Hemşin

Hemşin Rize iline bağlı bir ilçedir. Hemşin ilçesi Rize il merkezine 56 km uzaklıkta yer almaktadır.

Hemşin İlçesi

Çeğalver Tepesi eteklerinde kurulu olan Hemşin ilçesi yeşillikler ile kaplı doğal bir cenneti andırıyor. İlçede yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Yeniköy Düz Mahalle Camisi

Hemşin ilçesine bağlı Yeniköy’de Düz Mahallesinde yer almaktadır. 1884 yılında inşa edilmiştir. Ahşap yığma bir camidir. Caminin zemin katı medresedir. Caminin mihrap ve minberindeki ahşap süslemeleri dikkat çekmektedir. Bölgedeki ahşap camilerin son örneklerindendir. Günümüzde ibadete açıktır.

Baltacılı Camisi

İlçe merkezine bağlı Baltacılı Mahallesinde yer almaktadır. Hemşin Deresinin batı kenarındadır. Taş duvarlı, kırma çatılı bir yapıdır. Kitabesine göre Mahmut Zade el-Hac Muhammed tarafından 1791 yılında inşa edilmiştir. 19. Yüzyılda yapılan onarımlara ait olan minber, mihrap ve mahfil süslemeleri görülmeye değer. Günümüzde ibadete açıktır.

Bilenköy Camisi

Hemşin ilçesine bağlı Bilen Köyün merkezinde yer almaktadır. Cami 18. Yüzyılda inşa edilmiştir. Günümüzdeki şeklini ise 1894 yılında geçirdiği onarımdan almıştır. İki katlı bir yapıdır. Alt kat taş ve kısmen ahşap duvarlardır. Alt katta dershane ve bir hoca odası bulunmaktadır. Ahşap işlemeleri ile ön plana çıkan bir yapıdır. Günümüzde ibadete açıktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz