Pozantı

Pozantı Adana iline bağlı bir ilçedir. Pozantı ilçesi Adana il merkezine 116 km uzaklıkta yer almaktadır. Uzun yıllar boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan Pozantı ilçesinde tarihi birçok yapı bulunmaktadır. Pozantı ilçesi daha çok yayla turizmi ile ön plana çıkmaktadır. İlçede yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Pozantı İlçesi

AKÖPRÜ(YAKARPINAR KÖPRÜSÜ)

Pozantı ilçesinde Şekerpınarı’nın yanında yer almaktadır. Bundan dolayı Şekerpınarı Köprüsü de denilmektedir. MS. 833 yıllarında yapılan köprü bir ortaçağ köprüsüdür. Köprü; 83 metre uzunluğunda 6 metre genişliğinde kagir yapıda; tek gözlüdür. En son 2000 yılında restore edilen Akköprü günümüzde hala yayalar tarafından kullanılmaktadır. Köprünün hemen yanında yer alan Şekerpınarı kaynağının doğal suyunda içebilirsiniz. Ayrıca Şekerpınarının yanında yer alan mesire yerinde keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

İBRAHİM PAŞA TABYASI

Tabya; top yerleştirilen yer demektir. Pozantı ilçesinde Toros Dağları üzerinde, Tekir Boğazına hakim bir tepe üzerinde yer almaktadır. Osmanlı Döneminde İbrahim Paşa tarafından yapıldığı tahmin edilmektedir. Tabya; oval planlı, yöresel taş malzeme ile yapılmıştır. İbrahim Paşa Tabyasının doğu cephesi, su sarnıcı ve ana giriş kısmı günümüze kadar sağlam olarak ulaşmıştır. İbrahim Paşa Tabyası Taşınmaz Kültür ve Tabiat Varlıkları tarafından 1986 yılında taşınmaz kültür varlığı ilan edilerek koruma altına alınmıştır.

Anahşa Kalesi

Pozantı ilçesinde yer alan Anahşa Kalesi Geç Bizans Döneminde inşa edilmiştir. Pozantı-Ankara D-750 kara yolunun batısında 1800 metre yükseklikte, vadiye hakim bir tepe üzerinde bulunmaktadır. Kalenin kuzey tarafında iki burun, iç kısmında ise tonozlu yapılar ve su sarnıçları bulunmaktadır. Anahşa Kalesi de İbrahim Paşa Tabyası gibi kültür varlığı ilan edilerek koruma altına alınmıştır.

Tekir Yaylası

Pozantı ilçesine 7 km uzaklıkta yer almaktadır. Pozantı ilçesinden Tekir Yaylasına düzenli sefer yapan otobüsler bulunmaktadır. Çam, ardıç ve meyve ağaçları ile kaplı olan Tekir Yaylası bol oksijenli havası ile her yıl çok sayıda ziyaretçi almaktadır. Tekir Yaylasında yayla mimarisine uygun çok sayıda ahşap yapı bulunmaktadır. Tekir Yaylası kamp yapmak için uygundur.

Asar Yaylası

Pozantı ilçesinde yer alan Asar Yaylasına ilçe merkezinden otobüs ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Çam, köknar, sedir ve meyve ağaçları ile kaplı Asar Yaylasında yayla mimarisine uygun ahşap ve taş evler bulunmaktadır. Asar Yaylası çadırlı kamp için uygundur. Ayrıca Pozantı ilçesinde yer alan Armutoğlu, Bürücek ve Belemedik Yaylasını da gidebilirsiniz.

Pozantı Otelleri ve Pozantı Otel Fiyatları

Pozantı Belemedik
Pozantı Hangi Şehirde
Pozantı Haritası
Pozantı Nasıl Gidilir
Pozantı Nerede
Pozantı Şeker Pınarı
Pozantı Yaylası
Pozantı

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here