gezilecekyerlercom
gezilecekyerlercom

Boers veya Afrikaans, Güney Afrika eyaletinde büyük bir grup insan olarak adlandırılır. Afrikaans, Hollandaca kökenli bir dil konuşuyorlar. Ataları Avrupa’dan gelen beyazlar.

Bugün Güney Afrika’da yaklaşık yarım milyon Boer yaşıyor. Ülkede bir Azınlık durumundadırlar. Apartheid sona erdikten sonra birçok kişi Güney Afrika’yı terk etmiştir. Bu arada, yaklaşık altı milyon beyaz olmayan kişi de Afrikaans konuşuyor. Apartheid döneminde, onlar ya da ebeveynleri ve Büyükanne ve Büyükbabaları Dili öğrenmeye zorlandılar.

1650 yılında Avrupalı yerleşimciler Hollanda’dan Ümit Burnuna geldi. Gemileri orada mahsur kalmıştı. Yerleşim yeri daha sonra Kapstadt oldu. Hollanda şirketi Doğu Hindistan Şirketi adına yola çıktılar. Hollandalı ismi” Vereenigde Oostindische Compagnie ” (Vereenigde Oostindische Compagnie) ile VOC olarak kısaltılmıştır. Yerleşimcilerin bazıları aslında o zamanlar iş arayan Almanlar veya İsviçrelilerdi.

1795 yılına kadar VOC, Cape üzerindeki bölgeyi belirledi. Giderek daha fazla Yerleşimcinin geldiği bir Koloniydi. Artık VOC için çalışmayanlar çiftçi oldu. Buren, ya da aslında Boeren, Hollandaca çiftçi anlamına gelir. Daha sonra İngilizler iktidarı ele geçirdi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here