyük Boston Metropol bölgesinde yaşamaktadır. Boston, diğer Massachusetts şehirleriyle birlikte ABD tarihinde önemli bir ticari ve kültürel rol oynamıştır.

Massachusetts Başkenti: Boston
Massachusetts Başkenti: Boston

Boston

Boston, Suffolk County’nin merkezi ve Massachusetts’in başkentidir. Boston’un kapsadığı alan yaklaşık 48 mil karedir ve New England bölgesindeki en yüksek ve ABD’deki en kalabalık şehirlerden biri olan yaklaşık 673.000 nüfusa sahiptir. Büyük Boston bölgesi yaklaşık 4,8 milyon nüfusa sahiptir ve bu da onu ABD’deki en büyük 10 metropol bölgesi yapar. Boston, 1630’da Püritenler tarafından kurulan ABD’nin en eski şehirlerinden biridir. Amerikan Devrimi’ndeki Boston kuşatması ve Boston Katliamı gibi birçok önemli olay için stratejik bir şehirdi. Boston sadece ekonomik ve kültürel bir üs değil, aynı zamanda Uluslararası bir eğitim merkezidir. Boston, yüksek yaşam maliyeti ile karakterize edilen ABD’deki en pahalı şehirlerden biridir.

Coğrafya ve iklim

Boston, kara (48 mil kare) ve su (41 mil kare) dahil olmak üzere yaklaşık 89 mil karelik bir alanı kaplamaktadır. Kasaba deniz seviyesinden 19 fit yüksekte, en yüksek noktası 330 fitte Bellevue Tepesi ve deniz seviyesindeki en alçak noktadır. Boston, Atlantik Okyanusu kıyısında yer alır ve onu bitişik ABD’de okyanus kıyı şeridine sahip tek eyalet başkenti yapar. Şehir, ılık ila sıcak yazlar ve soğuk veya yağışlı kışlar ile karakterize nemli bir karasal iklime sahiptir. Temmuz, 23 santigrat dereceye ulaşan sıcaklıklarla Boston’un en sıcak ayıdır, Ocak ise -1,70 santigrat dereceye kadar düşük sıcaklıklarla en soğuk aydır.

Ekonomi

Boston küresel bir şehirdir ve yalnızca ABD’de değil, dünyada da ekonomik açıdan en güçlü şehirler arasında yer almaktadır. Büyük Boston bölgesi, 360 milyar dolardan fazla ile ABD’nin en büyük on ekonomisi ve dünyanın en büyük 15 ekonomisi arasındadır. Bölge ekonomisi Boston’daki kolejler ve üniversiteler tarafından destekleniyor. Şehir, dünyanın dört bir yanından Boston ekonomisine yılda yaklaşık 5 milyar dolar katkıda bulunan 350.000’den fazla öğrenciyi kendine çekiyor. Bu kurumlar aynı zamanda önemli işverenler ve inovasyon merkezleridir. Turizm, yılda milyarlarca dolar harcayan 20 milyondan fazla yerli ve yabancı ziyaretçiyle Boston ekonomisine önemli bir katkıda bulunuyor. Boston aynı zamanda yatırım fonları ve sigorta gibi finansal hizmetlerin şehirde önemli bir rol oynadığı bir finans merkezidir.

Hükümet ve siyaset

Boston’da her dört yılda bir seçilen bir belediye başkanının başkanlık ettiği bir belediye yönetimi vardır. Belediye başkanının yürütme yetkileri vardır. Her iki yılda bir seçilen Boston kent konseyi, 9 ilçe koltuğu ve şehir genelinde 4 sandalyeden oluşmaktadır. Şehir yönetiminin yanında çeşitli komisyonlar ve eyalet yetkilileri görev yapmaktadır. Boston’da ayrıca federal binalar, postaneler, bankalar ve adliyeler dahil olmak üzere çeşitli federal tesisler bulunmaktadır. Massachusetts’in başkenti olan Boston, eyalet siyasetinde önemli bir rol oynamaktadır.

Massachusetts Başkenti: Boston
Massachusetts Başkenti: Boston

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here