Tuğba Öksüz
Tuğba Öksüz

BİR KAÇIŞ MI MERAK MI?

Sen çocukken ne olmak isterdin? Bu sorulara ne cevap verirdin? Ben hep Baris Manco`yu izleyip onun gibi gezdiğimi ve mutlu olmayı düşlerdim. Balıkesir’in Erdek ilçesinde doğdum. Ama herkesin tıkış tepis yasadigi İstanbul’da yaşamak, o topluluğun bir parçası olmak hep hayalimdi. Çocukluğum zeytin bahçelerinde, mahalle arasında çocuklarla oyun oynayarak geçti. Kuçükken yazın köyümüze gitmek, denizde doyasıya eğlenmek, anne annemin evindeki küçük tepeye tırmanıp, deniz manzarasını izlemek beni hep mutlu ederdi. Aslında büyüyünce ne kadar güzel bir çocukluk geçirdiğimi anladım.

Yıllar geçti ve meşhur OSS geldi çattı. Ben Akdeniz Üniversitesi Gıda Mühendisliği’ni kazandım. O zamanlar gıda geleceğin mesleği dediler, ben de `e okuyayım bari ölmeyecek olan mesleğime dedim. Antalya’ya geldim.

Gezgin Tuğba Öksüz
Gezgin Tuğba Öksüz

İlk yurt dışı seyahatimi tahmin edersiniz ki Erasmus ile yaptım. 2008 yılında Corvinus Üniversitesine Budapeşte’ye gittim. Yaz stajımı da üniversitede yapmam sebebiyle hocalar ile konuşup, izin ayarlayıp arkadaşım ile 1 aylık otobüsle Avrupa Turuna çıktık. O zamanlar akilli telefon ne arasın, 1100`i olan lüks sayılıyordu. Budapeşte, Bratislava, Prag`tan başlayarak Zurih`e kadar her yeri gezdik. Otobüste geceyi geçirir, sabah yarınlar yokmuscasina gezerdik. İşte Avrupa deneyimi bitince ben Antalyam`a geri döndüm. Sonra beni bir Amerika rüyası sardı, WAT yapamamıştım. Bir burs ile Yüksek Lisansta Amerika`ya konferansa gittim; Şikago ve sonra da dünyanın odak noktası olan New York. Değişik bir yasam tarzı, bambaşka bir dünya. Oldukça fazla ülke ve şehir gezdikten sonra tüm gezi planları böylece son bulmadı, deneyimlemek ve keşfetmek içimde büyüttüğüm çocuklarımdı. En son 2016 yılımda kendimi Polonya`da buldum. 4.5 yıldır burada yaşıyorum ve gezilerime devam ediyorum. Farklı kültürleri tanımanın ve onlara adapte olmaya çalışmanın benim dünyaya bakış açıma yeniden yon verdiğini ve beni ben yapan değerler olduğunu anladım.

Tugbaontheroad
Tugbaontheroad

Aslında gezmek gerçekte bulunduğumuz sistemden bir kaçış miydi yoksa içimizdeki merak duygusu mu bunu hep sorguladım. Belki ikisi de. Mevcut sistemin bir şekilde parçası oluyoruz, bizler sosyal medyaya çalışsak da ya da beyaz yakalı olsak da biz yine bir şekilde gelir elde etmek zorundayız ama gezerek bunu keyifli hale getirebiliriz. Bu yüzden gezmek bir kaçış ve keşfediş. Kendimizi ne kadar diğer insanları anlayabilen ve farklı bakış acılarını kabul edebilen biri olarak yetiştirebilirsek o kadar mutlu bir dünya yaratabiliriz. Bu belki kitaplarla da mümkün ama deneyimlemek ve görmek; bizi unutamayacağımız anılar biriktirmeye götürüyor. Bu yüzden belki bir kaçış, belki bir uyanış, belki bir merak, seni de yollarda görmek dileğimle….

Sevgiler,

Tuğba Öksüz

Tugbaontheroad

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz