Birleşik Arap Emirlikleri'nde Gezilecek 10 Yer
Birleşik Arap Emirlikleri'nde Gezilecek 10 Yer

9.266.971 toplam nüfusuyla Arap Yarımadası’nın güneydoğusunda yer alan Birleşik Arap Emirlikleri, Abu Dabi, Dubai, Acman, Füceyre, Resü’l-Hayme, Şarika ve Ummül-Kayveyn adlı yedi emirlikten oluşman bir  Orta Doğu ülkesidir.

Göz at ;

  1. Birleşik Arap Emirlikleri Gezilecek Yerler
  2. Abu Dabi Nerede
  3. Birleşik Arap Emirlikleri’nde Gezilecek 10 Yer
  4. Birleşik Arap Emirlikleri Nerede?
  5. Birlesik Arap Emirlikleri’nin Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  6. Abu Dabi’de Gezilecek 10 Yer
  7. Birleşik Arap Emirlikleri Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Ekonomik açıdan dünyanın en zengin ülkelerden biridir. Oldukça şık ve konforlu bir hayat yaşamaktalar. Turizm açısından da bölgede oldukça popüler bir yere sahiptir. Burada gezilip görülecek birçok yer bulunmaktadır. Bunların içinde en popüler 10 yeri seçtik. İşte o yerler…

1-Yas Adası

Başkent Abu Dhabi’nin Güney-Batı sahilinde yer alan Yas Adası, Ülkenin en önemli eğlence ve turizm merkezidir. Ada da birçok otel, restoran, cafe, park ve bahçeler bulunur. Bunun yanında marina ve Formula 1 pistiyle de turistlerin ilgisini çekmeyi de başarmaktadır. Orta Doğu’nun yıldızı olarak bilinen bu ada kesinlikle gezilip görülmeye değerdir. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip harika bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz.

2-Deira Çarşısı

Dubai’nin eski yerleşim yerlerinden biri olan Deira’da yer alan Deira Çarşısı, gezilip görülmeye değerdir. Alışverişin merkezi olarak bilinmektedir. Burada günün her saatinde alışveriş yapabilirsiniz. Burada yer alan Altıncılar Çarşısı, Dünyanın en popüler altın çarşısıdır. Her türden takı bulunmaktadır. Yine aynı çevrede yer alan Baharat Çarşısı da oldukça popülerdir. Buraya gelip sevdiklerinize mutlaka bir hediyelik satın alın derim. Hiçbir şey alamayacak olsanız dahi bu çarşıya mutlaka uğrayın derim.

3-Burç Halife

Dubai’nin merkezinde yer alan Burç Halife veya diğer ismiyle  Burj Khalifa,  4 Ocak 2010 tarihinde tarihinde ziyarette açılan bir binadır. Bu bina öyle sıradan bildiğimiz binalardan biri değildir. 828 metre yüksekliğiyle Dünyanın en yüksek yapısıdır. Bu yapı 163 katlıdır. Dubai denilince akla ilk olarak bu yapı gelmektedir. Şehrin birçok noktasında görülmektedir. Buraya mutlaka gidip bu yapıyı ziyaret edin derim.

4-Kasr-el Hosn

Ülkenin başkenti Abu Dabi’de yer alan Kasr-el Hosn, 1761 yılında savunma ve gözetleme amacı olarak inşa edilen tarihi bir kaledir. Bu kale uzun yıllar devlet yöneticilerin ikametgah yeri olarak kullanılmıştır.

Daha sonra yapılan restorasyon sonucunda halka açılmıştır. Günümüzde gezilip görülecek harika bir turistik yerdir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu tarihi kaleyi ziyaret edin derim. Ayrıca bu kale, 1976 yıllında Dünya mirası sit alanı olarak belirtilmiştir.

5-Burj Al Arab

Dubai sahil şeridindeki yapay adada yer alan Burj Al Arab ya da diğer ismiyle Yelken Otel, 321 meytre yüksekliğinde harika bir konaklama yeridir. Otelin en üst katında uçak pisti bulunmaktadır. Dünyanın en konforlu oteli olarak bilinmektedir. Burada konaklamak için gecelik oda fiyatı 5000 tl’den başlıyor.

Burayı ziyaret etmek için otelde rezervasyon yaptırmanız gerekir. Konaklamak için olmasa dahi oteli gidip mutlaka gezin derim. Bu oteli gördükten sonra gerçekten uzun süre şaşkınlığınızı gizleyemeyeceksiniz. Otel bünyesinde başta gece mekanları ve restoran olmak üzere birçok farklı hizmet bulunmaktadır.

6-Dubai Müzesi

Dubai’nin Al Bastakiya Bölgesi’nde yer alan Dubai Müzesi,  Dubai Körfezi’ni savunmak için 1787 yılında inşa edilen Al-Fahidi Kalesi’nde bulunuyor. 1971 yıllında bu yapı restore edilerek müze olarak hizmet vermeye başlamıştır.

Müze bünyesinde birçok eser ve sergi bulunmaktadır. Bu eserleri görüpte hayran kalmamak elde değil. Dubai’nin tarihi ve kültürünü merak ediyorsanız bu müzeyi mutlaka ziyaret edin derim.

7-Palmiye Adaları

Dubai’ de Basra Körfezi kıyısında yer alan dünyaca ünlü Palmiye Adaları, yapay adacıklardan oluşan  takımadalar topluluğudur. Burada birbirinden güzel 3 yapay ada bulunur. Buralarda çok sayıda lüks konaklama yerleri ve eğlence merkezleri bulunmaktadır.

Bu yapay adalar uzayda bile görünmektedir. Burası anlatılmaz yaşamanız gerekir. Sevdiklerinizle birlikte huzurlu ve lüks bir tatil yaşamak istiyorsanız bu yapay adalarından birini tercih edebilirsiniz. Bana sorarsınız size Palm Jumeirah Adası’nı tavsiye ederim.

8-Şeyh Zayd Camii

Ülkenin başkenti Abu Dhabi de yer alan Şeyh Zayd Camii, 2007 yıllında ülkenin kurucusu Şeyh Zayed’in anısına inşa edilen önemli bir yapıdır. Ülkenin en önemli dini yapılarından biridir.

Görkemli Mimari yapısının yanı sıra Dünyanın en büyük halısı, İznik’te getirilen çinileri ve 24 ayar altın kaplamalı avizeleriyle dikkat çekmektedir. Bu yapıyı görmeden kesinlikle geri dönmeyiniz. Aynı zamanda bu cami, Dünyanın en modern tarzda inşa edilen camilerinden biridir.

9-Al Ain Ulusal Müzesi

Abu Dabi Emirliği’ne bağlı Al Ain kentinde yer alan Al Ain Ulusal Müzesi, 1969 yılında Şeyh Zayed bin Sultan El Nahyan’ın rehberliğinde kurulan ülkenin en eski müzesidir.

Müzede birçok etnografik ve arkeolojik eser sergilenmektedir. Ülkenin tarihini ve kültürünü daha yakında görüp incelemek için bu müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

10-Jumeirah Camii

Dubai’de yer alan Jumeirah Camii, 1975 ile 1978 yılları arasında Fatimi tarzında inşa edilmiş harika bir dini yapıdır. Hatta Dubai’nin en güzel camisi olarak bilinmektedir. Bu cami birçok yönüyle ülkede popüler hale gelmiştir.

Örneğin Müslüman olmayan kimselerin ziyaret edebileceği tek camidir. Cuma günleri dışında rehberli tur eşliğinde bu camiyi ziyaret edebilirsiniz. Caminin mimarisi oldukça dikkat çekmektedir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin derim.


Bunlar dışında Birleşik Arap Emirlikleri hakkındaki genel bilgileri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;
Birlesik Arap Emirlikleri

Nüfus: 9.266.971

Başkent: Abu Dabi

Resmi Dili: Arapça

Para Birimi: Birleşik Arap Emirlikleri dirhemi

Bulunduğu Kıta: Asya

Kuruluş Tarihi: 2 Aralık 1971

Vize Durumu: Türk vatandaşlarından Yeşil ve Diplomatik pasaport sahipleri hariç, normal gri pasaport sahiplerinden vize istemektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here