Car rental
Car rental

Araç kiralama ihtiyaca yönelik olarak gerekli niteliğe sahip bir aracın, kısa veya uzun vadede sadece kullanım hakkının belli bir ücret karşılığında satın alınmasıdır.

Günlük veya uzun vadeli kiralamalar olarak farklı şartlara sahip olan araç kiralama uygulamaları, acil ihtiyaçlar veya turistik gezi amaçlı olarak yapılmaktadır. Turistik amaçlı kiralamalarda araçlar genellikle hava alanı, otobüs terminali veya tren garları gibi yerlerden teslim alınabilirken, günlük kullanımlara uygun kiralık araç temini şehir içerisinde bulunan hizmet veren firmaları veya internet üzerinden araç kiralama web sitelerinden –yada Discover Car Hire adresinden – Araç kiralama işlemleri yapılabilmektedir.

Diğer bir araç kiralama yöntemi ise firmaların araç ihtiyacını karşılamak üzere uzun süreli olarak yaptıkları kiralama modelidir. Araç kiralama işlemlerinin yapılabilmesi için kiralayan kişinin ehliyetini ibraz etmesi yeterlidir. Sonrasında yapılacak kiralama sözleşmesi yapılan işlemin yasal bir hale dönüşmesini sağlar. Müşteri ile karşılıklı olarak imzalanan araç kiralama sözleşmesinde,

 • Aracın kiralandığı tarih ve saat,
 • Kiralama bedeli,
 • Kiralanma süresi,
 • Aracın teslim tarihi

Açıkça belirtilmelidir. Aracın sözleşmede yazılı olan tarihte teslim edilmemesi cezai bir durum oluşturur.Böyle bir durumda genellikle normal kiralama ücretinin üzerine 1 günlük kira bedeli ceza eklenmektedir. Araç kiralaması sonrası yakıt giderleri aracı kiralayan kullanıcının sorumluluğundadır. Günlük araç kiralama hizmetlerinde hizmet kalitesi müşterilerin devamlılığı açısından oldukça önemli bir unsurdur

Araç Kiralamanın Avantajları Nelerdir?

Araç Kiralama bir çok yönden farklı avantajlara sahiptir. Araç kiralamayı popüler kılan sebepler arasında, bireylerin diledikleri marka ve modelde aracı kiralayabilme imkânına sahip olmasıdır. Araç kiralamayı tercih eden kişilerin bu tercihlerindeki en önemli sebeplerden biri de, araçla ilgili, vergi, sigorta vb. gibi masraflarına herhangi bir katkı sağlamadan sadece kullanılan güne dair hizmet bedelinin ödeniyor olmasıdır. Günümüzde birçok büyük şirket araçların gider kalemlerinden kurtulabilmek adına araç kiralama yöntemini benimsemektedir.

Araç kiralama firmaları tarafından her türlü konfor özellikleri temin edilerek kiralamaya sunulan araçlar, toplumun her katmanından bireylerin bütçelerine uygun özellikte araç modellerini kapsamaktadır. Bir iş toplantısı için ultra lüks bir araç veya düşük modele sahip günlük ihtiyaçlar için kiraya sunulan aracı aynı yerden kiralamak mümkündür. Araç kiralama sayesinde, araçların satın alınması sırasında ödenen KDV dâhil olmak üzere bir çok masraf kaleminden kurtulmak mümkündür.

 • Trafik sigortası
 • Kasko ücreti,
 • Plaka ücretleri,
 • Bakım ve onarım ücretleri,
 • Konfora yönelik aksesuar giderleri

Araç kiralama sayesinde elde edilen avantajlar arasında yer almaktadır. Otomobil ihtiyacının bir lüks olmaktan çıkıp bir gereklilik haline dönüşmesi, araç kullanıcılarını satın almakla kiralamak arasında kararsızlığa sürüklemektedir. En basit hesaplamalarda bile ortaya çıkan gerçek, araç kiralamanın satın almaya oranla çok daha avantajlı olduğu gerçeğidir. Sürekli yükselme eğiliminde olan otomobil vergileri, kredi faizlerinin yüksek oluşu, yabancı markalara yönelik alım taleplerinde dövizin istikrarsızlığı kiralamayı cazip kılan unsurlar arasında yer almaktadır.

Araç Kiralamada Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Araç Kiralama hizmetlerinden yararlanmayı düşünen bireylerin, kiralama öncesi özen göstermesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Özellikle yurt dışından tatil amacıyla gelerek hava alanı veya otobüs terminallerinden araçlarını teslim alan kullanıcılar,araçta herhangi bir kusurun olup olmadığını kontrol ederek aracı teslim almalıdır. Aksi takdirde araç teslimi sırasında sorun yaşanması ihtimal dahilindedir. Uzun yol kat edilecekse kiralanan araçların az kullanılmış ve yüksek model araçlar olmasına özen gösterilmelidir. Bunların dışında,

 • Güvenlik donanımlarınıkontrol etmek, çocukla seyahat edilecekse araç kiralama rezervasyonu yapılırkençocuk koltuğu talebinde bulunmak,
 • Aracın mutlaka yasal olarak faaliyet gösteren araç kiralama firmalarından temin edilmesi,
 • Araç kiralama sözleşmesinin mutlaka yapılması,
 • Araca ait sigortaların tam ve eksiksiz olduğundan emin olunmalı, çünkü kasko sigortası olmayan bir araçla yapılacak kazalarda hasar ödemesi kiralayan kişinin üzerine kalabilmektedir.

Bu tür kontroller sonucunda sağlıklı ve düzenli bir şekilde araç kiralama yapabilmek ve herhangi bir zarara uğramadan kiralama süresini sonlandırmak mümkün olacaktır. Bu yüzden de çeşitli kiralık araç tedarikçilerini karşılaştırarak, en uygun seçeneği bulmanız çok önemlidir.

İnternet üzerinden yapılacak olan araç rezervasyonlarında, araç kiralama firmaları tarafından istenilen tüm özelliklere sahip araç temini yapılmaktadır. Varış yapacağınız hava alanı veya otogarlarda aracınızı teslim alabilir, hatta aracınızın tüm mekanik bakımları ve iç dış temizliği yapılmış bir şekilde teslim alabilirsiniz.

Araç Kiralama Şartları Nelerdir?

Araç Kiralama yapacak kişinin ekonomik araçlar için 21, orta ve üst sınıf olarak belirlenen araçları için 25 yaşında olması gereklidir. En az 2 yıllık ehliyete sahip olunması kuralı, lüks araçların kiralanması söz konusun olduğunda 3 yıla çıkmaktadır. Araç kiralama süresi en az 1 gün olarak kabul görmektedir.Kiralama birkaç saat olarak yapılsa bile 1 günlük kiralama bedeli alınır. Araç kiralama sonrasında, kullanıcı birden fazla olabilir. Fakat kiralama işlemini yapan kişinin dışındaki sürücünün de sözleşmede yazılı olması gereklidir.  Böylece 2. Sürücü de aracın kasko sigortasına dâhil edilerek olası bir kaza durumunda sorun meydan gelmez. Ancak ek sürücününde belirtilen yaş ve ehliyet sürelerine uygun olması zorunludur.

Aracın teslim alınması sırasında yakıt seviyesinin kontrol edilmesi ve teslimat sırasında aynı ölçüde yakıtla teslim edilmesi gereklidir. Alındığı zamankinden daha fazla yakıtla teslim edilen araçlar için para iadesi yapılmaz. Alındığı zamandan daha az yakıtla teslim edilen araçlardan ise yakıt ücreti talep edilir.

Araç kiralama ihtiyaçlarınıza yönelik olarak edinmek istediğiniz teslim alma- teslim etme, araç modelleri veya fiyat bilgilerini Discover Car Hire web sitesini ziyaret ederek öğrenebilirsiniz

3 YORUMLAR

 1. Bana sorarsanız eğer köy kasaba gibi yerlerde oturuyorsanız motosiklet tercihini göz ardı etmemenizi öneririm. Tabi aileniz olabilir, yük ve eşya taşımak zorunda olabilirsiniz durum başka. Hem hesaplı hem de vergileri düşük alımı kolay. Tabi tehlikeleri de yok değil.

 2. Her daim araç almak mantıklı bence, kiralama ücretleri sabit olmadığından bu tamamen can sıkıcı oluyor. Emanet sonuçta bir de öyle düşünmek lazım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz