Atlas Okyanusu
Atlas Okyanusu

Atlantik Okyanusu Dünyanın yüzde 202si büyüklüğünde ve 106,4 milyon kilometrekarelik kapladığı alan ile en büyük ikinci okyanustur. Afrika ve Avrupa kıtaları ile Güney Amerika ve Kuzey Amerika kıtaları arasında yer almaktadır. Avrupa ve Kuzey Amerika arasında kalan kısmına ise Kuzey Atlas Okyanusu denilmektedir.

Atlas Okyanusu Nerede, Hangi Kıtada-Bölgede-Kaç Km
Atlas Okyanusu Nerede, Hangi Kıtada-Bölgede-Kaç Km

Bildiğiniz üzere Dünyanın en büyük okyanusu Pasifik okyanusudur. Sonrasında ikinci sırada ise Atlas okyanusu gelmektedir. Atlas okyanusunun genel olarak ortalama derinliği 3314 metredir. Ancak Güney Amerika’da yer alan Porto Riko ülkesi açıklarında yer alan büyük çukur ise 8648 metredir. Öte yandan okyanusun en olarak en geniş bölümü ise Avrupa kıtasında yer alan Portekiz ile Orta Amerika ülkesi Meksika arasındaki alandır.

Atlas Okyanusu
Atlas Okyanusu

Atlas okyanusunda yer alan adalar listesi şu şekildedir :

  1. Britanya
  2. Kanarya Adaları
  3. Antiller
  4. İzlanda
  5. Azor
  6. Güney Georgia
  7. Falkland Adaları

Atlas okyanusunda içinde ya da bağlantılı denizler ise şöyledir:

Adriyatik Denizi, Ege Denizi, Alboran Denizi, Arjantin Denizi, Balear Denizi, Baltık Denizi, Biskay Körfezi, Botni Körfezi, Campeche Körfezi, Fundy Körfezi, Karadeniz, Bothnian Denizi, Karayip Denizi, Kelt Denizi, Chesapeake Körfezi, Davis Boğazı, Danimarka Boğazı, Manş Denizi, Botniya Körfezi, Finlandiya Körfezi, Gine Körfezi, Meksika Körfezi, Akdeniz, Saint Lawrence Körfezi, Venezuela Körfezi, İyonya Denizi, İrlanda Denizi, Labrador Denizi, Ligurya Denizi, Marmara Denizi, Mirtoan Denizi, Takımada Denizi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here