Türkiye'nin En turistik 10 Kenti

Her yıl Dünya’nın birçok yerinde ülkemize turistler buraya akın etmektedir. Ülkemizin her köşesi bir cennet köşesi andırıyor adeta. Tarihi yapılar ve doğal güzellikle ülkemizin 81 şehrine yayılmış durumdadır. Bazı şehirler vardır ki daha çok turist gelirler. Turistleri buraya çeken birçok neden vardır elbet. İşte en turistik 10 şehrimizi Seçtik umarım beğenirsiniz. sorularınız varsa yorum kısmında yazabilirsiniz.

11-Edirne

Edirne

Edirne Marmara bölgesinde bulunur. Osmanlı Devletine başkentlik yapan Edirne ilimizde birçok tarihi yapı bulunur. Bu tarihi yapıları görmek için yıl içerisinde birçok ziyaretçi gelmektedir. Avrupa’ya açılan kapı olarak bilenen ilimiz listeye 4. sırada girmiştir.

10-Nevşehir

Nevşehir-Kapadokya’da Balon Turu

Nevşehir İç Anadolu bölgemizde bulunan şirin bir ildir. Kapadokya bölgesi çok meşhurdur. Burada bulunan Peribacaları ve balon turları buraya yerli ve yabancı birçok turist çekmektedir. Listeye 10. sırada listeye girmiştir.

9-Gaziantep

Gaziantep

Güneydoğu Anadolu Bölgemizde bulunan Gaziantep ilimiz ise birçok tarihi yapısı nedeni ile buraya yıl boyunca birçok turist akın etmektedir. Özellikle baklavası ün salmış bu ilimiz listemize 9. sırada girmiştir.

8- Muğla

Muğla

Muğla Ege bölgesindedir ancak Akdeniz Bölgesinde de topraklarının bir kısmı bulunur. Muğla ilimiz daha çok deniz turizmi ile ön plana çıkmıştır. Marmaris ve Bodrum ilçeleri yıl içerisinde birçok yerli ve yabancı turist akın etmektedir. Deniz, Kum ve güneşin merkezi olarak bilinen ilimiz listeye 8. sırada girmiştir.

7-Çanakkale

Çanakkale

Çanakkale Marmara bölgesinde bulunan harika bir ildir. Ülkemizin zaferini bu ilimize borçluyuz şairin dediği gibi her karış toprağı kanla sulanmıştır.  Buraya gelen turistler duygusal anlar yaşanmaktadır. Tarihi ve doğal güzellikleri ile bilinen şehrimiz listeye 7. sırada girmiştir.

6-Denizli

Denizli-Pamukkale

Ege bölgesinde bulunur. Denizli ilimiz denilince akla ilk olarak pamukkale gelmektedir. Buraya yerli ve yabancı birçok ziyaretçi gelmektedir. Dünya’nın en iyi manzaralarından birine sahip olan pamukkale manzarasını görmek için yıl içerisinde yerli ve yabancı birçok turist gelmektedir. Horozları ile meşhur Denizli ilimiz listeye 6. sırada girmeyi başarmıştır.

5-Bursa

Bursa

Bursa Marmara Bölgemizde bulunan şirin bir ildir. Sanayi, ticaret ve turizm kentidir. Osmanlı Devletin ilk başkentlerinden biri olan Bursa ilimizde birçok tarihi yapı bulunur. Bu tarihi yapıları görmek için birçok yerli ve yabancı turist gelmektedir. İskender kebabı ile bilinen Bursa ilimiz Listeye 4. sırada girdi.

4-Aydın

Aydın
Aydın

Aydın 1.068.260 nüfusu ile Ülkemizin Ege Bölgesinde bulunan harika bir şehrimizdir. İl merkezine bağlı 17 ilçe bulunur.  İlimiz tarihi yapıları ve doğal güzellikleri ile herkesi kendine hayran bırakan bir dokusu vardır. İlimizde gezilip görülecek birçok yer vardır. Ege Turuna çıktığınızda mutlaka uğramanız gereken bir ildir.

3-İzmir

İzmir

İzmir Ege Bölgesinde bulunur. Doğal güzellikleri ve tarihi yapıları ile bilinen İzmir ilimize yıl içerisinde birçok yerli ve yabancı ziyaretçi gelmektedir. Ege’nin İncisi olarak bilinen İzmir ilimiz listeye 3. sırada girmiştir.

2- İstanbul 

İstanbul

İstanbul Marmara Bölgesinde bulunur. Sadece ülkemizde değil dünya sıralamasında önemli turistik bir kent olarak gösterilmiştir. ilimiz birçok imparatorluğa başkentlik yapmıştır. ilimizde birçok tarihi yapı bulunur. Bu yapıları ziyaret etmek için dünyanın her tarafında buraya ziyaretçiler gelmektedir. Medeniyetin başkenti İstanbul ilimiz listeye 2. sırada girmiştir.

1-Antalya

Antalya

Antalya Akdeniz bölgemizde bulunur. Deniz, kum ve güneş denilince akla gelen ilk yer olmaktadır. buraya yaz mevsiminde dünyanın her yerinde turistler adeta akın etmektedir. bunun yanında birçok tarihi yapıya da sahiptir. Deniz turizmin başkenti olarak bilinen Antalya ilimiz listeye 1. sırada yer almıştır.

26 YORUMLAR

  1. sivas,ı neden seçmediniz de seçseydiniz 1. sırada iyiki antalyayı seçmişsiniz çünkü ben 5 yaşımdan beri antalyaya gitmek istiyordum

  2. Listede Mardin ve Trabzon olmaması haksızlık.
    Hele Trabzona yılda 2 milyon turist geliyor.
    Listenizi gözden geçirmeniz dileğiyle.

  3. BENCE GİRESUN OLMALIYDI KESİN KURTULUŞU OLMAYAN TEK İL GİRESUN TARİHİ KALESİ ADASI GÖRÜLMEYE DEĞER KARADENİZ TAMAMEN BİR DOĞA HARİKASI BİR YER..

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here