gezilecekyerlercom
gezilecekyerlercom

Ağrı ilimiz, Doğu Anadolu Bölgesinin en küçük şehirlerinden birisidir. Yalnız Ağrı dağı gibi büyük bir dağa sahiptir ve özellikle Doğu Beyazıt ilçesinde yer alan İshak Paşa sarayı sayesinde her yıl çok sayıda insan ilimizi ziyaret etmektedir.

Ağrı hakkında daha önce “Ağrı Gezilecek Yerler” ve “Ağrı’da Gezilecek 11 Yer” isimli makaleler paylaşıp bu kentimizi ayrıntılarıyla anlatmıştık. Ancak günü birlik gezmek isteyenlerde bu yazımızı gözden geçirebilir. Daha çok özet geçmeye çalışacağız.

Ağrı Gezilecek Yerler

Ağrı’nın Doğu Beyazıt ilçesinden ayrıca İran’a sınır kapısı aracılığıyla geçebilir ve İran’ı gezme fırsatı yakalaya bilirsiniz.

İshakpaşa Sarayı : Ağrı ilinin Doğu Beyazıt ilçesinin 5 kilometre doğusunda bir dağın yamacındaki tepe üzerinde yer alan İshak Paşa Sarayı Osmanlı İmparatorluğunun Lale devrindeki son büyük anıtıdır.

Ağrı Dağı : Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesinde, Ağrı ili sınırlarında bulunan Ağrı Dağı 5.137 metrelik rakamıyla ülkemizin en yüksek dağıdır.

Urartu Kalesi : Ağrı ili, Doğubayazıt ilçe sınırında bulunan Urartu Kalesi, Ne zaman yapıldığı hakkında net bir bilgi yoktur. Urartulara ait olunduğu söylenen kale çevresinde Urartulara ait mezarlık ve tarihi yapılar bulunur. Günümüzde harap bir hale gelmiştir.

Buz Mağaraları : Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesinde Küçük Ağrı Dağının eteğinde bulunan bu mağarada 4 mevsim boyunca buz bulabilirsiniz. Yaz mevsiminde çok serin hatta soğuk olan bu mağarayı mutlaka görün. Buzdan harika manzaralara şahit olabilirsiniz.

Ahmed-i Hani Türbesi : Ağrı ili, Doğubayazıt ilçe sınırında bulunan Ahmet Hani Türbesi, ziyaret edilmesi gereken önemli bir zatın türbesidir.

Balık Gölü : Ağrı ili, Taşlıçay ilçe sınırında bulunan Balık Gölü, 2241 rakımı ile ülkemizin en yüksek oluşumlu gölüdür. Oluşum bakımında Lav Set Gölü grubuna girmektedir. Gölde Sazan ve Alabalık yaşamaktadır. Yöre halkı burada tutukları balıkları bir afiyetle yemekteler. Burada sandalla karşıya geçilebilir.

Diyadin Kaplıcaları : Doğu Anadolu Bölgemizin Tarihi şehri Ağrı’da bulunan Diyadin Kaplıcaları, her derde deva olan bir şifa kaynağıdır. Kaplıca alanının içinden geçen Murat Nehri, görsel olarak harika bir görüntü ortaya çıkmaktadır. Dünya’nın sayılı şifa kaynakları arasında bulunan Diyadin Kaplıcalarına yolunuz düşerse mutlaka uğrayın.

Ağrı Meteor Çukuru : Ağrı ili, Doğubayazıt ilçe sınırında bulunan Ağrı Meteor Çukuru, Dünya’nın en büyük 2. çukurudur. Bu çukur 1892 yıllında büyük bir göktaşı düşmesi sonucunda oluşmuştur. İlk çukur oluştuğunda derinliği 60 metreyi buluyordu. Fakat günümüzde bakımsızlıktan dolayı çukur sürekli dolmaktadır. 35 metreye kadar yükselmiştir. Sadece yerlilerin değil aynı zamanda yabancılarında akın ettiği bir yerdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz