Boston Hakkında Bilgi
Boston Hakkında Bilgi

Boston, Amerika Birleşik Devletleri‘nde yer alan büyük bir şehirdir. Sitemizde daha önce “Boston Nerede” isimli bir makale de yayımlamıştık. Dileyenler o yazıyı da okuyabilirler. Yaklaşık 600.000 nüfusa sahiptir ve Massachusetts eyaletinin başkentidir. Boston gibi çevresinde de birçok büyük şehir vardır. Birlikte, yaklaşık beş milyon nüfuslu “Greater Boston” Metropolünü oluşturmaktadırlar. Boston, Amerika’da, oldukça sevilen bir şehirdir.

Boston, 17. yüzyılın başlarında İngiliz göçmenler tarafından kuruldu. Aralarında dinleri nedeniyle yurtlarından kovulan birçok kişi de vardı. Onlara dini Mülteciler diyorlar. Boston, 18. yüzyılda Kuzey Amerika’daki İngiliz kolonileri için önemli bir liman haline geldi. 1773 yılında, İngilizlerin yüksek Tarifelerine karşı öfkelenen bazı sakinler denize 342 kutu çay attı. Bu Protesto eylemi daha sonra “Boston Çay Partisi” olarak adlandırıldı ve Amerika’nın İngiliz İmparatorluğu’ndan bağımsızlığı için önemliydi.

Boston Hakkında Bilgi
Boston Hakkında Bilgi

Bugünkü Boston, ABD’nin en zengin ve en önemli şehirlerinden biridir. Birçok büyük şirketin şehirde merkezi veya ofisleri vardır. Boston aynı zamanda bir eğitim merkezidir. Cambridge banliyösünde, ABD’nin en önemli üniversitelerinden ikisi bulunmaktadır. Harvard Üniversitesi ve” Massachusetts Teknoloji Enstitüsü”, Kısaca MIT, esas olarak insanları bilgisayar bilimcileri veya mühendisler gibi teknik mesleklerde eğitiyor.

Boston sakinlerinin dünyanın birçok yerinden ataları var. Bu, birçok Çinli insanın yaşadığı Çin şehri gibi bazı bölgelerde de görülebilir. Sporda Boston, Basketbol Takımı Boston Celtics veya Beyzbolda Red Soks gibi birçok tanınmış takıma sahiptir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here