gezilecekyerlercom
gezilecekyerlercom

Uganda Nerededir? – Uganda Afrika kıtasının doğu kesiminde yer alan ve denize kıyısı olmayan bir kara ülkesidir. Uganda Ülkesi doğuda Kenya, batıda Demokratik Kongo Cumhuriyeti, kuzeyde Güney Sudan, güneyde Tanzanya, güneybatıda Ruanda ile sınır komşusudur.

Uganda Nerededir?

Uganda ülkesinin dünyanın en büyük göllerinden biri olan Victoria Gölü’ne kıyısı bulunmaktadır. Uganda ülkesinde özerk bir krallık olan Buganda Krallığı da bulunmaktadır. Uganda doğu, batı, kuzey ve merkez olmak üzere 4 bölgeden ve 112 ilçeden oluşmaktadır. Uganda ülkesinin başkenti Kampala şehridir.

Göz at ;

  1. Kampala Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Uganda’da Gezilecek 10 Yerler
  3. Uganda’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  4. Uganda Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
  5. Uganda Nerede?

Ülkenin en büyük şehri olan Kampala şehri aynı zamanda ticaret ve sanayi merkezidir. Uganda ülkesinin resmi dilleri İngilizce ve Svahilice dilleridir. Uganda ülkesindeki özerk olan Buganda Krallığının resmi dili ise Luganda dilidir. Uganda ülke halkının yüzde 85’ini Hristiyanlar oluşturmaktadır.

Ülkede yüzde 12’i civarında Müslümanlar yaşamaktadır. Ülkenin geri kalan yüzdelik kısmını ise yerel dinlere inananlar oluşturmaktadır. Ülke para birimi olarak Uganda şilini kullanmaktadır. Uganda ılıman bir iklime sahiptir.

Ülkeyi ziyaret etmek için her mevsim uygundur. Uganda vize istemektedir. Uganda ülkesine Türkiye’den direkt uçuşlar bulunmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here