Avustralya Hangi Kıtada?
Avustralya Hangi Kıtada?

Avustralya, dünyada bütün bir kıtayı kapsayan tek ülkedir. Dünyadaki en büyük ülkelerden biridir. Avustralya, dünyada bütün bir kıtayı kapsayan tek ülkedir. Dünyadaki en büyük ülkelerden biridir. Doğal kaynaklar açısından zengin olmasına ve çok verimli topraklara sahip olmasına rağmen, Avustralya’nın üçte birinden fazlası çöldür.

Çoğu Avustralya şehri ve çiftliği, iklimin daha rahat olduğu güneybatı ve güneydoğuda yer almaktadır. Kuzeydoğuda yoğun yağmur ormanları vardır. Ünlü taşra (uzak kırsal alanlar), kavurucu sıcaklıkların, az suyun ve neredeyse hiç bitki örtüsünün olmadığı ülkenin en büyük çöllerini içerir.

Avustralya’nın doğu ve güneydoğu kenarında koşmak, Büyük Bölünme Aralığıdır. Bu 2.300 millik (3.700 kilometrelik) dağ, suyu Avustralya’nın en önemli nehirlerine ve dünyanın en büyük yeraltı suyu kaynağı olan Büyük Artezyen Havzasına gönderir.

Avustralya Hangi Kıtada?
Avustralya Hangi Kıtada?

Avustralya, yedi kıtanın en küçüğüdür. Aynı zamanda altıncı en büyük ülkedir. “Altındaki toprak” lakabı, tamamen ekvatorun altında yer almasından kaynaklanmaktadır. Avustralya kelimesi Latince “güney toprakları” anlamına gelir.”

Büyük Bölünme Silsilesi adı verilen bir dağ zinciri, kıtanın doğu kıyısı boyunca kuzeye ve güneye uzanır. Bu dağlar Pasifik’ten gelen yağış ve nemi engeller ve Avustralya’nın iç kesimlerinin çoğunlukla çalılık ve çöl olmasına neden olur. Avustralyalılar bu bölgeye taşra diyorlar.

Avustralya’nın en önemli ve çarpıcı fiziksel özelliği kıtanın hemen açıklarında yatıyor. Canlılar tarafından şimdiye kadar yapılmış en büyük yapı olan Great Barrier Reef’tir.

Avustralya, dünyanın başka hiçbir yerinde bulunmayan vahşi yaşama sahiptir. Bunun nedeni, Avustralya’nın diğer büyük kara kütlelerinden çok izole olması ve hayvanlarının dünyanın diğer bölgelerindeki gibi gelişmemesidir.

Avustralya Ne kadar Türk var?
Avustralya hangi ülkeye ait?
Avustralyada yaşamak zor mu?
Avustralya ekonomisi nasıl?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here