Bağlar Diyarbakır

Bağlar ilçesinin ismini duyar duymaz her birimizin aklına farklı şeyler geldi eminim. Çok haber izleyen kişilerin hemen malum şeyler geldi. Bu ilçenin ilk ismini duyan kişiler burada üzüm bağları mı var diye soruyor. Burayı bilen kişiler zaten hemen sesini yükseltti sen ne yaptın gezgin burayı bilmeyen mi var burası sadece ilimiz için değil Türkiye çapında ün yapmış bir ilçedir. Evet, bütün seslerinizi duyuyorum. Bütün sorularınıza cevap vereceğim. Sorularınızın da içerdiği bir gezi yazısı ele aldım umarım beğenirsiniz. Sorularınız varsa yorum kısmına ekleyebilirsiniz.

Bağlar Nerede

Bağlar ilçesi Diyarbakır şehrimizin 17 ilçesinden biridir. Aynı zamanda Diyarbakır ilimizin merkezi 4 ilçeden biridir. Buraya gitmek için ulaşım kolay olup rahatlıkla ulaşabilirsiniz. İlçemiz 2008 yıllında çıkan bir kanunla Merkezi ilçe olmuştur.

Diyarbakır’ın İlçeleri

Bu ilçenin kurulduğu yerde nadir olarak evler görülürdü. Buralar hep üzüm bağları vardı. Bu yüzden ilçemiz Bağlar ismini almıştır. Fakat şuan üzüm bağların yerini binalar almıştır. İlçemiz Nüfusu son aylarda 360 bini geçmiş durumda buda sadece ilimiz için değil Türkiye’nin en büyük ilçesi konumundadır. İlçemize bağlı 47 mahalle bulunur.

Bağlar

Bağlar Gezi Rehberi

İlçemiz merkezi ilçe olması ve tarihi çok eskiye dayanmasından dolayı ilçemizde gezilip görülecek birçok yeri bulunur. Fakat bizi ilçemizde bulunan en gözde yerlerini yazacağız. Bunlar:

Bağlar Diyarbakır

Göletli Park: İlçemizin merkezinde bulunan Bağcılar Mahallesinde bulunur. İlçemiz hatta ilimizde yapılan ilk göletli park’tır. İlçe halkı ve dışarıdan gelen ziyaretçilerin uğrak yeri olmuştur. Mimari olarak ve manzarası insanları büyülemektedir. Alan olarak 55 bin metre karelik bir alanda inşa edilmiştir. Yaz mevsiminde gece gündüz hiç boşalmaz. Gelip görmenizi tavsiye ediyorum.

Bağlar Göleti

Koşuyolu Parkı: İlçemizin merkezinde bulunan bu park daha önceleri mini bir alandı. Burada at yarışları düzenlenirdi. Daha sonra boş kaldı uzun süre boş olan bu alanı Belediye el atıp bir park yaptı. Bağlar ilçemizin bu parkı yöre halkı tarafında sık uğranan bir yerdir.

Koşuyolu Parkı

Mega Center: İlçemizin merkezinde bulunan bu yapı sadece ilçe için değil bütün ilimiz için çok önemli bir yere sahiptir. Burası il ve ilçemizin en önemli alışveriş merkezidir. Burada birçok marka, market, cafe ve sinemanın bulunduğu yerdir. Hafta sonu gidersiniz tıklım tıklım olduğunu görürsünüz.

Mega Center

N City: İlçemizin merkezinde bulunan bu yapıda Mega Center’e benzerlik gösterir. Buradan da birçok sosyal faaliyetin bulunduğu bir yerdir.

Ncity

Ninova: İlçemizin merkezinde bulunan bu Alışveriş merkezi Mega Center Ve N City merkezlerine oranla daha yoğun olup ilçemiz ve ilimizin gözde yeridir. Buraya mutlaka uğramanızı tavsiye ediyorum

Ninova Avm

İlçemizde bulunan bu sosyal etkinlik alanlarını dolaşmanızı tavsiye ediyorum. Ayrıca ilimiz ve ilçemizde birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Bunları da ziyaret etmenizi tavsiye ediyorum.

Bağlar Hangi Şehirde

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz