Burkina Faso Hakkında Bilgi
Burkina Faso Hakkında Bilgi

Burkina Faso, Batı Afrika’da bir ülkedir. Ülkenin adı eskiden Yukarı Volta’ydı ve çok daha önce bir Fransız Kolonisiydi. Volta, ülkenin içinden akan bir nehrin adıdır. 1984’te Cumhurbaşkanı ülkeyi “Burkina Faso” olarak yeniden adlandırdı, yani “Dürüst insanların ülkesi” anlamına gelmektedir.

Burkina Faso, İsviçre’den yaklaşık altı kat daha büyüktür ve Almanca’da Burkina olarak adlandırılan yaklaşık iki kat daha fazla nüfusa sahiptir. Başkenti Ouagadougou şehridir. Bu isim “Vagadugu” olarak telaffuz edilir. Yerliler genellikle “Ouaga”derler. Eskiden Vogdgo Krallığının başkentiydi.

Burkina Faso Hakkında Bilgi
Burkina Faso Hakkında Bilgi

Burkina Faso dünyanın en fakir ülkelerinden biridir. Her on kişiden dokuzu çiftçidir ve yetiştirdiklerini kendileri yerler. Yurt dışına fıstık ve pamuk satmaktadırlar. Ülkenin Kuzey kısmı, Sahra Çölü’nün güneyindeki bir şerit olan Sahel bölgesinde yer almaktadır. Sahel’de çok fazla Savan vardır.

Burkina Faso’nun güneyinde bazı yıllarda çok fazla yağmur yağmaktadır. Ancak iklim değişikliği nedeniyle giderek daha fazla sel ve kuraklık yaşanmaktadır. Özellikle çiftçiler ve çobanlar için oldukça üzücü bir durumdur.

Nüfusun sadece üçte biri okuyabiliyor ve yazabilmektedir. Daha az olduğu çok az ülke bulunmaktadır. Birçok çocuk, çocuk işçiliği yapmak zorunda oldukları için okula gitmemektedir. Ayrıca eğitim dili Fransızcadır. Burkina Faso’da 60 yerli dil konuşulmaktadır.

Burkina Faso’daki geleneksel müzik, çeşitli davul türleri ve bir tür Ksilofon ile tanınmaktadır.

En popüler spor ise bisiklet sürmektir. Her çocuk ebeveynlerinden ilk hediye olarak bir bisiklet alır. Eğer para yeterli değilse, en azından ilk oğlu alır. Afrika için Tour de France’ın Avrupa için olduğu kadar önemli bir “Tour du Faso” var. Bu yarış çok daha yorucu. Sürücüler asfaltsız yollarda 40 santigrat derecede sürmekte ve çadırlarda uyumaktadırlar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here