Himalaya Dağları Hangi Ülkede?
Himalaya Dağları Hangi Ülkede?

Himalayalar, küçük sıradağlardan oluşan devasa bir dağ silsilesi oluşturur ve Tibet Platosu’nun batı ve güney kenarlarını çevreler. Doğuda Çin anakarasından batıda Pakistan’a, Butan, Tibet, Nepal ve kuzeydoğu Hindistan’a kadar uzanan menzil, dünyanın en büyüğüdür ve tamamen Asya’da bulunmaktadır. Batı çapası Pakistan’da, İndus Nehri’nin güneyinde, doğu çapası ise Yarlung Zangbo Nehri’nin büyük kıvrımının batısındaki Namcha Barwa Dağı’dır.

Himalaya Dağları Hangi Ülkede?
Himalaya Dağları Hangi Ülkede?

Himalayaların Tibet’teki Yeri

Batıdaki Ngari Vilayetinden güneydoğudaki Nyingchi vilayetine kadar, Himalayalar Tibet’i bölgenin batı, güneybatı ve güney sınırları boyunca Hindistan, Nepal ve Butan ile devasa bir yay şeklinde çevreliyor. Himalayalar’da 8.000 metreyi aşan dünyanın en yüksek 14 dağından altısı Tibet sınırları içindedir ve 8.000 metreden fazla bir dağ olan Shishapangma tamamen bölgede yer almaktadır.

Nepal ile paylaşılsa da Tibet sınırları içinde Everest Dağı, Lhotse Dağı, Makalu Dağı, Cho Oyu Dağı ve Gyachung Kang bulunur. Batı dünyasında Himalaya olarak bilinen Tibetçe’de bu isim “Kar Ülkesi” olarak tercüme edilir.

Dünyanın en yüksek dağ silsilesi olan ve dünyanın en yüksek dağlarının çoğuna ev sahipliği yapan Himalayalar, Everest Dağı, Kangchenjunga Dağı, Makalu Dağı, Cho Oyu Dağı ve Manaslu Dağı gibi 8.000 metreden fazla dağın çoğunu içerir.

Dünyanın her yerinden çoğu dağcı ve yürüyüşçü için sadece son varış noktası değil, aynı zamanda gizemli kültüre ve Himalaya krallıklarının muhteşem manzarasına meraklı birçok turist için de harika bir destinasyondur.

Himalayaların dağları nerede? Oraya nasıl gidilir ve Himalaya Dağlık bölgelerine nasıl gidilir? Burada size Himalaya’nın her bölgesine faydalı seyahat rehberi ile Himalaya Dağlarının konumu hakkında ayrıntılı bilgiler sunuyoruz.

Himalaya dağlarında kimler yaşıyor?
Dünyanın en yüksek dağı hangi ülkededir?
Himalaya Dağları ne zaman olmuştur?
Dünyanın çatısı olarak bilinen yer neresidir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz