Vezirköprü

Vezirköprü Samsun’a bağlı bir ilçedir. Vezirköprü ilçesi Samsun il merkezine 110 km uzaklıkta yer almaktadır. Vezirköprü ilçesinde çok sayıda tarihi yapı ve doğal güzelliğe sahip yer bulunmaktadır. Vezirköprü ilçesinde yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Vezirsuyu Tabiat Parkı: Vezirköprü ilçe merkezine yaklaşık 23 km uzaklıkta yer almaktadır. Vezirsuyu Tabiat parkı karayolu üzerinde bulunmasından dolayı ulaşımı gayet kolaydır. Tabiat parkı içinde halı saha, kır gazinosu, voleybol ve basketbol sahası, büfe, yürüyüş yolları, seyir terası, piknik alanı ve çocuk oyun alanı yer almaktadır. Vezirsuyu Tabiat Parkı yeşil ile mavinin muhteşem uyumu ile ilçenin en güzide yerlerindendir. Bu tabiat parkı piknik, doğa sporları dışında amatör balıkçılık, jet ski, yelken gibi su sporları yapma imkanı da sunmaktadır. Doğası ve temiz havası ile her yıl binlerce ziyaretçi alan Vezirsuyu Tabiat Parkından buraya 7 km uzaklıkta yer alan eşsiz bir güzelliğe sahip Şahinkaya Kanyonuna tekne ile geçebilirsiniz.

Şahinkaya Kanyonu: Vezir Köprü ilçe merkezine 17 km uzaklıkta yer almaktadır. Altınkaya Baraj Gölünde bulunan Şahinkaya Kanyonu dik yamaçları ile dağcıların gözde yerlerindendir. Kendine has güzelliği ile büyüleyici bir güzellik oluşturan Şahinkaya Kanyonu ilçenin en dikkat çeken doğal yeridir. Barajın en dar yeri olan Şahinkaya Kanyonu kayalara oyulan barınakları ve tarihi kral mezarları ile tarih severlere keyifli anlar yaşatmaktadır. Vezirköprü ilçesinde yer alan adeta saklı cenneti andıran Şahinkaya Kanyonu  görülmesi gereken yerlerdendir.

Kunduz Geyik Çiftliği:Vezirköprü ilçesinde Kunduz Dağında yer alan geyik çiftliği 1984 yılında açılmış ve gelişerek ilçenin en önemli merkezi haline dönüşmüştür. Kunduz Ormanın eşsiz manzarası içinde yer alan çiftlikte geyikler doğal yaşamına uygun bakılıyor ve yeterli seviyeye gelen geyikler doğal yaşama bırakılarak özgürce yaşamaları sağlanmış oluyor. Vezirköprü ilçesinin en çok turist alan yeri olan geyik çiftliğini ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Tacettin Paşa Camii: Vezirköprü ilçesine bağlı Çanaklı Mahallesinde yer almaktadır. 1494 yılında yapılan camii 1945 yılında depremden dolayı tamamen yıkılmış ve olduğu yerde yeniden yapılmıştır. Günümüzde hala kullanılmakta olan Tacettin Paşa Camisi ilçenin önemli tarihi yapılarındandır.

Kurt Köprü:  Vezirköprü ilçesine bağlı Tekkekıran Köyüne 3 km uzaklıkta yer almaktadır. İstavroz Çayı üzerinde bulunan Kurt Köprü 13. Yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir. İki sivri kemerli gözden oluşan köprü Tekkekıran ve Kayabaşı Köylerini birbirine bağlamaktadır. Günümüzde yapılan onarımlardan sonra kullanılan köprü görülmesi gereken tarihi yapılardandır.

Vezirköprü Hangi Şehirde
Vezirköprü Haritası
Vezirköprü Kanyon
Vezirköprü Kunduz
Vezirköprü Merkez
Vezirköprü Nasıl Gidilir
Vezirköprü Nerede
Vezirköprü

4 YORUMLAR

 1. Doğa ve Tarih iç içe… Bu tarihi şehri gezdiğinizde aşağıdaki sorulara cevap bulacaksınız. Eğer bulamadıysanız tekrar ziyaret etmelisiniz.
  1. Vezirköprü nasıl “Vezirler Diyarı” oldu?
  2. Köprü Mehmet Paşa nerelidir? Bu topraklara nasıl geldi? Çınar Vakasındaki rolü neydi?
  3. Tarihin en genç sadrazamı Fazıl Ahmet Paşa nasıl bir eğitim aldı? İlçemize yapmış olduğu tarihi eserler hangileridir?
  4. Fazıl Mustafa Paşa nasıl vefat etti, kabri nerededir?
  5. Tarihi Vezirköprü bedestenini kim yaptırdı? Hangi amaçlarla kullanıldı? Semaverin anlamı nedir? Ülkemize nereden gelmiştir?
  6. II.Abdulhamid’in saat kulesini yaptırma amacı neydi? Saat kulesindeki taşlar hangi döneme aittir? Taşların üzerindeki semboller neyi işaret eder?
  7. Taşmedrese’nin mimari özellikleri nasıldır? Kapılarının farklı boylarda yapılmasındaki hikmet nedir?
  8. Kurşunlu Cami’yi kim yaptırdı? Ters “T” planlı yapılmasındaki amaç nedir? Kubbesindeki kurşun kaplamalar neden söktürüldü?
  9. Bulunduğumuz bölgede benzeri bulunmayan Namazgâh Cami’nin banileri ve özellikleri nelerdir?
  10. Ayşe Hanım kimdir? İlçemize yaptırdığı tarihi eserler nelerdir?
  11. Kemerleri üzerinde mihrap bulunan, ülkemizdeki tek köprü hangisidir? İpekyolu’nun bir kolu olan “Altın Yol” nereden geçmektedir?
  12. Şahinkaya Kanyonu’nun coğrafi özellikleri nedir?
  13. Ve diğerleri (Nerik, Kaya Mezarları,Çeşmeler)…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here