Bhutan Gezi Rehberi
Bhutan Gezi Rehberi

Bhutan ya da resmi adıyla Bhutan Krallığı, 780 bin nüfusu ile Güneydoğu Asya’da yer alan bir ülkedir. Bhutan ülkesinin yüz ölçümü 47.000 kilometrekaredir.

Göz at ;

  1. Bhutan Gezilecek Yerler
  2. Thimphu Nerede
  3. Bhutan Nerede?
  4. Bhutan’da Gezilecek 10 Yer
  5. Bhutan’ın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  6. Bhutan Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Bhutan batısında ve güneyinde Hindistan, kuzeyinde ise Çin ile sınır komşusudur. Burada gezilip görülecek çok sayıda doğal güzellik alanı ve tarihi yapı bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse gezip görmeniz gereken 10 gözde yer belirledik. İşte o yerler…

Paro

Ülkenin kuzeybatısında yer alan Paro, Kuzeyinde Tibet, doğusunda Thimphu, batısında Haa ve güneyinde Chukha bulunan bir turisitik kasabadır. Özellikle burada bulunan pirinç tarlaları şehre farklı bir renk katmaktadır. Şehirde gezilip görülecek birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Buraya yolunuz düşerse Paro Ulusal Müzesi ve Rinpung Dzong Tapınağını ziyaret edin.

Bu şehre her yıl çok sayıda turist tarafından ziyaret edilmektedir. Ülkede en çok ziyaret edilen şehirlerden biridir. Bhutan’ın tek havaalanı olan Paro Havaalanı da burada bulunmaktadır. Bir vadi içerisinde yer alan bu havaalanı Dünyanın en tehlikeli havalanı olarak bilinmektedir. Bu nedenle her pilot buraya inmemektedir.

Thimphu

Ülkenin kuzeyinde yer alan Thimphu, ülkenin başkenti ve en büyük şehridir. Bu şehir, deniz seviyesinden yaklaşık 2000 metre yükseklikte bulunmaktadır. 1952 yıllında hükumet merkezi olarak ilan edilmiştir. Buraya gittiğinizde ilk olarak dikkatinizi çekecek olan şehirde hiç trafik işareti olmamasıdır.

Bu da dünyada trafik işareti olmayan tek başkent diyebiliriz. Şehrin içinde Chuu Nehri akmaktadır. Bu nehir manzarası şehre harika bir renk katmaktadır. Buraya yolunuz düşerse Hükumet Binası, Hayvanat Bahçesi, BBS Kulesi, Ulusal Müze, Zangto Pelri Lhakhang tapınağı gibi turistik yapıları ziyaret edebilirsiniz.

Punakha

Ülkenin kuzeyinde yer alan Punakha, gezilip görülmesi gereken önemli bir tarihi kenttir. Bu şehir, 1637-1907 yılları arasında ülkeye başkentlik yapmıştır. Bu nedenle önemli yapılar burada bulunmaktadır. Tarihi yapıların yanı sıra burada nefes kesen manzaralarıyla harika doğal güzellik alanları da bulunur. Bhutan kültürünü ve doğal güzelliklerini görüp keşfetmek için bu şehre gelmelisiniz.

Phuentsholing

Ülkenin güneyinde Hindistan sınırına yakın bir konumda yer alan Phuentsholing, gezilip görülmesi gereken bir ilçedir. Doğal güzelliği sizi büyüleyen bu kasabaya gelip harika bir gezi düzenleyebilirsiniz. Burada birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Doğayı seven ve yalnız kalmayı seviyorsanız burası tam size göre bir yerdir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin.

Bumthang Vadisi

Ülkenin kuzeyinde yer alan Bumthang Vadisi, ülkenin manevi kalbi olarak bilinmektedir. Çünkü burada çok sayıda tapınak bulunmaktadır. Burada yer alan tapınaklar oldukça eski tarihli olup bu nedenle ülke tarihinde önemli bir yer tutmaktadır. Bu tapınakların bir kısmı 2,600 metre yüksekliklerde bulunmaktadır. Bu vadiye gelip bu tapınakları ziyaret edip vadinin doğal güzelliğini keşfedebilirsiniz.

