PAYLAŞ
Adana

Adana Gezi Planı, Gezilecek Yerler ve Gece Hayatı Rehberi

 1. Hakkında Bilgi
 2. Günlük Gezi Planı
 3. Gezilecek Yerler
 4. Ulaşım
 5. İlçeler
 6. Alışveriş
 7. Yeme İçme
 8. Nerede Kalınır
 9. Gece Hayatı
 10. Turlar
 11. Konsolosluklar
 12. Dikkat Etmeniz Gerekenler

Hakkında Bilgi

Adana Akdeniz Bölgesinde bulunur.  1.737.000 nüfusu ile Ülkemizin en kalabalık 5. büyük ilidir. Ülkenin önde gelen ticaret Kültür Merkezlerinden biridir. Ortadoğu ile ülkemiz arasında önemli bir ulaşım noktasıdır. ülkemizin Tarım kenti olarak da bilinmektedir. Adana denilince akla ilk yemek gelmektedir. bunun dışında tarihi, kültürü ve doğal güzellikleri buraya gelenleri kendine hayran bırakmaktadır. Kendinize bir iyilik yapın Adana gezisini yapın emin olun gittiğinize pişman olmayacaksınız.

Günlük Gezi Planı

1.Gün Adana Ulu cami Ve küliyyesi

10:00-11:30

Adana Eski Şehir Ve yeni Şehir diye iki yola ayrılıyor. Ulu Cami Eski Şehir Yolunda Kalmaktadır. il merkezinde 10-15 dakikalık bir yürüme mesafesi ile ulaşılabilir.

 Etnoğrafya Müzesi

12:00-13:30

1845 yılında kilise olarak inşa edilen tarihi yapı, 1924 yılında kurulup 1983 yılında restore edilerek Etnoğrafya Müzesi haline getiriliyor. Yürüme mesafesinde buraya ulaşmak mümkündür.

Sinema Müzesi

14:00-16:30

Şehir içi ulaşımı yapan Barkal dolmuşlarına binerek son durak olan Taş Köprüde inip, sol tarafa doğru yaklaşık 200 m yürümeniz, sizi sinema müzesine ulaştırmaktadır.

2.Gün Sabancı Merkez Camii

10:00-12:00

Seyhan ilçesine bağlı Reşatbey Semtinde Seyhan Nehri kıyısında yer almaktadır. Buraya giden dolmuşlarla ulaşım sağlanabilir.

 Taşköprü

13:00-14:30

Seyhan Nehri üzerinde yer alan Taş Köprü Adana ilinin Seyhan ilçesini ve Yüreğir ilçesini birbirine bağlar. buraya giden dolmuşlarla ulaşım sağlanabilir.

 Merkez Park

15:00-17:00

Seyhan ilçesinde Sabancı Merkez Camisinin güneyinde yer almaktadır. buraya giden dolmuşlarla ulaşmak mümkündür.

3.Gün  Kazancılar Çarşısı

10:00-12:30

Tarihi Büyük Saat’in yakınında yer alıyor. Yüreğir ilçesinde bulunan bu çarşıya Şehiriçi otobüsleri ile ulaşmak mümkündür.

  Büyük Saat

13:00-14:00

Şehir Çarşısında bulunan bu yapıya yürüme mesafesinde ulaşılabilir.

 Atatürk Müzesi

14:30-16:00

Müze, Seyhan Caddesi üzerinde yer alır. Yürüme mesafesindedir.

4.Gün  Arkeoloji Müzesi

 

10:00-12:30

1924 yılında hizmete giren müzede Adana ve çevresinde bulunan arkeolojik eserlerin sergileniyor. Yürüme Mesafesindedir.

 Atatürk Parkı

13:00-14:30

Adana’nın merkezinde yer alan Atatürk Parkı, oldukça büyük bir alanda bulunuyor. Şehir merkezinde bulunan bu park yürüyerek ulaşılabilir.

Etnoğrafya Müzesi

15:00-17:00

1845 yılında kilise olarak inşa edilen tarihi yapı, 1924 yılında kurulup 1983 yılında restore edilerek Etnoğrafya Müzesi haline getiriliyor. Yürüme mesafesinde buraya ulaşmak mümkündür.

5.Gün Beşinci ve Altıncı günler için aşağıda yazdığımız gezilecek yerler listesinden belirlediğiniz bölgelere gidebilirsiniz.
6.Gün

Gezilecek Yerler

  NASIL GİDİLİR – ULAŞIM
Sabancı Merkez Camii  Seyhan ilçesine bağlı Reşatbey Semtinde Seyhan Nehri kıyısında yer almaktadır. Buraya giden dolmuşlarla ulaşım sağlanabilir.
 Taşköprü  Seyhan Nehri üzerinde yer alan Taş Köprü Adana ilinin Seyhan ilçesini ve Yüreğir ilçesini birbirine bağlar. buraya giden dolmuşlarla ulaşım sağlanabilir.
 Merkez Park Seyhan ilçesinde Sabancı Merkez Camisinin güneyinde yer almaktadır. buraya giden dolmuşlarla ulaşmak mümkündür.  
Kazancılar Çarşısı Tarihi Büyük Saat’in yakınında yer alıyor. Yüreğir ilçesinde bulunan bu çarşıya Şehiriçi otobüsleri ile ulaşmak mümkündür.
 Sinema Müzesi  Şehir içi ulaşımı yapan Barkal dolmuşlarına binerek son durak olan Taş Köprüde inip, sol tarafa doğru yaklaşık 200 m yürümeniz, sizi sinema müzesine ulaştırmaktadır.
 Seyhan Barajı Şehiriçi ulaşımı yapan araçlarla ulaşmak mümkündür.
Ulu Camii ve Külliyesi  Adana Eski Şehir Ve yeni Şehir diye iki yola ayrılıyor. Ulu Cami Eski Şehir Yolunda Kalmaktadır. il merkezinde 10-15 dakikalık bir yürüme mesafesi ile ulaşılabilir.
Arkeoloji Müzesi 1924 yılında hizmete giren müzede Adana ve çevresinde bulunan arkeolojik eserlerin sergileniyor. Yürüme Mesafesindedir.
 Atatürk Müzesi Müze, Seyhan Caddesi üzerinde yer alır. Yürüme mesafesindedir.
 Büyük Saat  32 metre yüksekliğindeki saat kulesi 1881 yılında inşaatı başlamış ve hemen 1 yıl içerisinde bitirilerek 1882 yılında hizmete açılmış bir kuledir. şehir Çarşısında bulunan bu yapıya yürüme mesafesinde ulaşılabilir.
Etnoğrafya Müzesi  1845 yılında kilise olarak inşa edilen tarihi yapı, 1924 yılında kurulup 1983 yılında restore edilerek Etnoğrafya Müzesi haline getiriliyor. Yürüme mesafesinde buraya ulaşmak mümkündür.
 Atatürk Parkı Adana’nın merkezinde yer alan Atatürk Parkı, oldukça büyük bir alanda bulunuyor. Şehir merkezinde bulunan bu park yürüyerek ulaşılabilir.
Anavarza Ören Yeri Kozan ilçesinin yaklaşık 28 km kadar güneyinde yer alan Anavarza Ören Yeri, Dilekkaya Köyü sınırları içinde bulunuyor. Buraya giden dolmuşlarla buraya ulaşılabilir.
Misis Mozaik Müzesi  Misis Antik Kenti yakınlarında bulunan Misis Mozaik Müzesi 1959 yılında hizmete açılmıştır. Yüreğir İlçesine Giden Dolmuşlarla buraya ulaşmak mümkündür.
Ramazanoğlu Konağı Şehrin bir diğer sembolü olan Ramazanoğlu Konağı, Ulu Camii Küllüyesi’nde yer alıyor.  il merkezinde 10-15 dakikalık bir yürüme mesafesi ile ulaşılabilir.
Varda (Alman) Köprüsü Yöre halkı tarafından Koca Köprü olarak adlandırılan Varda Alman Köprüsü Karaisalı ilçesinde Hacıkırı Köyü yakınlarında yer almaktadır. Karaisalı ilçesine giden dolmuşlarla buraya ulaşılabilir.
Kozan Kalesi Kozan ilçe merkezinde dik bir tepe üzerinde yer almaktadır. Kozan İlçesine Giden Dolmuşlarla buraya ulaşılabilir.
Yılan Kale Adana- Ceyhan karayolu üzerinde bir tepede yer almaktadır. Ceyhan İlçesine giden dolmuşlarla buraya ulaşılabilir.
Belemedik Vadisi Adana’nın Pozantı ilçesinde bulunur.  Pozantı ilçesine giden araç ile, veya Adana’dan tren ile gidilebilir, özellikle tren yolculuğunu tavsiye ederim. Gidilebilecek en uygun zamanlar ise bahar aylarıdır.
Bebekli Kilise Adana Seyhan Şehir merkezinde yer aldığı için toplu taşıma araçları tümü ile gidilir.
Karaisalı Dokuzoluk Kanyonu Varda Köprüsüne giderken yol üzerinde bulunur. Karaisalı İlçesine giden dolmuşlarla ulaşılabilir.
Kapıkaya Kanyonu  Kapıkaya Kanyonu, Karaisalı ilçe merkezine 5 kilometre uzaklıktadır. Buraya ulaşmak için özel aracınızla ulaşabilirsiniz.
Yumurtalık Plajı  Yumartalık ilçesinde bulunur. Kendi aracınızla veya Yumartalık ilçesinegiden dolmuşlarla buraya ulaşılabilir.
Karataş Antik kenti Merkezden Karataş ilçesine giden dolmuşlarla ulaşılmaktadır. Karataş Antik kenti Gezilecek Yerler
Aladağ-Meydan Yaylası İlimizin Aladağ ilçesine 6 km uzaklıkta bulunur. Minibüsle ulaşım yapılır. Aladağ-Meydan Yaylası Gezilecek Yerler
Bahri Paşa Çeşmesi şehrin tam merkezinde bulunan çeşme her türlü araçla yada yaya olarak ulaşım yapılabilir. Bahri Paşa Çeşmesi 

Ulaşım

ŞEHİR DIŞI
Uçakla 1937 yıllından berri hizmet gören Şakirpaşa Havaalanı bulunmaktadır. burada iç ve dış hatlar bulunmaktadır. iç hatlardan İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen ile Ankara-Esenboğa, İzmir, Antalya ve Trabzon’a; dış hatlardan KKTC-Lefkoşa ve Almanya’nın bazı şehirlerine doğrudan uçuşlar düzenlenmektedir. Burada 2014 yıllında inşaatı başlanan Çukurova Havaalanı da yapılmaktadır. henüz inşası tamamlanmamıştır.
Otobüsle Şehir merkezine 5 km uzaklığında bulunan terminalde ülkemizin her tarfına Otobüs seferleri düzzenlemektedir.
Trenle  Adana ilimizde ilk tren seferleri 1886 yıllında başlamıştır. günümmüzde yeni teknolojiye uyarlanarak ulaşımda önemli bir yer tutmaktadır. Adana-Mersin arasında günde karşılıklı 29’ar tren sefer yapmakta ve seyahat süresi 45 dakikaya inmiştir. bunun dışında İstanbul Haydarpaşa’ya İç Anadolu Mavi Treni; Ankara’ya Çukurova Mavi Treni, Kayseri’ye Erciyes Ekspresi ve Elazığ’a da Fırat Ekspresi yolcu taşımaktadır.
Gemiyle Adana il sınırları içerisinde milletlerarası petrol ve yük taşımacılığına açık Botaş Limanı ve Toros Gübre Fabrikaları Limanı bulunmaktadır. Yolcu taşımacılığı yapılmamaktadır.
Arabayla Kendinize ait özel aracınızla Türkiye’nin her yerinden Adana’ya gelebilirsiniz. Adana’ya gelen kara yolları gayet güzel ve duble yollar vardır.
ŞEHİR İÇİ (Otobüs Saatleri)
Taksiyle Türkiye’nin diğer tüm kentlerinde geçerli olan Taksi tarifeleri Kayseri içinde geçerlidir.
Metro  14 km güzergahı ve bunun üzerinde 13 istasyonu bulunan Adana metrosu, 2010 yılında hizmete açılmıştır. Metro ile çok kısa zamanda istediğiniz yere ulaşım yapma imkanı bulabilirsiniz.
Tramway İlimizde Tramway Hattı bulunmamaktadır.
Halk Otobüsü İlimizde birçok yere özel halk otobüsleri ile ulaşım sağlanmaktadır.
Minibüs Aynı şekilde ilimizde birçok noktaya Minibüs ile ulaşmak mümkündür.

Adana İlçeleri

NASIL GİDİLİR – ULAŞIM
Aladağ Aladağ ilçesi Adana il merkezine 105 m uzaklıkta yer almaktadır. Adana merkezden kalkan araçlarla buraya ulaşmak mümkündür. Aladağ Gezilecek Yerler
Ceyhan Ceyhan ilçesi Adana il merkezine 47 km uzaklıkta bulunmaktadır. Avrupa’yı Asya’ya bağlayan E-5 karayolu Ceyhan ilçesinden geçmektedir. Ulaşımı kolaydır. her şekilde buraya ulaşım sağlanabilir. Ceyhan Gezilecek Yerler
Çukurova Adana’nın merkez ilçelerinden biri olan Seyhan ilçesinden ayrılarak ilçe olmuştur. Buraya merkezden kalkan dolmuşlarla ulaşılabilir. Çukurova Gezilecek Yerler
Feke Feke ilçesi Adana il merkezine 122 km uzaklıkta yer almaktadır. İl merkezinde kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılabilir. Feke Gezilecek Yerler
İmamoğlu İmamoğlu ilçesi Adana il merkezine 45 km uzaklıkta yer almaktadır. Şehir merkezinde Kalkan Dolmuşlarla buraya ulaşım yapılabilir. İmamoğlu Gezilecek Yerler
Karaisalı Karaisalı ilçesi Adana il merkezine 47 km uzaklıkta yer almaktadır. Şehir Merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşım sağlanabilir. Karaisalı Gezilecek Yerler
Karataş Karataş ilçesi Adana il merkezine 47 km uzaklıkta yer almaktadır. İl Merkezinden kalkan dolmuşlarla buraaya rahatlıkla ulaşım sağlanabilir. Karataş Gezilecek Yerler
Kozan Adana il merkezine 68 km uzaklıkta yer almaktadır. Şehir Merkezinde kalkan dolmuşlarla buraya ulaşım sağlanabilir. Kozan ilçesine yol üzerinde yer alan portakal çiçeğinin muhteşem kokusu eşliğinde güzel bir yolculuk ile ulaşabilirsiniz. Kozan Gezilecek Yerler
Saimbeyli Saimbeyli ilçesi bağlı olduğu Adana il merkezine 156 km uzaklıkta yer almaktadır. Şehir Merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılabilir. Saimbeyli Gezilecek Yerler
Seyhan Seyhan Adana ilinin merkez ilçelerinden birisidir. Ülkemizin beşinci büyük ilçesi olan Adana’nın merkez ilçesi olmasından dolayı ulaşımı gayet kolaydır. Seyhan Gezilecek Yerler
Pozantı Pozantı ilçesi Adana il merkezine 116 km uzaklıkta yer almaktadır. İl Merkezinde kalkan dolmuşlarla buraya ulaşım yapılabilir. Pozantı Gezilecek Yerler
Tufanbeyli Tufanbeyli ilçesi Adana il merkezine 196 km uzaklıkta bulunmaktadır. İl Merkezinde kalkan dolmuşlarla buraya ulaşım sağlanabilir. Tufanbeyli Gezilecek Yerler
Yumurtalık Yumurtalık ilçesi Adana il merkezine 81 km uzaklıkta yer almaktadır. Şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşmak mümkündür. Yumurtalık Gezilecek Yerler
Yüreğir Yüreğir ilçesi Adana’nın merkez ilçesi olmasından dolayı ulaşımı gayet kolaydır. Yüreğir Gezilecek Yerler

Alışveriş

Adana ilimizde genel anlamda Alışveriş yapmak istiyorsanız Şehir Merkezindeki AVM’ler çok uygundur. ve istediğiniz her şeyi bulabilirsiniz.  Dokumacılık Kentin en önemli el sanatlarındadır. yine buradan ayrılırken El sanatlardan yapılmış Adana’ya özgü Halı, Kilim Ve Keçe satın alabilirsiniz.

Yeme İçme

Yemek denilince ilk akla gelen şehirlerden biri de Adana’dır. kebabı ile sadece ülkemizde değil dünyada ün salmıştır. burada hangi lokantada yemek yiyeyim diye bir düşünceye kapılmanıza gerek yok. Çünkü bütün lokantalar birbirinde güzel yemekler yapılmaktadır. En önemli özeliği ise ucuz olmasıdır.  Yemek İçin daha çok Kazancılar Çarşısı ve Taş Köprü etrafında bulunan küçük esnafları tercih edebilirsiniz. daha lezetli ve uygun olmaktadır.

