Ardahan Kalesi

Ardahan ilimizin merkezine bağlı Halil Efendi Mahallesinde bulunan tarihi kalesi olan Ardahan Kalesi ile ilgi derleyip topladığımız bilgileri siz değerli okurlarımızla paylaşacağız.

İlimizde bulunan kale ve çevresinde yapılan araştırmalar tarih öncesi dönemlere ait yerleşmelerin varlığı ortaya konulmuştur. Bu kale yapılış tarihi çok eski zamanlara dayanılmaktadır. Fakat 16. Yüzyılda Kanuni Sultan Süleyman tarafında inşa edildiği söylenmektedir. Ancak tarihi daha eskiye dayanıldığı söylenenlerde bulunmaktadır. Hatta burada yapılan kazılar sonucunda birçok kralığa ait eser bulunmuştur. Buda birçok medeniyette ev sahipliği yaptığını göstermektedir.  Ayrıca bu kale ile ilgili başka bilgilere bakacak olursa bunlar: yaklaşık  alanı 32000 metre kare surun uzunluğu 54 m en yüksek ve en alçak yeri 21-6 metre ve toplamda 14 adet kule bulunmaktadır. Bu yapı günümüze kadar sağlam bir şekilde ulaşılmıştır

Sonuç olarak Osmanlı mimarisine merakınız varsa ve bu tarihi yapıyı incelemek istiyorsanız sizi Ardahan ilimize bekliyoruz.

Ardahan Kalesi Nerede?

Ardahan Kalesi, Ardahan ilimizin merkezine bağlı Halil Efendi Mahallesinde  bulunur.

Ardahan Kalesi Nasıl Gidilir?

Merkezde bulunan Halil Efendi Mahallesi dolmuşlarıyla ulaşım yapılabilir. Ya da tabelalar yardımıyla şahsi aracınızla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Ardahan Kalesi
Ardahan Kalesi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here