Tufanbeyli

Tufanbeyli; Adana iline bağlı bir ilçedir. Tufanbeyli ilçesi Adana il merkezine 196 km uzaklıkta bulunmaktadır. Adana’nın en uzak ilçesidir. Şirin bir ilçe olan Tufanbeyli ilçesi tarihi eserleri ve doğal güzellikleri ile ön plana çıkmaktadır. Tufanbeyli ilçesinde yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Şar Antik Kenti: Tufanbeyli ilçesine 15 km uzaklıkta yer alan Şar Antik Kenti 6000 yıllık bir geçmişe sahiptir. Hitit Döneminde önemli merkezlerinden biri olan Şar Antik Kenti mitolojide Ana Tanrıça Mağda Mater’in beldesi olarak kabul edilir. Bu antik kent sit alanı ilan edilerek, koruma altına alınmıştır. Bu antik kentte çoğunluk Roma Döneminden kalma yapılar bulunmaktadır.

Kırık Kilise: Tufanbeyli ilçesinde yer alan Kırık Kilise Bizans Dönemine ait bir yapıdır. Yontma iri taşlardan inşa edilen kilisenin kubbesi yıldırım düşmesi sonucu yıkılmıştır. Günümüze bu kilisenin apsis kısmının 5 metre yüksekliğindeki duvarı ve çeşitli geometrik motifler ile bezenmiş taş bloklar ulaşmıştır.

Alakapı: Şar Antik Kentinin günümüze ulaşan en kıymetli eseridir. Ana Tanrıça Tapınağının kapısı olarak bilinen Alakapı; 6 metre yükseklikte, 3 metre genişliğinde muazzam bir yapıdır. Kapının üzerinde yer alan bitkisel motifler oldukça dikkat çekmektedir. Ayrıca bu yerde başak bina kalıntıları, rölyefler, kitabeler, kemer, sütun ve sütun başlıkları da bulunmaktadır.

Tufanbeyli Hangi Şehirde
Tufanbeyli Nasıl Gidilir
Tufanbeyli Nerede Haritası
Tufanbeyli

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here