Rinpung Dzong

Rinpung Dzong, ülkenin kuzeybatısında yer alan Paro şehrinde bulunmaktadır. Bu yapı, ülkenin en gösterişli ve en popüler  tapınaklardan biridir. Bu tapınak, Bhutan’ın II. Kral’ı  zamanında inşa edilmiştir. Buraya gelip Budist rahipleri ibadet eden insanları görebilirsiniz. Buraya kısa kollu tişört ve şortla  giriş yasak aynı zamanda tapınağın içerisinde fotoğraf çekmek de yasaktır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden biridir.

Mongar Bölgesi

Ülkenin doğusunda yer alan Mongar, gezilip görülmesi gereken bir turistik bölgedir. Buraya yıl boyunca çok sayıda gezgin tarafında ziyaret edilmektedir. Bölgede yer alan doğal güzellikler, nefes kesici manzaralar ve tarihi dokularla insanları kendine hayran bırakmaktadır.

Burada yer alan 3800 metre yükseklikte yer alan Phrumsengla Ulusal Parkı ve 1930’larda inşa edilen Mongar Dzong gibi turistik yapıları ziyaret etmeden geri dönmeyiniz.

Büyük Buddha Heykeli

Kuenselphodrang Doğa Parkı’ndaki bir tepenin üzerinde yer alan Büyük Buddha Heykeli (Buddha Dordenma Statue), 2010 yıllında ziyarette açılan dünyanın en büyük Buddha heykellerinden biridir. Yaklaşık 51 metre yükseklikte yer alan bu heykelin içerisinde çok sayıda küçük heykeller bulunur. Buraya gelip bu tepe üzerine çıkıp şehrin harika manzarasını izleyip bu heykeli de ziyaret edebilirsiniz.

Paro Taktsang Manastırı

Güney Asya ülkesi Bhutan’ın başkenti Paro’da bulunan Tatsang Manastırı, 1692 yıllında inşa edilmiş olup Budist inancında önemli bir yere sahiptir. Yerel dilde Kaplan Yuvası anlamına gelmektedir. Ülkenin en önemli turistik noktalardan biridir. Buraya gelmek için baya yürümeniz gerekecektir.

Dünyada mutlaka görülmesi gereken ilginç ve bir kadar da popüler bir dini yapıdır. Paro Vadisi’nde yer alan bu manastır yerden yaklaşık 1000 metre yükseklikte bulunur.

10  Phobjikha ve Gangtey Vadisi

Phobjikha ve Gangtey Vadisi, ülkede gezilip görülecek harika turistik bir alandır. Burada birçok milli park bulunur. Bu parklarda çok sayıda hayvan ve bitki türü bulunur. Buraya gelip vadinin nefes kesici manzarasını izleyip içinde bulunan doğal güzellikleri keşfedebilirsiniz. Buraya en az bir gün ayırmanız gerekir. Buraya geldiğinizde bol bol fotoğraf çektirmeyi unutmayın.


Bunlar dışında Bhutan hakkındaki genel bilgileri bir liste halinde size sunmak istiyorum. Şöyle ki;
Bhutan

Nüfus: 784.103

Başkent: Thimphu

Resmi Dili: Dzongka

Para Birimleri: Hindistan rupisi, Ngultrum

Bulunduğu Kıta: Asya

Kuruluş Tarihi: 17 Aralık 1907

Önemli Şehirleri: Thimphu, Paro, Jakar

Yerel Saati: Bhutan’da yerel saat Türkiye saatine göre 4 saat daha ileridir.

Vize Durumu: Bhutan ülkesi vize isteyen ülkeler arasındadır. Buraya gitmek için vize almak gerekir.

Bhutan Nerede, Nasıl Gidilir
Bhutan Nerede, Nasıl Gidilir?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here