Boğazkale

Boğazkale, Çorum ilimize bağlı 14 ilçesinden biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 82 km uzaklıktadır. İlçeye gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılabilir.

Çorum’un İlçeleri

Boğazkale ilçesi tarihi milattan önce 5 bin yıllara dayanır. İlçemizde bulunan Hatuşaş ve yazlıkaya açık hava müzesi ilçemizin tarihini tam anlamı ile yansıtmaktadır. İlçemiz cumhuriyetin ilk yıllarında adı Boğazköy iken 1936 yıllında Boğazkale olarak değiştirilmiştir. 1967 yıllında belediye teşkilatı kurulmuş. 1987 yıllında ilçe statüsüne kavuşturulmuştur. İlçeye bağlı 2 belde, 3 mahalle ve 12 köy bulunur. İlçemizin 2016 yıllı itibari ile nüfusu 3.728’dır.

Boğazkale

Boğazkale’de Gezilecek Yerler

İlçemizde bulunan Hattuşa ve yazlıkaya ören yerleri ilçemiz ve ilimiz hatta ülkemiz için çok önemli bir yere sahiptir. 1998 yıllında bakanlar kurulu kararı ile burası milli park ilan edilmiştir. Ayrıca Hattuşa ve Yazılıkaya ören yerleri Birleşmiş Milletlerin UNESCO teşkilatınca da korunması gerekli dünya mirasları listesinin 377.sırasında bulunmaktadır.

Hattuşa Ören yeri

Hattuşa ve Yazlıkkaya Ören yeri

İlçemize 1 km uzaklıkta bulunan bu ören yeri ilçemiz için çok önemli bir yere sahiptir.  Ülkemizde UNESCO tarafında Dünya Kültür Miras Listesine alınmış 10 eserden biridir. Burası ülkemizin gözbebeğidir. Burası ilk olarak 1834 yıllında keşfedilmiştir. daha sonra 1904 yıllında yapılan incelemelerden sonra burası Hititlerin başkenti Hatuşaş olduğu anlaşılmıştır. Burada birçok eser bulunmuştur. Günümüze sağlam olarak bu eserler ulaşılmıştır. Hattuşa ören yeri aynı zamanda açık hava müzesi görevini yapmaktadır. 1988 yıllında milli park ilan edilerek burayı ilçemize, ilimize ve ülkemize önemli turizme katkı sunmuştur. Ayrıca 2007 yıllında tamamlanan sur duvarı canlandırması, döneme ait kil yapı tarzıyla türünün nadir örneklerinden biridir. Buraya yolunuz düşerse bu tarihi dokusu ile asırlarca ayakta duran bu ören yerini ziyaret ediniz.

Yazılıkaya Örenyeri
Hattuşa Ören Yeri Nerede
Hattuşa Ören Yeri
sur duvarı

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here