İscehisar

İscehisar; Afyonkarahisar iline bağlı bir ilçedir. İscehisar ilçesi Afyonkarahisar il merkezine 23 km uzaklıkta yer almaktadır.

İscehisar İlçesi

İscehisar ilçesi 2000 yıldır işletilen mermer ocakları ile adını duyurmuştur. Tarihi oldukça eskiye dayanan İscehisar ilçesinde tarihi birçok kalıntı bulunmaktadır. İlçede yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Dokimaia Antik Kenti

İscehisar ilçesinin en eski yerleşim yeri olan Dokimaia Antik Kenti tarihi kalıntıları İscehisar ilçe merkezinin çoğu yerinde görülmektedir. Bu antik kentin hangi tarihte kurulduğu bilinmemektedir. Fakat kentin Makedonyalılar tarafından kurulduğu tahmin edilmektedir. Roma Döneminde de kullanılan bu antik kentte birçok tarihi kalıntı bulunmaktadır.

Kırkinler Kayalığı

İscehisar ilçesine bağlı Seydiler Kasabasının yakınlarında yer almaktadır. Kırkinler Kayalığı; volkanik tüf olan ağzı asfalta açık 6 kaya kütleden oluşmaktadır. Kırkinler Kayalığı içinde Bizans Döneminden kalma, kayaya oyma odacıklar, şapeller, kilise, mezarlar bulunmaktadır. Kırkinler Kayalığı üzerinde yer alan bazı izlerden Frig Döneminde de kullanıldığı anlaşılmaktadır. Kırkinler Kayalığının hemen yanında Bizans Döneminde yapılan kaya manastır bulunmaktadır.

Peribacaları

İscehisar ilçesine bağlı Seydiler Kasabasında yer almaktadır. Kasabanın birçok yerinde bulunan Peribacalarının en güzelleri kasabanın doğusunda Akdere Mevkiinde görülmektedir. Seydiler Kasabasının güneydoğu tarafında Sivri Tepede ve kuzeybatısındaki Karakaya Köyünde çok sayıda peribacaları bulunmaktadır. Kapadokya’yı andıran doğal oluşumlara ve tarihi kalıntılara sahip Seydiler Kasabası her yıl çok sayıda turist almaktadır. Dikkat çekici bir güzelliğe sahip Seydiler kasabasında geçmiş dönemde bazı filmler çekilmiştir. Turizm açısından biraz daha geliştirilip tanıtımı iyi yapılırsa Seydiler Kasabası yeni bir Ürgüp olabilir.

Leylek Kayalığı

Seydiler Kasabasında bulunmaktadır. Konik bir peribacası oyularak Erken Döneme tarihlenen üç katlı bir kilise inşa edilmiştir.  Leylek Kayalığının zemin katında bulunan geometri süslemeler dikkat çekmektedir. Seydiler Kasabasını mutlaka ziyaret listenize eklemelisiniz. Burada hem kayalara, peri bacalarına oyulan tarihi kalıntıları hem de peribacalarını görebilirsiniz.

İscehisar Hangi Şehirde
İscehisar Haritası
İscehisar Nasıl Gidilir
İscehisar Nerede
İscehisar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here