Bebek

Bebek İstanbul ilimizin Beşiktaş ilçesine bağlı en lüks semtidir. Bu semt daha çok elit kesimin yaşadığı bir yerdir. Semtte birçok köşk ve tarihi yapı bulunmaktadır. böyle olunca yerli ve yabancı birçok ziyaretçinin de mekanı olmaktadır.

Bebek sırtlarından Kandilli’nin görünümü.

Bebek semti Osmanlı devleti İstanbul fethi yapmadan önce burası bir balıkçı köyüydü. Fatih Sultan Mehmet Rumeli Hisarı inşa edip İstanbul fethi gerçekleşeceği zaman buraya da Bebek Çelebi adında birini atıyor. Bu semt ismi oradan alıyor. Evliya Çelebi Seyahatnamesinde bu semt ile ilgili yazı bulunmaktadır.

Bebek Sahili

Bu semtte aynı isimde bir koy birde cami bulunmaktadır. Ayrıca burada Aşiyan Müzesi ve birçok gece mekân bulunmaktadır. Burası lüks olduğu gibi aynı zamanda tarihte kokmaktadır bunun dışında gece hayatı da çok renkli olmaktadır. Burada bulunan mekânlar tıklım tıklım dolmaktadır. Burada bulunan tarihi birkaç yapıyı kısaca açıklamak istiyorum.

Bebek Gezi Rehberi

Bebek Parkı

Bebek Cami:  Vapur iskelesi yanında bulunan cami 1726 yıllında Damat İbrahim Paşa tarafında inşa edilmiştir. Büyük bir ustalıkla inşa edilen bu cami semtimizin en önemli tarihi yapısıdır. Buraya geldiğinizde ilk uğrayacağınız yerlerden biridir.

Bebek Cami

Aşiyan Müzesi: Aşiyan Müzesi Bebek semtimizden bulunur. Aşiyan müzesi Türk edebiyatımızın en önemli kurucularından Tevik Fikret’in 1906-1915 yılları arasında yaşadığı, 1945 yıllından bugüne kadar ise müze olarak hizmet veren bir yerdir. Burada ünlü yazar Tevik Fikret’e ait eserler sergilenmektedir. Yolunuz düşerse mutlaka uğrayacağınız bir yerdir.

Aşiyan Müzesi

İstanbul ve boğazı denilince ilk bu semt akla gelmektedir. Burada yarım saat geçirseniz size her şeyi unutturacak kadar güzel bir yerdir. Denize sıfır konumunda bulunan bu semt manzarası ile insanları hayrete bırakmaktadır. Yolunuz düşerse mutlaka uğrayın derim. Fakat son bir uyarı yapmak istiyorum. Gelirken deniz yolu ile gelemeye çalışın çünkü trafik çok yoğun olmaktadır.

Bebek İstanbul

Bebek Nerede, Nasıl Gidilir?

Bebek Semtine Beşiktaş ve Kabataş’tan kalkıp sahil yolunda giden otobüslerle gidebilirsiniz. işte o otobüs hatları.

  • 22     İstinye Dereiçi – Kabataş
  • 22RE Fatih Sultan Mehmet – Kabataş
  • 25E   Sarıyer – Kabataş
  • 40       Rumelifeneri- Garipçe- Taksim
  • 40T   İstinye Dereiçi – Taksim
  • 42T   Bahçeköy – Taksim
Bebek Nerede
Bebek İskelesi
Bebek Hangi Şehirde
Bebek Beşiktaş

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here