Karapınar Konya

Karapınar Konya iline bağlı bir ilçedir. Karapınar ilçesi Konya il merkezine 94 km uzaklıkta yer almaktadır.

Karapınar İlçesi

Karapınar ilçesi Türkiye’nin tek çöl toprağı olma özelliğine sahiptir. Karapınar ilçesi ilginç jeolojik yapısı, dünyada bir benzeri daha bulunmayan krater gölleri ile ülkemizin sayılı turizm alanlarındandır. Karapınar ilçesinde yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Karapınar Çölü

Karapınar ilçesinin güney kısmında yer almaktadır. Türkiye’nin tek çölü olma özelliğine sahiptir. Karapınar Çölü; volkanik patlamaların oluşturduğu tepeler, göller ve çukurları içinde barındırmaktadır. Çok güzel bir doğaya sahiptir. İçinde Meke Gölü, Acı Göl ve Çıralı Göl bulunmaktadır.

Meke Gölü

Karapınar ilçe sınırlarında yer almaktadır. Karapınar-Ereğli kara yolunun 8 km ötesinde yer alan Meke Gölü iki zamanlı volkanik bir krater göldür. Meke Gölü yağmur suları ve yer altı suları ile beslenmektedir. Gölün içerisinde bulunan adalar ile göl tıpkı bir nazar boncuğuna benzemektedir. Çok sayıda kuş türüne ev sahipliği yapan Meke Göl doğal sit alanı ilan edilerek koruma altın alınmıştır. Meke Gölünün muhteşem güzelliğini görmenizi tavsiye ederim.

Acıgöl

Meke Gölünün kuzeydoğusunda yer almaktadır. Volkanik patlama sonucu oluşan bir krater gölüdür. Suyu tuzlu ve acı olmasından dolayı hiçbir canlı yaşamamaktadır. Acıgöl adını acı sularından almıştır. Etrafı kumlar ve obruklar ile kaplı Acıgöl farklı doğası ile görülmesi gereken yerlerdendir.

Çıralı Göl

Karapınar ilçe merkezine 26 km uzaklıkta yer almaktadır. Çıralı Göl bir obruk gölüdür. Suyu tatlı olan Çıralı Göl içinde bol miktarda balık yaşamaktadır. İlginç ve güzel bir oluşma sahip Çıralı Göl her yıl binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir. Özellikle fotoğraf tutkunları için Çıralı Göl vazgeçilmez yerlerdendir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here