Haliç'ten bir manzara

Altın boynuz olarak da bilen Haliç Güzelliğinden ötürü daima turistlerin ilgisini çeken bir bölge olmuştur.  Uzun ve dar, aynı zamanda boynuz biçiminde bir coğrafi yapıya sahip Haliç, İstanbul’un Avrupa tarafını bölmektedir. Birçok semti kapsayan Haliç İlimizin sembolü olmuştur. Bu semtlerden gezilecek güzel yerleri sizin için listeledik.

Haliç Gezi Rehberi

Haliç’in havadan görünümü.

Pierre Loti Tepesi: İstanbul ilimizin Eyüp ilçesinde bulunan bu tepe Haliç’e karşı Şehrin ayaklarınızın altında olduğu muhteşem bir tepedir. Tepeyi mutlaka gezi listenize eklemenizi tavsiye ediyorum. İstanbul’a geldiğiniz de mutlaka uğramanız gereken bir yerdir. Burada bulunan yeşilliği ve temiz havası ile biraz olsun şehir hayatında sizi çekip alıyor. Burayı ziyaret eden bir daha gelmek istiyor. Haliç’e karşı ayaklarınız uzatıp kahvenizi yudumlarken İstanbul manzarasına da doyamayacaksınız. Buradan ayrılırken sevdiklerinize hediye almanız için hediye dükkanı da bulunmaktadır.

Pierre Loti Tepesi

Miniatürk: Minik Türkiye yada diğer ismi ile Minyatür Türkiye parkı diyeceğimiz bu muhteşem yapı İstanbul ilimizin Haliç kıyısında bulunur. Bu park dünyada ender görülen ülkemizde ise tek olarak hizmet vermektedir. Miniatürk 2001 tarihinde temeli atılmış iki yıl çalışma sonucunda 2003 yıllında hizmete girmiştir. Peki, bu parkta ne var. Niye bu kadar önemli diyorsanız işte size cevabı. Siz ülkemizin değişik illerini gezip en güzel yapılarını görmek ister misiniz? Sanırım herkes ister. Peki, ben size desem ki 2 saatte ülkemizde bulunan en güzel yapılarını gezme şansınız var desem şaşırır mısınız? Sanırım şaşırırsınız. İşte şaşıracağınız mekân burasıdır. Bu park yukarıdan da belirttiğim gibi minik Türkiye’dir. Ülkemizde bulunan 122 eseri orjinalerinden 1/25 oranında küçülterek burada sergilenmektedir. Bu eserler 9 ayrı dilde bilgi vermektedir. Yani hiç Urfa’ya gitmeden burada Balıklı gölü ziyaret edebilirsiniz. Yada Ankara’ya gitmeden Anıtkabir’i ziyaret edebilirsiniz. Bunun gibi 122 eser bulunuyor.

Miniatürk

Eyüp Sultan Camii ve Türbesi: İstanbul ilimizin Eyüp semtinde bulunan bu cami ülkemiz ve İslam dünyası için önemli bir camidir. Hem inanç yönünde hem de tarihi bakımında önemli bir yere sahiptir. İstanbul’da gezilecek yerler listenize eklemeniz gereken bir yerdir. Cami İstanbul fetheden Fatih sultan Mehmet zamanında yapılmıştır. İnşa tarihi olarak 1458 yıllı olarak bilinir. Cami aynı zamanda Padişahların kılıç kuşanma yeridir. Burada ilk kılıç kuşanma geleneğini başlatan da Fatih Sultan Mehmet’tir. İlk kılıcı Fatih’e Akşemsettin Kuşatmıştır. Günümüzde bulunan Eyüp Sultan Camisi 1800 yılların başında yenilenmiş halidir. Cami özen bir işçilik ve mimari harikası diyebileceğimi bir yapıdır.

Eyüp Sultan Camii ve Türbesi

Aynalıkavak Kasrı: Aynalıkavak Kasrı yada diğer ismi ile Tersane sarayı İstanbul ilimizin Beyoğlu ilçesine bağlı Kasımpaşa semtinde bulunmaktadır. 17. Yüzyıldan beri bu isimle anılan ve haliç kıyılarını süslemeye devam etmektedir. Tarihi ve doğal güzelliği ile göz kamaştırmaktadır. Yolunuz düşerse mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ediyorum.

Aynalıkavak Kasrı

Rahmi M. Koç Müzesi: İstanbul ilimizin Hasköy Semtinde bulunan harika bir müzedir. Bu müze Sanayi bir müzedir. Bu özeliği ile ülkemizin ilk ve tek sanayi müzesi özeliğini taşımaktadır. Müze bu özeliği dışında eğlendirici ve bilgilendirici özeliği ile de bilinmektedir. Müze 1994 yıllında iş adamı Rahmi Koç’un desteği ile 27.000 metre karelik bir alanda açılmıştır. Bu müze her yıl farklı konser ve özel sergilere ev sahipliği yapmaktadır. Bunlardan biri hatta en önemlisi 2006 yıllında Evrensel Deha Sergisi’dir. Bu sergide Leonardo da Vinc’nin çizimleri olduğu makine sergisidir. Bu sergiye yerli yabancı birçok ziyaretçi katılmıştır.

Rahmi M. Koç Müzesi İstanbul

Bunun gibi Haliç kıyısında Gezilecek birçok tarihi yapı ve doğal güzellik bulunur. yolunuz düşerse bu yapılara uğramayı ihmal etmeyiniz.

Haliçin panoramik fotoğrafı. Galata Köprüsü ve Galata Kulesi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here