Kemer

Antalya’ya bağlı olan Kemer ilçesi turizm açısından en öneli ilçelerdendir. Deniz kıyında bulunan Kemer ilçesi ormanlarla kaplı alanları ile harika bir tabiat güzelliğine sahiptir. Antik çağdan beri yerleşim yeri olarak kullanılan Kemer ilçesinde çeşitli dönemlere ve uygarlıklara ait çok sayıda tarihi yapıt bulunmaktadır. Mavinin ve yeşilin hâkim olduğu Kemer ilçesi doğal güzellikler ile kaplıdır.

Kemer Gezilecek Yerler

Phaselis Antik Kenti: Kemer ilçesine 15 km uzaklıkta Tekirova’da yer almaktadır. Antalya ile Finike arası karayolu üzerinde bulunan Phaselis Antik Kentine karayolu ve deniz yolu ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Deniz kenarında bulunan antik kent tarih dokusu ile görülmesi gereken yerlerdendir.

Phaselis Antik Kenti M.Ö. 690 yılında Lokios tarafından kurulmuştur. Çeşitli dönemlerde birçok uygarlık tarafından kullanılan Phaselis Antik Kentinde çok sayıda tarihi yapı bulunmaktadır. Phaselis Antik Kentinde kale duvarları, liman, tiyatro ve Zeus Mabedi bulunmaktadır.

Göz at ;

 1. Kemer Gezilecek Yerler
 2. Kemer Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Antalya Kemer Arası En Kısa Kestirme Yol
 4. Kemer Gece Hayatı
 5. Kemer Otelleri
 6. Antalya Gezilecek Yerler
 7. Antalya’da Gezilecek 10 Yer
 8. Antalya Gece Hayatı
 9. Akdeniz Bölgesinde Görülmesi Gereken 10 Yer
 10. Antalya Otelleri ve Antalya Otel Fiyatları
 11. Manavgat Şelalesi Nerede, Nasıl Gidilir
 12. Antalya Hayvanat Bahçesi
 13. Antalya Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 14. Antalya Balayı Otelleri ve Antalya Balayı Otel Fiyatları
 15. Antalya Merkezden Hava alanına nasıl gidilir, ulaşım
 16. Patara Plajı Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti
 17. Konyaaltı Plajı Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti
 18. Antalya Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?
 19. Kaleiçi Otelleri ve Kaleiçi Otel Fiyatları

Ayrıca antik kentte agora ve agoranın yanında iki tapınak bulunmaktadır. Bu tapınaklar Phalesis için önemli bir tanrı olan Athena Polias adına ve Hermes adına yapılmıştır.

Bu antik kentte günümüzde halan mevcut olan Roma Dönemine ait su kemerleri bulunmaktadır. Phaselis Antik Kentinde tarih meraklıların ilgisini çekecek çok sayıda yapıt bulunmaktadır.

Kemer Phaselis Antik Kenti

Selçuklu Av Köşkü: Kemer ilçesinin girişinde bulunmaktadır. Kemer ilçesinde bulunan tek Selçuklu yapısı olan Selçuklu Av Köşkü 1248 yılında inşa edilmiştir. Selçuklu mimarisinin ihtişamlı mimarisini yansıtan Selçuklu Av Köşkü çatısı ve altıgen yıldız kabartması taş merdiveni ile oldukça dikkat çekmektedir. Günümüze sağlam olarak ulaşan Selçuklu Av Köşkü görülmesi gereken tarihi eserlerdendir.

Kemer Selçuklu Av Köşkü

Beydağları Milli Parkı: Kemer ilçesi sınırlarında bulunmaktadır. Gelidonya Burnuna kadar ulaşan Beydağları Milli Parkı 1972 yılında doğal sit alanı ilan edilmiştir. Ormanlar ile kaplı bu milli park içinde doğal plajlarda bulunmaktadır. Bir tabiat harikası olan bu milli parkta çadırlı kamp yapmanız mümkün.

Beydağları Milli Parkı içinde Olimpos Antik kenti gibi önemli tarihi yapılarda bulunmaktadır. Buradan Olimpos Antik Kentine teleferik ile ulaşabilirsiniz. Beydağları Milli Parkında piknik yapabilir ya da bu milli parkta bulunan plajlarda denizin ve güneşin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Kemer Beydağları Milli Parkı

Beldibi Mağarası: Kemer ilçesine bağlı Beldibi Köyünde bulunmaktadır. Deniz kıyısında bulunan Beldibi Mağarası denizin mavisi, tabiatın yeşili ile büyüleyici bir güzellik oluşturmaktadır. Aşağı ve yukarı mağara olarak ikiye ayrılan Beldibi Mağarası tarihte yerleşim yeri olarak kullanılmıştır.

Beldibi Mağarası doğal güzelliği yanı sıra tarihi kalıntıları ile de dikkat çekmektedir. Özellikle Beldibi Mağarasının duvarlarında bulunan insan ve hayvan resimleri oldukça dikkat çekmektedir. Beldibi mağarasının yanında kaya sığınakları bulunmaktadır. Peolitik ve Neolitik dönemden günümüze ulaşan kaya sığınaklar dikkat çekici görünmektedir. Beldibi Mağarasını gezdikten sonra tarihi öneme sahip Beldibi Kaya Sığınaklarını da ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Kemer Beldibi Mağarası

Phaselis Plajı: Kemer ilçesinin en güzel plajlarından olan Phaselis Plajı; Phaselis Antik Kentinin yakınında bulunmaktadır. Phaselis Plajı eşsiz bir doğal güzelliğe sahiptir. Phaselis Koyunda bulunan bu plaj temiz deniz suları ve ince kumları ile dikkat çekmektedir.

Çevresi ormanlarla kaplı Phaselis Plajı tatilcilerin gözde yerlerindendir. Denizin serin sularında yüzüp, ormanın temiz havasında piknik yapabilirsiniz. Keyifli bir tatil yapacağınız Phaselis Plajına uğramanızı tavsiye ederim. Ayrıca Kemer ilçesinde bulunan Phaselis Koyu ve Göynük Kanyonunu da ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Kemer Phaselis Plajı

Kemer ilçesinde yer alan tarihi öneme sahip Idyros Antik kenti ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Ayrıca Kemer ilesinde bulunan Üçoluk Yaylası, Çıralı Yanartaş, Sırtlanini Mağarası ve Molla deliği Mağarası gibi doğal güzelliğe sahip yerleri de gezebilirsiniz.

Kemer Gece Hayatı, Gece Eğlencesi ve Gece Mekanları hakkında daha fazla bilgi ve ayrıntı için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Kemer Gece Hayatı

Kemer Otelleri ve Kemer Otel Fiyatları hakkında daha fazla bilgi ve ayrıntı için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Kemer Otelleri ve Kemer Otel Fiyatları

Kemer Çarşı
Kemer Hangi Şehirde
Kemer Haritası
Kemer Merkez
Kemer Nasıl Gidilir
Kemer Nerede
Kemer Plajları
Kemer

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here