İzmir Gezilecek Yerler

İzmir 4.223.545 nüfusu ile Ege bölgemizin en kalabalık şehri ülkemizin ise 3. büyük şehridir.  Ege’nin incisi İzmir tarihi dokusu ve doğal güzellikleri yıl boyunca ülke içinde ve ülke dışında birçok turist çekmeyi başarmaktadır.

İzmir Gezilecek Yerler

Hem gezilip görülecek hem de yaşanılacak bir şehirdir. İzmir hakkında uzun bir yazı yazdık isteyen olursa burada okuyabilir. Şimdi ise şehirde gezilecek 10 popüler yer belirledik.

Göz at ;

  1. İzmir Gezilecek Yerler
  2. İzmir Gece Hayatı
  3. İzmir’de Gezilecek 10 Yer
  4. Kordon Boyu Nerede, Nasıl Gidilir
  5. İzmir Karagöl Tabiat Parkı Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti
  6. İzmir Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
  7. İzmir Sasalı Doğal Yaşam Parkı Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri, Giriş Ücreti

1-İzmir Saat Kulesi

İzmir Saat Kulesi

İzmir’in sembolü olan Saat Kulesi Konak meydanında bulanmaktadır. 1901 yılına II. Abdülhamit Döneminde 25 metre uzunluğunda yapılan tarihi saat kulesi işlemeleri, dört köşesinde bulunan çeşmeleri ve görüntüsü ile hayran bırakıyor.

İzmirlilerin buluşma noktası olan saat kulesi gece ışıklarının yanması ile harika bir görüntü oluşturuyor. Saat kulesine karşı banklarda oturup, güvercinler arsında bu eşsiz güzelliği seyretmelisiniz.

2-Efes Antik Kenti

Efes Antik Kenti

Selçuk denilince akla ilk olarak Efes Antik Kenti gelir. Tarihi geçmişine rağmen günümüze sağlam olarak ulaşan Efes Antik Kenti görülmesi gereken tarihi güzelliklerdendir. Selçuk’tan kalkan arabalar ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Efes Antik Kentine müze kartı ile ücretsiz girebilirsiniz. Efes Antik Kentinde göreceğiniz tarihi yapıtları tek tek ele alalım.

Çifte Kilise: Yüz yılardır varlığını devam ettiren Çifte Kilise Efes Antik Kentinde yer almaktadır. MS 2. Yüz yılda Roma Döneminde yapılan bu eser antik kentte büyüleyici güzelliği ile karşınıza çıkacaktır.

Hadrian Tapınağı: Efes Antik kentinde akrapol bölümünde bulunmaktadır. İmaparator Hadrian için yapılan tapınak yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çeken eserlerdendir.

Trajan Çeşmesi: Efes Antik Kentinin en önemli eserlerindendir. Hadrian Tapınağının ilerisinde bulunan Trajan çeşmesi iki katlı yapısı ile harika bir görüntü oluşturuyor. Büyük bir havuza sahip olan çeşmenin su akan bölümünde Trajan heykeli bulunmaktadır. İhtişamlı bir eser olan bu çeşme derin tarihi ile etkileyici bir güzellik oluşturuyor.

St John Kilisesi: Efes Antik Kentinin en görkemli yapısı olan St John Kilisesi Bizans döneminin önemli kalıntılarındandır. Efes antik kenti gezinizde bu kilisenin görkemli görüntüsü sizi etkileyen eserler arasında olacaktır.

Ayrıca antik kentte bulunan Meryem Ana Kilisesi, tiyatro bölümü, Celsus Kütüphanesi, Domitianus Tapınağı, hamamlar, tuvaletler ve ihtişamlı kapılar dikkatinizi çekecek diğer eserlerdendir. Ayrıca Efes Antik kentte bulunan yedi uyuyanlar mağarası hikayesi ile dikkatinizi çekecek yerlerdendir. Keyifli bir tarihi gezi yapmak istiyorsanız Efes Antik kentini mutlaka ziyaret etmelisiniz.

3- Kordon Boyu

Kordon Boyu

İzmir Konak’ta yer alan Kordon Boyu bir kenarda masmavi deniz ve bir kenarda çeşitli şirin kafeleri ile İzmir’in en güzel yerlerinden biridir.

 Kordon Boyu yürüyüş yolları ve deniz kenarındaki çeşitli kafeleri ile insanlara güzel havalarda eşsiz bir manzara sunmaktadır. İzmir geziniz de Kordon Boyunu ziyaret etmeyi unutmayınız.

4-Agora 

İzmir Agora Antik Kenti

Konak’ın Namazgâh semtinde bulunan Agora antik kenti zengin tarihi kalıntıları ile oldukça dikkat çekici bir yerdir. Agora Pazar yeri demektir. Helenistik Döneminden kaldığı tahmin edilen bu antik kentte; bazilika, mezar taşları, heykeller, kanallar ve yazıtlar gibi tarihi eserler bulunmaktadır.

Ayrıca üç katlı olarak yapılan bu agora dünyanın en büyük agoralarından biridir. Bu antik kente müze kartı ile ücretsiz girebilirsiniz. Konak gezinize bu tarihi öneme sahip antik kenti de ekleyebilirsiniz.

5-Tarihi Asansör

Asansör Konak

İzmir’e kuş bakışı ile seyretmek istiyorsanız mutlaka tarihi Asansörü ziyaret etmelisiniz. Konak meydanına yürüme mesafesinde olan Asansör gezi listenizin ilk sıralarında bulunması gereken yerlerdendir.

1907 yılında Nesim Levi tarafından iki semti buluşturmak için özellikle de hamile ve yaşlılar için yapılmıştır. Tarihi Asansörün çıkmaz sokağına girdiğinizde eski evler arasında yürüdükten sonra bu ihtişamlı eseri göreceksiniz.

Asansöre binip kurucusunun şarkıları eşliğinde yukarı çıkacaksınız. Burada İzmir’in eşsiz manzarasına şahit olacaksınız. Ayrıca burada restoran ve kafe bulunmaktadır.

6-Alaçatı

Alaçatı

Ege kıyısında yer alan Çeşme’ye bağlı küçük, şirin bir tatil beldesidir. Rumlar Döneminden kalan Alaçatı’ya özgü tarihi taş evleri, evlerin penceresinden sarkan rengarenk çiçekleri, lavanta kokan dar sokakları, Arnavut kaldırımları, tertemiz plajları ve serin havası ile harika bir tatil yapacağınız bol fotoğraf çekeceğiniz güzellikte bir yer.

Alaçatı çeşitli restoranlar, butik kafeler, lüks oteller ve gece mekanları ile ışıl ışıl bir yer. Keyifli ve eğlenceli bir tatil yapacağınız bu tatil yerine mutlaka uğramalısınız. Ayrıca Alaçatı’da cumartesi günleri kurulan Alaçatı Pazarına gitmenizi de tavsiye ederim.

7-İzmir Doğal Yaşam Parkı

İzmir Doğal Yaşam Parkı

Çiğli denilince akla hiç şüphesiz doğal yaşam parkı gelir. Avrupa’nın en büyük, Türkiye’nin ise ilk doğal yaşam parkı Sasalı’da bulunmaktadır. Karşıyaka iskelesinden kalkan 777 numaralı otobüs ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Büyük bir alana sahip bu doğal yaşam parkında çok sayıda farklı türlerden hayvan ve bitki bulunmaktadır.

Temiz havası ve yeşil tabiatı ile sakin bir ortama sahip bu alanda her bölgede farklı hayvan türleri ile karşılaşacaksınız. Büyük olmasından dolayı tüm yerleri görmek istiyorsanız girişte bulunan haritadan mutlaka yanınıza alın size rehberlik edecektir.

Burada bulunan tropikal merkezde farklı meyve ağaçları, bitki türleri ve timsah, yılan gibi sürüngen hayvanlar bulunmaktadır. Sera şeklinde olan bu tropikal merkeze girdiğinizde kendinizi farklı bir ülkede hissedeceksiniz. Kuş türleri, aslan, kaplan, Asya fili, maymun, yılan, timsah gibi çok sayıda hayvanı kendi doğal yaşam alanlarında görmeniz mümkün.

Ayrıca bu bölgede çocuk oyun alanı, gözetleme kulesi, restoran, kafeterya ve hediyelik eşya dükkânı bulunmaktadır. İzmir gezinizde mutlaka buraya uğramalı ve doğanın bu güzelliklerine şahit olmalısınız.

8-Şirince Köyü

Şirince

Selçuk ilçesine 8 km uzaklıkta bulunan Şirince köyü doğal güzelliği ile görülmesi gereken yerlerdendir. Köyü çevreleyen yemyeşil tabiatı, dar sokakları ve beyaz beyaz evleri ile şirin bir görünüme sahip olan köy hafta sonu İzmirlilerin uğrak yeridir.

Her yıl ekim ayında Şarap Festivali yapılan şirince sessiz bir tatil isteyenlerin gözde yerlerindendir.

9-Tarihi Kemeraltı Çarşısı

Kemeraltı Çarşısı

Konak Meydanında bulunan günün her saati kalabalık olan Kemeraltı çarşısı İzmir halkının olmazsa olmazlarındandır. Tarihi ve modern yapısı ile dikkat çeken çarşıda aradığınız her şeyi görmek mümkün.

Restoran, kafe, market, giyim mağazaları, gelinlik mağazaları ve aradığınız tüm markaları görebileceğiniz bir yer. Hem keyifli bir alışveriş yapıp hem de İzmir’in kültürüne şahitlik yapabilirsiniz. Ayrıca Kemeraltı çarşısında bulunan çok sayıda turist alan Hisar Camisin de ziyaret edebilirsiniz.

10-Pergamon Antik Kenti

Bergama antik kenti

Uzun yıllar boyunca Pergamon Krallığının başkenti olan Bergama ilçesinde bulunan antik kent tarihi açıdan çok büyük öneme sahiptir. Bergama Antik kenti olarak da adlandırılan bu kent çok sayıda yerli ve yabancı turist almaktadır.

Yüksek bir tepede bulunan bu antik kente teleferik ile çıkılmaktadır. Antik kente vardığınızda kentin merkezini oluşturan etrafı surlarla kaplı içinde saray, önemli yapı ve tapınakların bulunduğu akrapol bölümü sizi karşılayacaktır.

Bu antik kentte; Bergama krallarının sarayları, tiyatro, kütüphane, gymnasion, tapınaklar ve agora gibi yapıtların kalıntıları bulunmaktadır. Dünyanın en dik tiyatrosuna sahip bu antik kent aynı zamanda görkemli Traian Tapınağına da sahiptir.

Bu antik kentte günümüzde kalıntıları bulunan Bergama’nın en eski tapınağı olan Athena Tapınağı bulunmaktadır. Akropol bölümünde bulunan saraylar, depolar, su yolları ve çarşı yeri olan agora harika bir görünüm oluşturuyor.

Panaromik bir görünüme sahip bu antik kentte tarihe yolculuk yapacak ve muhteşem tarih kalıntılara şahit olacaksınız.

4 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here