Ödemiş

Ödemiş; İzmir’e bağlı bir ilçedir. İzmir’e 112 km uzaklıkta bulunan Ödemiş’e karayolu ve demir yolu ulaşımı bulunmaktadır. Ödemiş’in Gölcük ve Birgi beldelerinde turistlik çok sayıda yer bulunmaktadır. Ayrıca Ödemiş’te İzmir’in özlem duyduğu kayak merkezi de bulunmaktadır. Ödemiş ilçesinin gezilecek yerleri şunlardır:

Birgi: Ödemiş ilçe merkezine 7 km uzaklıkta bulunan turistlik bir beldesidir. Ödemiş’ten Birgi’ye yarım saatte bir minibüs kalkmaktadır. Antik dönemden beri yerleşim yeri olarak kullanılan Birgi’de çok sayıda tarihi yapıtlar bulunmaktadır. Tarihi yapıtların dışında tek katlı sade evler ve dar sokakları ile sakin bir yerdir. Birgi’de bulunan üç katlı, ahşaptan yapılan Avrupa mimarisi ve kalem işi süslemelerine sahip ve günümüzde müze olarak kullanılan tarihi Çakırağa Konağı görülmesi gereken yerlerdendir.

Aydınoğlu Mehmet Bey Camii: Ödemiş ilçesinin Birgi bucağında bulunmaktadır. Aydınoğlu Mehmet Bey tarafından yapılan camii, Ulu Camii ve Aslanlı Camii olarak da adlandırılmaktadır. Külliyenin bir parçası olan bu tarihi caminin duvarında bulunan antik aslan yontusu dikkat çekmektedir. Çiniler ile kaplı minaresi ve çivi kullanılmadan yapılan ahşap işlemeleri camiye oldukça dikkat çekici bir görünüm vermiştir. Ayıca cami avlusunda külliyenin diğer parçası olan tarihi türbede Mehmet Bey, İsa Bey, Umur Bey ve Bahadır Beyin mezarları bulunmaktadır.

Ödemiş Müzesi: İlçe merkezinde Birgi yolu üzerinde bulunan bu müze iki kattan oluşmaktadır. Müzede çeşitli dönemlere ait arkeolojik eserler ve etnografik eserler bulunmaktadır. Ödemiş’in tarihi geçmişine şahit olmak için bu müzeyi ziyaret etmelisiniz.

Ödemiş Müzesi
Ödemiş Müzesi

İlkkurşun Anıtı: Ödemiş’e bağlı ilçe merkezine 13 km uzaklıkta bulunan İlkkurşun Köyünde bulunmaktadır. Bu kurşun anıtın geçmişi Ödemiş halkının örgütlenerek Yunan işgalcilerine örgütlü olarak attığı ilk kurşundan gelmektedir. Kuvay-ı Milliyenin ilk kez örgütlü olarak burada bu ilk kurşundan sonra başlamasından dolayı 1925 yılında köyün girişine bu anıt dikilmiştir. Her yıl mayıs ayının son haftasında bu anıtın yanında İlkkurşun Bayramı adıyla geleneksel kutlamalar yapılmaktadır.

İlkkurşun Anıtı
İlkkurşun Anıtı

Gölcük Yaylası: Ödemiş merkezine 18 km uzaklıkta bulunan Gölcük yaylası her mevsim ayrı bir güzelliğe bürünen bir piknik alanıdır. Gölcük’te çevresi ağaçlar ile kaplanmış muhteşem bir göl bulunmaktadır. Piknik ve dinlenme yeri olarak kullanılan bu alanda balık tutabilir ve sandal gezileri yapabilirsiniz. Burada kalmak isteyenler için konaklama tesisleri de bulunmaktadır.

Bozdağ Kayak Merkezi: İlçe merkezine bağlı Bozdağ Köyü önemli bir kayak merkezine sahiptir. Aralık ve mart ayları arsında kayak sezonu açılan bu kayak merkezi kış tatili için uygun yerlerdendir. Her yıl çok sayıda turist alan bu yer İzmir’e yakın olmasından dolayı ulaşım problemi yoktur. Ayrıca bu kayak merkezinde konaklama tesisleri de bulunmaktadır.

Ödemiş Hangi Şehirde
Ödemiş Hangi Şehirde
Ödemiş Haritası
Ödemiş Haritası
Ödemiş Nerede Nasıl Gidilir
Ödemiş Nerede Nasıl Gidilir
Ödemiş
Ödemiş

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here