Seyhan

Seyhan Adana ilinin merkez ilçelerinden birisidir. Ülkemizin beşinci büyük ilçesi olan Adana’nın merkez ilçesi olmasından dolayı ulaşımı gayet kolaydır. Seyhan ilçesi ekonomisi gelişmiş olmasından dolayı kalabalık bir nüfusa sahiptir. Seyhan Nehrinin kıyısında yer alan Seyhan ilçesinde gezilecek yerler şunlardır:

Seyhan İlçesi

Büyük Saat Kulesi

Seyhan ilçe merkezinde Ali Münif Caddesinde yer almaktadır. Büyük Saat Kulesi; Abidin Paşa tarafından 1882 yılında inşa edilmiştir. 32 metre uzunluğa sahip olan Büyük Saat Kulesi ülkemizin en uzun saat kulesi olma özelliğine sahiptir. Adana ilinin simgesi olan Büyük Saat Kulesi yapıldığı dönemde modernleşmenin simgesi olarak yörede önem kazanmıştır. Osmanlı mimarisine uygun olarak yapılan saat kulesi kare prizma şeklinde tuğladan inşa edilmiştir. Seyhan ilçesinin merkezinde yer alan bu heybetli yapı büyüleyici bir güzellik oluşturmaktadır.

Seyhan Büyük Saat Kulesi

Taş Köprü

Seyhan Nehri üzerinde yer alan Taş Köprü Adana ilinin Seyhan ilçesini ve Yüreğir ilçesini birbirine bağlar. Taş Köprü 117-138 yılları arasında Roma İmparatoru Hadrian tarafından inşa edilmiştir. Köprünün kitabesinde yer alan bilgilere göre Taş Köprü’nün mimarı; Mimar Aujaentius’tur. Daha sonraki dönemlerde Roma İmparatoru Justiyen tarafından onarılmıştır. Günümüze sağlam olarak ulaşan Taş Köprü dünyada halen kullanılan en eski tarihi köprü olma özelliğine sahiptir. Taş Köprü; 310 metre uzunluğa, 11 metre genişliğe ve 21 göze sahiptir. Fakat günümüze bu köprünün 14 gözü ulaşmıştır. En son 2007 yılında restore edilen Taş Köprü araç trafiğine kapatılmış ve sadece yayalar tarafından kullanılmaktadır.

Seyhan Taş Köprü

Sabancı Merkez Camii

Seyhan ilçesine bağlı Reşatbey Semtinde Seyhan Nehri kıyısında yer almaktadır. 1998 yılında hizmete açılan Sabancı Merkez Camii, ülkemizin en büyük camisidir. Klasik Osmanlı mimarisi örnek alınarak yapılmıştır. Sabancı Merkez Camii; 28 bin kişilik olarak yapılmıştır. Sabancı Merkez Camisinin mimarisinde yer alan her bir parça bir şeyleri simgelemektedir. Caminin; 4 mezhebi ve 4 halifeyi simgeleyen 4 yarım kubbesi, İslam’ın 5 şartını simgeleyen 5 kubbesi ve İmanın 6 Şartını simgeleyen 6 minaresi bulunmaktadır. Caminin 32 metrelik kubbesi; İslam’ın 32 farzını, avluda yer alan 28 kubbe; Kuran’da adı geçen 28 peygamberi, 99 metrelik minareler; Allah’ın 99 ismine ve ana kubbede bulunan 40 pencere ise; 40 rekat namaza ve Hz Muhammed(sav) peygamber olma yaşına karşılık gelmektedir. Bütün bunlar düşünülerek yapılan cami; şaşırtıcı bir güzellik oluşturmaktadır.

Sabancı Merkez Camii

Bebekli Kilise

Tepebağ Mahallesinde yer almaktadır. 1880*1890 yılları arasında yapıldığı düşünülen Bebekli Kilisesi İtalyan Katolik Kilisesidir. Kilisenin üst kısmında yer alan Meryem Ananın 2.5 metrelik tunç heykelinin bebeğe benzemesinden dolayı halk arasında Bebekli Kilise olarak anılmaya başlanmıştır. Asıl adı Saint Paul olan kilise; Aziz Paulus Kilisesi olarak da bilinmektedir. Günümüzde Bebekli Kilisesi ibadete açıktır.

Tepebağ Mahallesi

Seyhan ilçesine bağlı olan Tepebağ Mahallesi; Osmanlı Döneminde varlıklı bir Ermeni mahallesiydi. Burada yer alan Ermeni mimarisini yansıtan tarihi evler ve taş okular dikkat çekmektedir. Günümüzde bu tarihi evler restore edilerek butik otellere, kafelere ve restoranlara dönüştürülmüştür.

Merkez Park

Seyhan ilçesinde Sabancı Merkez Camisinin güneyinde yer almaktadır. Seyhan Nehrinin her iki yakasına kurulu olan Merkez Park 33 hektarlık alanı ile ülkemizin en büyük parkıdır. 2004 yılında hizmete açılan Merkez Parkta çok sayıda bitki ve ağaç türü bulunmaktadır. Ayrıca park içinde çocuk oyun alanı, 12 tane havuz, paten pisti, dinlenme terasları, anfitiyatro, bisiklet ve koşu parkurları da bulunmaktadır. Seyhan ilçesi ziyaretinizde Merkez Parkta keyifli bir zaman geçirebilirsiniz.

Seyhan Hangi Şehirde
Seyhan Nasıl Gidilir
Seyhan Nehri
Seyhan Nerede
Seyhan

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here