PAYLAŞ
Varda Köprüsü Nerede, Nasıl Gidilir

Alman köprüsü olarak da bilinen Varda Köprüsü 1888 yılında Osmanlı ve Almanya’nın Anlaşması ile inşaatına başlanmıştır.

İkinci Abdülhamit tarafından imzalanan bu anlaşmaya göre Osmanlı asker, yolcu ve eşyalarını taşıyacak; Almanya ise Petrol kaynaklarına bu köprü sayesinde hızlıca ulaşmış olacaktı. Bu anlaşma sonucunda yapılan Varda Köprüsü hem tarihi önemi ile hem de güzelliği ile ön plana çıkmaktadır. 200 metre uzunluğa ve 99 metre yüksekliğe sahip olan Varda Köprüsü günümüzde oldukça iyi durumdadır.

Sessiz dağları ve mis gibi orman kokusunu birbirine bağlayan Varda Köprüsü her ilkbahar ve yaz aylarında çok sayıda turist tarafından ziyaret edilmektedir. Çadır kuran gençlere ve dağcılara ev sahipliği yapan Varda Köprüsü huzur arayanların ve doğayı     fotoğraflamayı sevenlerin vazgeçilmez yerlerindendir. Varda Köprüsü’nün hem tarihi yapısını ziyaret edebilir hem de burada birbirinden güzel doğa fotoğrafları çekebilirsiniz.

Varda Köprüsü Nerede

Varda Köprüsü Adana ilinin Karaisalı ilçesine bağlı Kıralan Mahallesi’nde yer almaktadır.

Varda Köprüsü Nasıl Gidilir

Adana Merkeze ulaştıktan sonra Karaisalı ilçesine gidip Kapıkaya kanyonu mevkiini 2 kilometre kadar geçtikten sonra Bolcalı ve Kıralan köylerine ulaşacaksınız. Bu köyleri geçtikten sonra Varda Köprüsüne ulaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here