Himalaya Dağları
Himalaya Dağları

Konum : Asya’nın güneyinde bulunan Himalayalar yedi ülkeye yayılmaktadır: Afganistan, Butan, Burma, Çin, Hindistan, Nepal ve Pakistan.

Olağanüstü coğrafi özellikleri ve atmosferi, Himalayaları binlerce yıldır bir hayranlık alanı haline getirmiştir. Daha da takdire şayan bir yer çünkü 163’ü küresel ölçekte tehdit altında olan yaklaşık 300 memeli türüne ev sahipliği yapıyor; bunların arasında Asya’nın en büyük üç otoburu (Asya fili, Hint gergedanı ve Asya mandası) ve en büyüğü etobur, kaplan.

Kuzeyde Tibet’in aşırı güneydoğusu ile güneyde Hindistan, Nepal ve Butan arasında yer alan Himalayalar, yoğunluğu, rakımları ve biyolojik çeşitliliği ile hayranlık uyandırıyor. Everest Dağı da dahil olmak üzere dünyanın en yüksek on zirvesinden dokuzunu keşfediyoruz. Bu dağlar, bazı ana Asya nehirlerinin kaynağıdır ve gezegenimizin ikliminin düzenlenmesine katkıda bulunur.

Himalaya Nerede
Himalaya Nerede

Yüzyıllar boyunca, sakinler doğayı ve insanları aynı yaşam dokusunda bir araya getiren eşsiz bir kültür geliştirdiler. Bu bölge Buda’nın doğuşunu gördü ve gizli vadiler ve yüksek dağ gölleri gibi kutsal doğal alanlarla dolu.

Himalaya Dağları
Himalaya Dağları

Himalaya Dağı hangi ülkede?
Himalaya kime ait?
Himalaya Türk malı mı?
Himalaya ürünleri hangi ülkenin?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz