Asya Kıtası Nerede, Kaç Ülke, Hangi Yarım Kürede
Asya Kıtası Nerede, Kaç Ülke, Hangi Yarım Kürede

Asya Kıtası Dünya genelinde bilinen büyük kıtadır. Avrupa kıtası sınırında başlar ve belli sınırlar dahilinde bittiği düşünülmektedir. Bir ucunda Avrupa kıtası, bir ucunda Hint okyanusu, bir ucunda Kuzey Buz denizi ve diğer ucunda Pasifik okyanusu ile sınırlıdır.

Avrupa ile arasında sınır ise Ural dağları olduğu kabul edilmektedir. Tarihsel süreçte bu kıtaya genel olarak Avrasya kıtası denilse bile günümüzde Asya adını almıştır. Dünyanın en eski kıtasıdır. Asya kıtasının büyük bir kısmı Kuzey yarım kürede kalırken, çok küçük bir kısmı ise Güney Yarım Kürede yer almaktadır.

Asya Kıtası Hangi Ülkeleri Kapsar?

Asya kıtası 17 milyon 212 km lik bir alanı kapsamaktadır. Toplamda 4.1 milyar kişiye ev sahipliği yapan kıtada yer alan ülkeler ise şöyledir. Maldivler, Singapur, Bahreyn, Brunei, Filistin, Kıbrıs, Lübnan, Katar, Timor Leste, Kuveyt, İsrail, Ermenistan, Tayvan, Butan, Sri Lanka, Gürcistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Azerbaycan, Ürdün, Güney Kore, Kuzey Kore, Tacikistan, Nepal, Bangladeş, Kamboçya, Suriye, Kırgızistan, Laos, Filipinler, Umman, Malezya, Vietnam, Japonya, Irak, Özbekistan, Türkmenistan, Tayland, Yemen, Afganistan, Myanmar, Türkiye, Pakistan, Rusya, Çin, Endonezya, Moğolistan, İran, Suudi Arabistan, Kazakistan ve Hindistan.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz