Antigua ve Barbuda Gezi Rehberi
Antigua ve Barbuda Gezi Rehberi

Antigua ve Barbuda; Karayip Denizi’nin doğusunda, Küçük Antiller ada topluluğunda yer alan bir ülkedir. Bu ülke yaklaşık 93 bin nüfusuyla dünyanın en az nüfusa sahip ülkesidir.

Antigua ve Barbuda’da Gezilecek Yerler

Ülkeye adını veren 2 büyük ada ve birçok küçük adacıktan oluşmaktadır. Muazzam bir doğal güzelliğe sahip olan Antigua ve Barbuda ülkesinde gezilecek birçok tarihi ve doğal güzelliğe sahip yer bulunmaktadır.

Göz at ;

  1. Antigua ve Barbuda Nerede?
  2. Antigua ve Barbuda Gezilecek Yerler
  3. Antigua ve Barbuda’da Gezilecek 10 Yer
  4. Antigua ve Barbuda’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  5. Antigua ve Barbuda Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Buraya yolunuz düşerse gezip görmeniz gereken 10 yer belirledik. Umarım beğenirsiniz. İşte o yerler…

St. John’s

St. John’s, Antigua ve Barbuda’nın başkenti ve yaklaşık 22 bin nüfusuyla ülkenin en büyük şehridir. Ayrıca ülkenin ana liman merkezidir. Burada gezilip görülecek çok sayıda yer bulunmaktadır.

Buraya yolunuz düşerse St. John’s Katedrali, St. John’s Botanik Bahçesi, Bağımsızlık Meydanı, St. John’s Antigua Light Deniz Feneri ve Barok Kuleleri gibi turistik yapıları mutlaka ziyaret edin. Ayrıca şehri terk etmeden sevdiklerinize yöreye özgü lezzetleri tadın ve sevdiklerinize hediye almayı unutmayın.

Falmouth

Antigua Adasının güneyinde yer alan Falmouth, bir tatil kasabasıdır. Burada yaklaşık 700 kişi yaşamaktadır. Kasabada gezilip görülecek birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip muazzam bir gezi keyfini yaşayabilirsiniz. Kasabanın nefes kesen manzaraları karşısında doğa yürüyüşleri yapıp harika fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

Codrington

Barbuda Adasının kuzeybatısında yer alan Codrington, gezilip görülmesi gereken önemli bir kenttir. Şehrin en önemli kentlerinden biridir. Burada yaklaşık 1250 kişi yaşmaktadır.

Fakat 2017 yıllında kasırga nedeniyle burada yaşayan insanların tamamı tahliye edilmiştir. Bu kasaba, 1685 yıllında Christopher Codrington ve John Codrington ailesi tarafından kurulmuştur. Burada gezilip görülecek birçok turistik yapı bulunur. Buraya yolunuz düşerse bu yapıları ziyaret etmelisiniz.

Shirley Heights

Antigua adasının en güney ucunda yer alan Shirley Heights, gezilip görülmesi gereken tarihi bir yapıdır. Burası askeri bölgenin bir parçasıdır. Burada birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Yine bunun dışında karakol, mühimmat deposu, mutfak, karargah, 40 yataklı hastane, kantin ve bir de mezarlık bulunmaktadır. Ama bu bölgeyi asıl popüler kılan ise nefes kesen manzarasıdır.

Buraya yıl boyunca çok sayıda turist akın etmektedir. Buraya gelen turistler İngiliz limanı ile Atlantik okyanusunun nefes kesen manzarasını izleyip harika fotoğraf kareleri yakalıyorlar. Burada konaklama yeri yoktur. Fakat kamp kurmak için müsait bir yerdir. Buraya gelip saatlerce manzara karşısında oturabilirsiniz. Ayrıca burada eğlence adına müzik, dans ve birçok etkinlik de bulabilirsiniz.

Darby Mağarası

Codrington Köyü’nün yaklaşık 6 km kuzey doğusunda yer alan Darby Mağarası, Barbuda’nın en ilginç doğal güzelliklerinden biridir. Buraya geldiğinizde muazzam doğal güzellikleri karşısında hayran kalmamak elde değil. Özellikle mağara içerisinde oluşan sarkıt ve dikitler oldukça dikkat çekicidir.

Ayrıca bu alanda birçok hayvan ve bitki türü bulunmaktadır. Buraya sevdiklerinizle birlikte bir doğa yürüyüşü yapıp harika bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz. Ülkenin doğal güzelliklerini keşfetmek istiyorsanız ilk ziyaret etmeniz gereken yerlerden biri de burası olmalıdır.

