Amerika Birleşik Devletleri'nin Resmi Dili Nedir?
Amerika Birleşik Devletleri'nin Resmi Dili Nedir?

ABD, dünyadaki dilsel olarak farklı ülkelerden biridir. Tarihsel olarak, ülkede yaygın olarak kullanılan dil ingilizce olmasına rağmen genel olarak toplamda yaklaşık 500 dil konuşulmaktadır. İspanyolca, ülkedeki en popüler ikinci dildir. Aslında, New Mexico eyalet hükümeti hizmet ve belgeler sunmak için ispanyolca kullanıyor. ABD’de birkaç yerli dil de var. Amerikan işaret Dili yaklaşık 500.000 kişi tarafından kullanılmaktadır. Ülkede konuşulan ilk beş dil ingilizce, ispanyolca, çince, Tagalogca ve Vietnamca’dır. ABD’de konuşulan birçok dile rağmen, ülkenin resmi bir dili yok. İngilizce, ülkede yalnızca fiili bir ana dildir.

Amerika Birleşik Devletleri'nin Resmi Dili Nedir?
Amerika Birleşik Devletleri’nin Resmi Dili Nedir?

Resmi dil durumu

Yukarıda belirtildiği gibi, ABD’nin federal düzeyde resmi veya ulusal bir dili yoktur. Bununla birlikte, ingilizce, ‘yalnızca ingilizce hareketi’ olarak adlandırılan 32 eyalette resmi dil olarak kabul edilir. 50 eyaletten 30’u resmi dil olarak ingilizce’yi kullanırken, Hawaii hem İngilizce’yi hem de Hawaii’yi resmi dil olarak kurmuştur. Alaska, ingilizce’ye ek olarak 20 yerli dili resmi dil olarak tanır. İngilizce aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri’nin resmi dillerinden biridir.

Mevzuat, yönetmelikler ve mahkeme kararları için tek dil ingilizce’dir. Ancak yasa, oy pusulaları gibi bazı belgelerin, çok sayıda İngilizce konuşamayan alanlarda birden çok dilde basılmasını gerektiriyor. İngilizce, iki dilli kurumlarda bile her düzeyde bir konu olarak öğretilmektedir. Kümülatif olarak, ABD’de 230 milyondan fazla İngilizce konuşanlar var. 35 Milyondan fazla konuşmacıyla ABD, dünyadaki en fazla beşinci ispanyolca konuşana sahiptir. Diğer kaynaklar, ülkedeki ispanyolca konuşanların sayısını Meksika’dan sonra en büyük ikinci olan 50 milyona çıkardı. Bazı insanlar İspanyolcayı ulusal bir dil ve buna ihtiyaç varsa resmi dile aday olarak görür.

ABD’nin neden resmi dili yok

Ne federal hükümet ne de ABD Anayasası, ülkenin resmi bir dile sahip olmamasının bir nedenini sağlamıyor. Bununla birlikte, bunun neden böyle olduğuna dair çeşitli nedenler öne sürülmüştür. Ülke çeşitlidir ve farklı dilleri konuşan büyük nüfusa sahiptir. Bu nedenle, bir dili resmi dil olarak ilan etmek ve ABD’nin tarihsel ve güncel dil çeşitliliğini görmezden gelmek pratik değildir.

Resmi bir dilin olmaması, yerli dilleri ve kültürleri tanıtmanın ve korumanın doğal bir yolu olarak kabul edilir. İnsanları, özellikle farklı bir ülkede ortak bir dile zorlamak, çünkü ABD, insanlara miraslarını ve geleneklerini unutmalarını söylemek olarak görülebilir.

İngilizceyi resmi dil haline getirmek için girişimlerde bulunuldu, ancak başarılı olamadı. 1780’de John Adams tarafından İngilizceyi resmi dil ilan etmesi için Kıta Kongresi’ne bir teklif sunuldu, ancak önerisi bireysel özgürlük için bir tehdit olarak kabul edildi. Tartışma o zamandan beri devam ediyor ve konu hala bir çözüm olmaktan uzak. Konuşma ve öneriler İngilizceyi resmi dil yapmak kadar yoğun olmasa da, İspanyolcayı İngilizcenin yanında resmi dil yapmak için de görüşmeler yapıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz