Şeyh Hilal Camisi (Şeyh Ahmet Camisi)

Her köşesi tarih kokan Kilis ilimizin merkezinde bulunan Şeyh Hilal Camisi veya Şeyh Ahmet Camisi hakkında edindiğimiz izlenimleri siz değerli okurlarımıza sunacağız.

Şeyh Hilal Camisi (Şeyh Ahmet Camisi) Nerede
Şeyh Hilal Camisi (Şeyh Ahmet Camisi) Nerede

Kilis Şeyh Hilal Camii (Şeyh Ahmet Camii) 

Bu cami 1631 yıllında Şeyh Hilal tarafında yapıldığı için Şeyh Hilal Camisi 1937 yıllına kadar Şeyh Hilal Camisi bilinen bu cami bu tarihte Şeyh Ahmet’e satılmıştır. Bu yüzden cami Şeyh Ahmet adını almıştır. Bu cami yılların vermiş olduğu tahribatla sürekli onarılmıştır. Bu yüzden özgünlüğünü tamamen kaybetmiştir. Fakat 1643 yılında yapılan minaresi özgün olup ilk günkü duruşu ile hala ayaktadır. Bu minareyi Musa kızı Fatma tarafında inşa edilmiştir. inşasında kesme taş kullanılmıştır. Hala günümüzde hizmet veren cami ve minaresi yöre halkı için önemli bir yere sahiptir.

Sonuç olarak bu ilimize yolunuz düşerse bu tarihi kokan şehrimize uğrayıp bu önemli tarih yapılarını ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Şeyh Hilal Camii (Şeyh Ahmet Camii) Nerede, Nasıl Gidilir?

Şeyh Hilal Camii (Şeyh Ahmet Camii), Kilis kemt merkezine bağlı Çaylak mahallesinde bulunur. Buraya şehiriçi dolmuşlarıyla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Şeyh Hilal Camisi (Şeyh Ahmet Camisi)
Şeyh Hilal Camisi (Şeyh Ahmet Camisi)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here