Şeytan Köprüsü

Antigua Adası’nın kuzeydoğu ucunda yer alan Şeytan Köprüsü(Devil’s Bridge), devasa okyanus dalgalarının aşındırıp taşınması sonucu oluşan bir doğal köprüdür. Bu köprü aslında yerel halk tarafında Şeytanlar tarafında inşa edildiğine inanırlar. İsmi de burada gelmektedir.

Diğer bir rivayette göre ise Afrika’dan getirilen köleler bu köprüye gelip intihar ederlermiş. Oldukça dikkat çeken bir köprüdür. Buraya yolunuz düşerse ziyaret etmenizi tavsiye ediyorum. Özellikle harika fotoğraf kareleri yakalamak için oldukça iyi bir adres.

Frigate Kuş Cenneti

Barbuda’nın kuzeybatı adasında yer alan Frigate Kuş Cenneti(Frigate Bird Sanctuary), yaklaşık 100 bin kuş bulunduran Karayipler’deki en büyük kuş parkıdır. Buraya sadece tekne ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Buraya geldiğinizde ilk dikkatinizi çekecek şey deniz kuşlarıdır. Bu kuşlar, parlak kırmızı boğazları ve bir buçuk metre kanatları ile bilinir. Bunun dışında yine birçok kuş türü bulunur. Hayatınızda görmediğiniz veya duymadığınız birçok kuş türünü burada görebilirsiniz. Kuş gözlemciliği için dünyanın en güzel yerlerinden biridir.

Antigua ve Barbuda Müzesi

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri St. John’s’da yer alan Antigua ve Barbuda Müzesi, 1747 yıllında inşa edilen Adliye Mahkemesinde hizmet vermektedir. Müzede birçok eser sergilenmektedir. Müzede adanın tarihini anlatan birçok tarihi kalıntı, bilgi, belge ve fotoğraf bulunur. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu müzeyi ziyaret edin. Böylece adanın tarihi ve kültürü hakkında daha sağlıklı bilgi sahibi olmuş olursunuz.

Half Moon Koyu ve Smiling Harry

Antigua adasının güney doğu kıyısındaki Freetown köyüne oldukça yakın bir konumda yer alan Half Moon Koyu ve Smiling Harry, gezilip görülmesi gereken bir yerdir. Burada yer alan plaj, adanın en güzel plajı diyebilirim. Deniz, kum ve güneşin keyfini hiçbir yerde bu kadar güzel çıkaramazsınız.

Bunun dışında Koyun girişinde bulunan “Smiling Harry“‘nin restoranına gelip yöreye özgü lezzetleri tadabilirsiniz. Bu lezzetleri tadarken harika hikayeler de dinleyebilirsiniz. Sevdiklerinizle birlikte buraya gelip harika bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz.

10  Tarihi Nelson Tersanesi ve İngiliz Limanı

Antigua adasının güneyinde yer alan Tarihi Nelson Tersanesi ve İngiliz Limanı kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biridir. İngiliz Limanı tarih boyunca çok önemli roller oynamıştır. Günümüzde bu rolünü halla devam etmektedir. Burada çok önemli subaylar görev yapmıştır. Kısaca tarihte ismini büyük harflerle yazmayı başarmıştır. Tabiri caizse halla tarih yazmaya devam etmektedir.

Birde İngiliz Limanın içinde Tarihi Nelson Tersanesi bulunmaktadır. Clarence Evi ve Shirley Tepesi de bu tersanenin bir parçasıdır. Bunun dışında tersanede bir müze, Hediyelik eşya dükkanları,  banka, postane, son derece lüks restoranlar ve eğlence mekanları bulunmaktadır. Buraya geldiğinizde mutlaka gezip görmeniz gereken bir yerdir. Ülkede en çok ziyaret edilen noktlardan biridir.


Bunlar dışında Antigua ve Barbuda hakkındaki genel bilgileri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;
Antigua ve Barbuda

Nüfus:  92.738

Başkent: St. John’s, Antigua ve Barbuda

Resmi Dili: İngilizce

Para Birimi: Doğu Karayip doları

Bulunduğu Kıta: Kuzey Amerika

Kuruluş Tarihi: 27 Şubat 1967

Vize Durumu: Buraya gitmek için T.C vatandaşlarından vize istenmiyor.

Antigua ve Barbuda Nerede, Nasıl Gidilir
Antigua ve Barbuda Nerede, Nasıl Gidilir

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here