Saimbeyli

Saimbeyli Adana ilinin bir ilçesidir.  Saimbeyli ilçesi bağlı olduğu Adana il merkezine 156 km uzaklıkta yer almaktadır. Saimbeyli dört bir yanı dağlarla çevrili bir ilçedir. Saimbeyli ilçesi kiraz bahçeleri ve yaylaları ile ön plana çıkmaktadır. İlçe tarihi süreçte Ermenilerin yaşadığı bir bölgeydi. Kurtuluş Mücadelesi sonucunda ilçeyi terk eden Ermeniler ilçeyi tamamen yakıp yıkarak harap etmişlerdir. Bundan dolayı ilçede günümüze ulaşmış tarihi yapı bulunmamaktadır. İlçede yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Saimbeyli İlçesi

Obruk Şelalesi

Saimbeyli ilçe merkezine 5 km uzaklıkta yer almaktadır. İlçenin en önemli mesire yeridir. Saimbeyli Deresinden kayalar üzerinde dökülen sular çok sayıda şelale oluşturmaktadır. Yeşilliğe bürünmüş kayalar üzerinden usul usul akan şelale büyük ve çok sayıda küçük şelaleden oluşmaktadır. Obruk Şelalesinde doğa yürüyüşü yapabilir ve harika manzara fotoğrafları çekebilirsiniz. Hayran bırakacak güzelliğe sahip Obruk Şelalesinin serin suları eşliğinde doğal klima altında güzel bir piknik yapabilirsiniz.

Çatak Yaylası

Saimbeyli- Tufanbeyli karayolunun 5 km uzağında yer almaktadır. Saimbeyli ilçesinde kalkan toplu taşıma araçları ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Yeşillikler ile kaplı Çatak Yaylası bol su kaynaklarına sahiptir. Adana’nın sıcağından bunalanların uğrak yeri olan Çatak Yaylasının temiz ve bol oksijenli havasında çardaklarda piknik yapabilirsiniz.

Saimbeyli Kalesi

Saimbeyli ilçesine bağlı Bahçe Köyünün güneyinde kayalık bir tepe üzerinde yer almaktadır. Hitit, Asur ve Roma Döneminde kullanılan kale dikdörtgen planlı, 8 burçlu ve bir gözetleme kulesine sahiptir. Kale içinde bir su sarnıcı ve kilise yer almaktadır. Burada bulunan kiliseye kara kilise denir. Kurtuluş mücadelesi öncesinde bu kilise Türkler için tam bir felaket yeri olduğu için bu adı almıştır. Ermenilerin bölgeyi ter etmesi üzerine yıkılan kiliseden günümüze sadece kalıntıları ulaşmıştır. Kale ise günümüzde harap durumdadır.

Saimbeyli Şehitliği

Saimbeyli ilçe merkezinde bir tepe üzerinde bulunmaktadır. Saimbeyli ilçesinin işgali ve kurtuluş mücadelesi sonucunda Ermeniler tarafından şehit olan vatandaşlarımız için 1951 yılında yapılmıştır. Burada 80 tane şehit mezarı yer almaktadır. Saimbeyli Şehitliği ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir.

Saimbeyli Hangi Şehirde
Saimbeyli Haritası
Saimbeyli Nasıl Gidilir
Saimbeyli Nerede
Saimbeyli Obruk Şelalesi
Saimbeyli

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here