Erciyes Dağı
Erciyes Dağı

Erciyes Dağı Kayseri ilimizde yer almaktadır. 3916 metre yüksekliğindeki Erciyes, zirvesi her zaman kar ve sisle kaplı volkanik bir dağdır ve Kayseri şehri ile eş anlamlı hale gelmiştir. Yakındaki Kapadokya’daki ‘Peri bacası’ kaya oluşumlarından sorumlu olan bu lav püskürten dağ, tabanında yaşayan Uysal insanları o kadar etkiledi ki sikkeleri tepeden kaynayan lavlarla dağ izlenimi uyandırdı. Zirveyi başarıyla yapan ilk kişi 1837’de W. J. Hamilton, ilk Türk ise 1924’te Miralay Cemil Cahit Bey’di.

Erciyes Dağı Nerede
Erciyes Dağı Nerede

Dağcılar için popüler bir yer olmasının yanı sıra, Türkiye’nin en iyi kış sporları merkezlerinden biridir. Dağın tepesinden, hava açıksa, Kapadokya’dan Toros Dağları’na uzanan bir alanın muhteşem manzarası vardır.

Yükseklik: 3916m

Yer: İç Anadolu şehri Kayseri’nin güneyinde.
Yaz Tırmanışları için en uygun zaman: Mayıs ve Ekim ayları arasında.

Özellikleri: Aktif olmayan bir yanardağ, İç Anadolu’nun en yüksek zirvesidir. Kuzey yamacında 700 metrelik bir dağ buzulu, 2100-2900 metre yükseklikteki doğu yamacında ise kış sporları merkezi olan Tekir yaylası bulunmaktadır. Telesiyejden Cobaninine’deki kamp alanına yürüyüş kışın yaklaşık 2½ – 3 saat sürer. Seytan Deresi’nin başındaki Çobaninin’den Mola taşi’ye tırmanış bir saat sürüyor ve kros kayaklarına tırmanmak popüler. Buradan, daha küçük zirvenin zirvesine ulaşmak yaklaşık 2-3 saat sürer. Kış aylarında Seytan Deresi’nde çığ tehlikesi vardır ve ilkbaharda (Mayıs ve Haziran) düşen kayalardan dolayı miğfer takmak gerekir.

Erciyes Dağı
Erciyes Dağı

Kayseri Erciyes nereye bağlı?
Erciyes ve Nemrut Dağı nerededir?
Erciyes dağının efsanesi nedir?
Erciyes Dağı dünyada kaçıncı sırada?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz