Bahri Paşa Çeşmesi

Nerede: Adana

Nasıl gidilir: şehrin tam merkezinde bulunan çeşme her türlü araçla yada yaya olarak ulaşım yapılabilir.

Hangi bölgede: Akdeniz Bölgesi

Şehir merkezi ile arasındaki mesafe ne kadar: 50-100 metre

Adana ilimizde bulunan ve tarihe şahitlik eden Osmanlı mimarisi olan  Bahri Paşa Çeşmesi ile ilgi sizin için derleyip topladığımız bilgileri paylaşacağız.

Bu çeşme 1901 yıllında 2. Abdülhamit tarafında ilimizin Kuru Köprü meydanında inşa edilmiştir. 2. Abdülhamit tahta çıkışının 25. Yıl münasebetiyle ülkenin birçok yerine köprü çeşme vb. eserler yaptırmıştır. Bunlardan biri de Bahri Paşa Çeşmesidir. Bu çeşme dönemin Adana Valisinin ismini almıştır. 1952 yıllında ise Adana Belediyesi tarafında bu çeşme yol genişletme nedeniyle yıkmıştır. Ta ki tarih 1991-1992 gösterene kadar böyle bir çeşme tarihte silinmiştir deyim yerinde ise. O tarihte Adana Valisi Kültür Varlıklara Saygı adlı kampanya da bu çeşmeyi mimar Zeynep Çavuşoğlu tarafında restore edilip tekrar açmıştır. Fakat eski yerinde yol geçtiği ve yer kalmadığı için belediye tarafında Atatürk Parkına taşımıştır. O tarihten bu yana çeşme Atatürk Parkında ziyaretçilerini beklemektedir.

Sonuç olarak ülkemizin tarım kenti olarak bilinen adana ilimizin tarihe tanıklık etmiş ve birçok tarihi yapı bünyesinde barındırmaktadır. Bunlardan biri de şüphesiz Bahri Paşa Çeşmesidir. Bu çeşmeyi ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Bahri Paşa Çeşmesi
Bahri Paşa Çeşmesi
Bahri Paşa Çeşmesi nerede
Bahri Paşa Çeşmesi nerede

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here