Aladağ

Aladağ Adana iline bağlı bir ilçedir. Aladağ ilçesi Adana il merkezine 105 m uzaklıkta yer almaktadır. Aladağ; Toros Dağları üzerinde kurulan bir ilçedir. Aladağ ilçesi sahip olduğu tarihi değerler dışında doğal güzelliğe sahip turistlik yerleri ile de dikkat çekmektedir. Aladağ ilçesinde yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Akören Antik Kenti: Aladağ ilçesine bağlı Akören Kasabasında çok sayıda kültürel ve tarihi bakımdan önemli kalıntılar yer almaktadır. Aladağ ilçe merkezine 18 km uzaklıkta Bulunan Akören Kasabasının 1 km doğusunda yer alan Akören Antik Kentinde 4 adet kilise, kral mezarı, Seyhan Nehri üzerine kurulan köprü, su sarnıçları, antik sokaklar ve çeşitli yapılar yer almaktadır. Günümüzde iyi durumda olan kiliseler Bizans Döneminden kalma yapılardır. Burada bulunan kiliseler bu antik kentin dinsel açıdan önemli olduğunu göstermektedir.

Masiret Yaylası: Aladağ ilçesine bağlı Masiret Yaylasında birçok tarihi kalıntılar yer almaktadır. Masiret Yaylasında bulunan Roma ve Bizans Dönemine ait yer altı ve yer üstü yerleşim alanı ve bu alanda yer alan tarihi kalıntılar oldukça dikkat çekmektedir. Ayrıca Masiret Yaylasında günümüzde hala kullanılan Uzunkuyu, mozaik resimler, taş mezarlar ve lahit mezarlar bulunmaktadır. Masiret Yaylasının simgesi olan tarihin her safhasına şahitlik yapmış asırlık çınar ağaçlarını görmenizi tavsiye ederim.

Meydan Kalesi: Aladağ ilçe merkezine 12 km uzakta yer almaktadır. 12. Ya da 13. Yüzyılda yapıldığı tahmin edilen Meydan Kalesi yüksek bir tepe üzerinde yer almaktadır. Yarım daire şeklinde olan kale etrafında bulunan dağlar ve yeşillikler ile ihtişamlı bir güzellik oluşturmaktadır. Meydan Yaylasının temiz ve bol oksijenli havasında güzel bir tarihi gezi yapabilirsiniz.

Acı Su Yaylası: Aladağ ilçesine bağlı Dölekli Köyü yakınlarında yer almaktadır. Acıman Yaylası olarak da anılan Acı Su Yaylası adını içinde bulunan acı sudan almaktadır. Acı Su Yaylası şifalı sularından dolayı her yıl binlerce ziyaretçi almaktadır. Bu yaylanın acı suyu kaplıca olarak kullanılmaktadır. Burada küçük çaplı tesisler yer almaktadır. Şifalı suları, temiz havası ve doğal güzelliği ile ön plana çıkan Acı Su Yaylasını ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Aladağ Nerede Haritası
Aladağ

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here