Belçika'nın Başkenti Neresidir?
Belçika'nın Başkenti Neresidir?

Belçika Krallığı olarak da adlandırılan Belçika, Batı Avrupa’da bir ülkedir. Almanya, Lüksemburg, Fransa ve Hollanda ile sınır komşusudur ve Kuzey Denizi’nde bir sahil şeridine sahiptir. Bu ülke 11.787 mil karelik bir alanı kaplamaktadır ve 11.25 milyon nüfusa sahiptir.

Belçika’nın başkenti neresidir?

Belçika’nın başkenti, Brüksel Başkent Bölgesi’ndeki 19 belediyenin en büyüğü olan Brüksel şehridir. Bu şehir aynı zamanda Avrupa Birliği’nin idari merkezi olarak da hizmet vermektedir. Toplam alanı 12,59 mil karedir ve nüfus büyüklüğü 178.552’dir. Brüksel Başkent Bölgesi de dahil olmak üzere metropol alanı 1,8 milyon nüfusa sahiptir.

Ulusal başkent olarak bu şehir, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi önemli ulusal bina ve ofise ev sahipliği yapmaktadır: kral tarafından devlet başkanı olarak sorumlulukları yerine getirmek için kullanılan kraliyet sarayı; bakanlar Kurulu’nun toplandığı başbakanlık ofisi; ve ev sahipliği yapan ulus Sarayı federal Parlamento. Ayrıca Belçika Ulusal Bankası, Yargıtay ve Danıştay da burada bulunmaktadır.

Brüksel şehri sadece Belçika’nın başkenti değil, aynı zamanda Fransız ve Flaman topluluğunun başkentidir ve her topluluğun hükümetine ve Parlamentosuna ev sahipliği yapar.

Brüksel Demografisi

Brüksel başkent bölgesi, göçmenlerin büyük bir yüzdesine ev sahipliği yapmaktadır. Ülkenin bu bölgesine göç 18. yüzyılın sonlarında başladı ve son yıllarda istikrarlı bir şekilde arttı. 1991 yılında, Brüksel Başkent Bölgesi’nin son nüfus sayımına göre, burada yaşayanların yaklaşık% 63,7’si Belçika’da doğduklarını bildirdi. Bu bölgedeki en büyük yabancı grubu Fransızdır (nüfusu yaklaşık 62.507’dir). Bunu Rumenler (38.690), Faslılar (38.274) ve İtalyanlar (32.322) takip ediyor.

Belçika Krallığı kurulduğunda, büyük ölçüde Hollandaca konuşulan bir ülkeydi. Bugün Brüksel başkent bölgesi, Fransızca’nın lingua franca olduğu çok dilli bir şehir olarak kabul ediliyor. Sakinlerin yaklaşık% 38’i evde Fransızca,% 17’si Hollandaca ve Fransızca ve% 5’i Hollandaca konuşuyor.

Brüksel Tarihi

1746 Avusturya Veraset savaşı sırasında Fransız birlikleri 3 yıl boyunca şehrin kontrolünü ele geçirdi. Daha sonra Fransızlar tarafından yeniden fethedildiği ve Dyle Departmanının başkenti olarak belirlendiği 1795 yılına kadar Avusturya’ya iade edildi. Brüksel, 1815’te Hollanda Birleşik Krallığı’nın bir parçası oldu. On beş yıl sonra, Belçika’ya bağımsızlık getiren Belçika Devrimi gerçekleşti. Bu sırada Brüksel başkent olarak kuruldu.

Başlangıçta, 1356 ile 1383 yılları arasında inşa edilen Brüksel’in ikinci duvarları, Brüksel şehrinin sınırlarını oluşturuyordu. Bugün tarihi şehir merkezindeki bazı yollar bu surların yaptığı kıvrımları takip ediyor. Nüfus burada büyüdükçe, kasaba sonunda çevre köylere genişleyerek daha büyük bir kasaba ile sonuçlandı. 1921’de Laeken, Haren ve Neder-Over-heembe belediyeleri birleşerek Belçika şehrini oluşturdu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz