Brasilia Gezi Rehberi
Brasilia Gezi Rehberi

Brasilia, Güney Amerika ülkesi Brezilya’nın başkentidir. Brasilia 1956 ile 1960 yılları arasında kurulmuş olan Brezilya’nın orta batısında yer alan yeni bir federal şehirdir.

Brezilya’nın kendisi ile aynı ismi taşıyan başkenti Brasilia, modern mimari yapısıyla oldukça dikkat çekmektedir. Burada gezilip görülecek çok sayıda tarihi yapı bulunur. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu yapıları ziyaret edin derim. Şimdi siz değerli okurlarımız için burada bulunan 10 güzide yeri liste halinde size sunmak isterim. Şöyle ki;

TV Kulesi

Brezilya’nın başkenti Brasilia şehrinin ana caddesi olan Anıtsal Eksen’de yer alan Brasilia Televizyon Kulesi, 1965-1967 yılları arasında inşa edilmiştir. yaklaşık 224 metre yüksekliğinde bulunan kule, oldukça dikkat çekicidir. Televizyon vericisi olarak kullanılan bu yapı, günümüzde daha çok manzara izlemek için kullanmaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu yapıyı ziyaret edin derim. Burada şehir bir başka görünmektedir.

Itamaraty Sarayı

Başkent Brasilia’da yer alan Itamaraty Sarayı, Brezilya Dışişleri Bakanlık Binası olarak hizmet vermektedir. Bu yapı, ünlü mimar Oscar Niemeyer tarafından tasarlanmış ve 21 Nisan 1970 tarihinde ise ziyarette açılmıştır. Bu yapı, iç ve dış mimarisi olarak hayran uyandırmaktadır. Dışı camlı fakat içinde sade şık modern merdivenler bulunur. Brezilya Doğal Milli Parkı ve kentin en önemli mimari eserlerinden biri olan Palacio Dos Arcos, mutlaka gezip görün derim.

Brasilia Katedrali

Şehrin en ünlü yerlerinden biri olan 1970 yılında yapılmış olan benzersiz yuvarlak katedral şekli ile dikkat çeken Brezilya Katedrali, mutlaka gezip görmeniz gereken ilk yerlerden biridir. Bu yapıyı Oscar Niemeyer tarafından tasarlanıp inşa edilmiştir. Oldukça renkli ve popüler bir yapıdır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu yapıyı ziyaret edin derim.

 Parpue de Cidadea

Brezilya’nın başkenti Brasilia’da yer alan Parpue de Cidadea, içerisinde harika bir gölet bulunan bir mesire alanıdır. Şehir stresinden uzaklaşıp buraya gelip harika bir gün yaşayabilirsiniz. Sevdiklerinizle birlikte buraya gelip güzel bir gün yaşayabilirsiniz. Oldukça renkli bir parktır.

Temple of Good Will

Brezilya’nın başkenti Brasilia’da yer alan Good Will Tapınağı (TGW), Ekim 1989 tarihinde hizmette açılan renkli ve popüler bir mekandır. Bu yapı, José de Paiva Netto tarafından tasarlanıp inşa edildi. Her yıl buraya bir milyondan fazla ziyaretçi gelmektedir. Oldukça renkli ve popüler bir yapıdır. Barış Tapınağı olarak bilinen bu yapı, mistik ve ruhsal bir simgedir.

Yerli Halklar Müzesi

Brezilya’nın başkenti Brasilia’da yer alan Yerli Halklar Müzesi, 1987 yıllında hizmette açılan muazzam bir müzedir. Burada ülkenin yerli halklarını kültürleri ve eserleri sergilenmektedir. müzenin mimarı Oscar Niemeyer tarafında tasarlanmıştır. Buraya yıl boyunca çok sayıda kişi tarafında ziyaret edilmektedir. Müze içinde sergilenen eserlerden çok binanın mimarisi dikkat çekmektedir.

Sao Jao Bosco Kilisesi

19. yüzyılda inşa edilmiş 40 adet uzun sivri kemerli yapısıyla dikkat çeken Sao Jao Bosco Kilisesi, mutlaka ziyaret etmeniz gereken önemli dini yapılarından biridir. Bu yapı mimarisi oldukça dikkat çekmektedir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu yapıyı ziyaret edin.

Brezilya Ulusal Müzesi

Brezilya Ulusal Müzesi, şehirde mutlaka gezilip görülmesi gereken yerlerden biridir. yaklaşık 200 yıllık bu bina, mallesef yakın tarihte yangında büyük zarar görmüştür. Umarım kısa sürede eski ihtişamına kavuşur. Oldukça renkli bir müzedir.

Juscelino Kubitschek köprüsü

Brezilya’nın başkenti Brasilia’da yer alan Juscelino Kubitschek köprüsü, 15 Aralık 2002 tarihinde hizmette açılan oldukça popüler bir köprüdür. 63 metre yüksekliğinde, 1200 metre uzunluğundaki bu köprüyü, yıl boyunca çok sayıda kişi tarafında ziyaret edilmektedir. Şehrin simgelerinden biri olan bu köprü gece ışıklandırması ile birlikte daha renkli bir hal almaktadır.

10  Mexico City Metropolitan Katedrali

Brezilya’nın başkenti Brasilia’da yer alan Mexico City Metropolitan Katedrali, 1813 yıllında Barok mimari tarzında inşa edilen bir yapıdır. Renkli camları ve melek figürleriyle oldukça dikkat çekmektedir. Bu yapı, şehrin en önemli dini yapılarından biridir. Buraya yıl boyunca çok sayıda kişi tarafında ziyaret edilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz