Bakire Meryem Kilisesi-Krakow
Bakire Meryem Kilisesi-Krakow

Bakire Meryem Kilisesi Nerede, Nasıl Gidilir?– Polonya’nın en eski ve en büyük üç şehrinden biri olan Krakow’da yer alan Bakire Meryem Kilisesi veya diğer adıyla Azize Meryem Bazlikası,  gotik tarzda temelleri 13. yüzyılda atılmış, 14. yüzyılda ise ziyarette açılmıştır.

Hristiyan dünyasının en popüler yapılarından biri olarak bilinen Bakire Meryem Kilisesi, tuğla kullanarak inşa edilmiştir. Bu yapının en önemli özelliği farklı mimari tarzdan inşa edilen  iki kuleye sahip olmasıdır. Bu kulelerin hüzünlü hikayeleri var. Bu hikayeyi sizinle paylaşmak isterim. Şöyle ki;

Bu kuleleri inşa etmek için iki kardeş görevlendirilir. Bu kardeşler büyük bir özveri ve uzun bir zamanda iki kule yaparlar. Fakat küçük kardeş kulesini hem daha çabuk hem de daha güzel inşa eder. Bunu gören büyük kardeş dayanamaz küçük kardeşini bıçaklayarak öldürür. O bıçak, halla da kilise kapısı üzerinde bulunur.

Bakire Meryem Kilisesi veya diğer adıyla Azize Meryem Bazlikası dışı kadar içi de oldukça renklidir. Bu yapının mimarisi oldukça dikkat çekmektedir. Her saat başı kilisenin kulesinden trompetle melodi çalmaktadır. Buraya yıl boyunca çok sayıda kişi tarafında ziyaret edilmektedir. Sizin de yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin derim. Fakat girişler ücretli olduğunu da hatırlatmak isterim.

Bakire Meryem Kilisesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Bakire Meryem Kilisesi veya diğer adıyla St. Mary’s Basillica(Azize Meryem Bazlikası), Polonya’nın en eski ve 2. büyük şehri Krakow kent merkezindeki Rynek Glowny(Ana Meydan) üzerinde bulunur. Buraya ulaşım sağlamak için ülkemizde direk uçuş bulunmuyor. İlk önce başkent Varşova’ya gidip daha sonra tren veya otobüsle Krakow kentine ulaşım sağlayabilirsiniz. Varşova-Krakow arası yaklaşık 5 saattir.

Göz At;

 1. Varşova Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
 2. Polonya’da Gezilecek 10 Yer
 3. Polonya Nerede?
 4. Polonya’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
 5. Polonya Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
 6. Eski Şehir Meydanı Pazarı
 7. Barış Kiliseleri
 8. Malbork
 9. Wawel Katedrali
 10. Wawel Kraliyet Kalesi
 11. Wroclaw’s Dwarfs(Wrocław’ın Cüceleri)
 12. Bakire Meryem Kilisesi-Krakow
 13. Market Meydanı
 14. Oskar Schindler’in Fabrikası
 15. Ana Meydan (Rynek Glowny)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz