Karataş Antik Kenti

Adana ilimizin Karataş ilçesinde bulunan tarihi yapısı ile dikkat çeken Karataş Antik Kenti ile ilgili derleyip topladığımız bilgileri gözlemimizle birlikte siz değerli okurlarımıza paylaşacağız.

Adana Karataş Antik kenti

İlimizde bulunan bu tarihi kent eskiden Magarsus antik kent olarak bilinirdi. bu kent sonradan Karataş isimini almıştır. Bu kent m.ö 7. Yüzyılda kurulduğu söylenmektedir. Kent sınırları içerisinde 3000 kişilik Amfi Tiyatro ve Athena tapınakları ile Helenistik döneme ait Magarsus antik kentinin en önemli kalıntılarındandır. bu dönemde çeşitli zamanlarda yapılan kazılarda birçok medeniyete ait birçok eser bulunmuştur. daha aydınlatılmayı bekleyen birçok eser de vardır. Bu kentte biri han biri de menzil olmak üzere iki Osmanlı eseri de  bulunmaktadır.Kentte bulunan zenginliği ile bilinen göl Akyatan Gölüdür. Bu göl kuş cenneti diye tabir edilir. Burada kuşları seyretmeye doyamayacaksınız. Ayrıca caretta caretta ve kaplumbağa türleriyle gelen ziyaretçilerine büyülüyor adeta.  Bölgede piknik yerleri balık tesisleri mevcut olup Tuzla ve Karataş Dalyanı da yine bu bölgede bulunur.

Karataş Antik Kenti Nerede
Karataş Antik Kenti Nerede

Sonuç olarak bu tarihi ve doğa güzellikleriyle ünlü kentimize ziyaret etmenizi siz değerli okurlarımıza tavsiye ediyoruz.

Karataş Antik Kenti
Karataş Antik Kenti

Karataş Antik kenti Nerede, Nasıl Gidilir?

Karataş Antik kenti, Adana’nın Karataş ilçesinde yer almaktadır. Merkezden Karataş ilçesine giden dolmuşlarla ulaşılmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here