Nerede Kalınır

Kısa bir Adana gezisinde merkezde olan Otelleri tercih edebilirsiniz. burada bulunan oteller uygun fiyattadır. burada bulunan oteller tarihi yapıların yoğun olduğu yerlerde bulunur. Birçok otel Taş Köprü ve Sabancı merkez Cami etrafında bulunmaktadır. merkezden uzak oteller de bulunmaktadır. tercihinize ve cebinize göre seçim yapabilirsiniz. burada bulunan ve en çok tercih Edilen Oteller şunlardır.
 • İblis Otel
 • Golden Deluxe Hotel
 • Çavuşoğlu Hotel

Gece Hayatı

  Adana ilimizde Gece hayatı çok renklidir. fakat Akdeniz İllerine göre biraz sönük kalmaktadır. elbet bir Antalya  ya da Mersin ile yarıştıramayız. ama gelenleri mutlu bir şekilde göndermektedir. Ziya Paşa Bulvarı’nda alışveriş mağazaları, kafelere, hoş mekanlara bulunur. buraları tercih edebilirsiniz.  Adana usülü bir eğlence istiyorsanız Kazancılar Çarşısı’ndaki Kazancılar Restaurant’ı tercih edebilirsiniz. yine  Turgut Özal Bulvarı’nda da Hayal Kahvesi gibi kafe-barları tercih edebilirsiniz.

Turlar

 İlimizde günü birlik birçok tur düzenlenmektedir. bunların bazıları Şöyledir.
 • Kapadokya Günübirlik Turu
 • Bursa Çanakkale Turu
 • Cunda Adası-Şeytan Sofrası-Ayvalık-Alaçatı- Efes- Pamukkale-Şirince-Kuşadası Turu
 • 19 Mayıs Ankara Turu
 • Hatay Hıdırelle Turu
 • Taşucu Tekne Turları


İlimizde bulunan Konsolosluklar Şunlardır.

 1. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ADANA KONSOLOSLUĞUAdres:  Girne Bulvarı Güzelevler Mah. No. 212 Yüreğir, Adana
  Telefon: (322) 346-6262 (Santral)
 2. FEDERAL ALMANYA CUMHURİYETİ ADANA FAHRİ KONSOLOSLUĞU
  Adres: Hasan Şaş Bulvarı 98A, 01280 ADANA
  Telefon: (0322) 311 43 53
 3. BELARUS CUMHURİYETİ ADANA FAHRİ KONSOLOSLUĞU
  Adres: Cemalpaşa Mah. 9.Sok. Damla Apt. Kat 2 D: 5 Seyhan/ADANA                                                                          Telefon: (0322) 457 82 57
 4. İNGİLTERE ADANA FAHRİ KONSOLOSLUĞU
  Adres: Kasım Gülek Bulvarı. Yeni Baraj mh. 1 Sok. Dilbersekisi Apt. No: 13/1 Seyhan/ADANA
  Telefon: (0322) 225 05 41- 0533 734 87 77
 5. KIRGIZİSTAN CUMHURİYETİ ADANA FAHRİ KONSOLOSLUĞU
  Adres: Cemalpaşa Mah. Fuzuli Cad. No: 14. Sok. Gülse Apt. No: 5/A Seyhan / Adana
  Telefon:
  (0322) 457 72 07
 6. KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ ADANA FAHRİ KONSOLOSLUĞU
  Adres: Ziya Paşa Bulvari, Zaimler Apt. No:1/2 Adana
  Telefon:
  (0322)457 29 07
 7. TUNUS CUMHURİYETİ ADANA FAHRİ KONSOLOSLUĞU
  Adres: Akdeniz Fabrikaları PK 176 Kurtulus Adana
  Telefon:
  (0322) 453 25 95

Dikkat Etmeniz Gerekenler

Özellikle Yaz mevsimi burası çok sıcak ve nemli olmaktadır. bunun için yaz mevsiminde pek tavsiye etmiyorum. Adana inanları çok sıcak kanlı insanlardır. ama ince bir damarları var. o damara dokunmayın. bir de son olarak trafikte biraz dikkatli olun her tarafta araç gelebilir:-)

10 YORUMLAR

 1. Adana candır. Gerisi heycandir. Adanaliyiz Allah’in kuluyuz. Adana insani misafirperverdir. Adana insanı sıcakkanlıdır. Adana insani adama gibi adamdır. Arabalılar her yerde kendini belli eder

 2. Adana kültürü ile tarihi ile gerçekten bütün güzellikleri toplamış. Fakat yazın çok sıcak oluyor. Özellikle bu yazın çekilmez bir durum aldı. Hatta dikkat ederseniz Dün twitterda gündeme bile girdi. Ama ona rağmen seviyorum bu güzel bir şehri…

 3. Adana’da yemek yenilir. Sonrada gidip parkta oturulur. Bu park varya ülkemizin başka bir şehrinde yoktur sanırım.

 4. Bu hafta Adana’ya gitmeyi düşünüyorum. Kesin gormem gereken yerler neresi olmalı. Bu sıcakta hepsini gezemem

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen, Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz