Brasília Hakkında Bilgi
Brasília Hakkında Bilgi

Brasília, Brezilya’nın başkentidir. 1960 yılında açılmış ve Lago Parano Gölü üzerinde yer almaktadır. Rio de Janeiro eskiden Başkentti. Brasília kenti toplamda yerleşik olarak 5.7 milyon civarında nüfusa sahiptir.

Brezilya’nın büyük şehirlerinin çoğu kıyıdadır. Yani ülkenin kenarında yer almaktadır. Brasília, ülkenin merkezinde daha çok bulunan bir başkent olmak istiyordu. Planlama ve inşaat çalışmaları başladığında, yer hala tropikal yağmur ormanlarında yer alıyordu. Brasília bölgesinde çok daha fazlası var: dört milyondan fazla insan bölgede yaşamaktadır.

Brasília Hakkında Bilgi
Brasília Hakkında Bilgi

Brasília, büyük bir sermaye olarak hizmet etmek için doğru bir şekilde planlandı. Şehir Haritası bir uçağa benziyor: büyük sokaklar boyunca şehrin iki kısmı kanatlara benziyor.

Birçok insan Brasilia’yı çok güzel bulmuyor: arabalar için iyi olan birçok geniş yol var, ancak üzerinde yürümeyi sevmiyorsunuz. Merkezdeki binalar çoğunlukla Çelik, cam ve betondan yapılmıştır, gerçek bir Eski Şehir bulunmamaktadır. Şehir modern, iyi düşünülmüş bir ütopya gibi durmaktadır.

Yine de, bazı ziyaretçiler Merkezi özellikle ilginç buluyor. Parlamento evi veya Katedral gibi binalar. 1987 yılından bu yana Dünya Kültür Mirası Alanı olmuştur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here