Büyük Okyanus
Büyük Okyanus

Büyük Okyanus ya da diğer adıyla Pasifik Okyanusu tuzlu bir su kütlesi olup, 60. paralelden Kuzey Kutbuna kadar uzanmakta olup, batı tarafında Asya ve Avustralya’yı, doğu tarafında Amerika ile Güney Amerika kıtaları arasında uzanmaktadır.

Dünya yüzeyinde yer alan 3 büyük okyanustan birisi olan Büyük okyanus, Dünyanın yaklaşık olarak üçte birini kaplamaktadır. Bu oran ise 62.5 milyon mil kare olarak hesaplanmaktadır. Dünyanın bir diğer okyanusu olan Atlantik okyanusunun bile iki katından daha büyük olup, iki katından daha fazla su taşımaktadır. Pasifik’in ortalama derinliği 4,280 metre ve en büyük derinliği 11,034 metredir. En derin noktası ise Mariana çukurudur.

Büyük Okyanus Nerede, Kıyısındaki Ülkeler (Derinliği, Yüzölçümü, Kıyıları)
Büyük Okyanus Nerede, Kıyısındaki Ülkeler (Derinliği, Yüzölçümü, Kıyıları)

Büyük okyanusun kıyıları ise : Kuzey Yarımkürede Pasifik Okyanusu, Bering Denizi ile Arktik Okyanusu, Güney Yarımkürede Pasifik ve Atlantik, Güney Amerika’daki Tierra del Fuego ile Antarktika’daki Graham Toprakları arasındaki Drake Geçidi ve Pasifik Okyanusu ile Güney Okyanusu 60 ° S paralelinde buluşuyor. Pasifik ve Hint okyanusları arasındaki ayrım nispeten daha az belirgindir. Sumatra’dan doğuya, Java’dan Timor’a, oradan Timor Denizi’nden Avustralya’daki Cape Londonderry’ye uzanan adalar çizgisi boyunca uzandığı düşünülmektedir. Avustralya’nın güneyinde sınır, Bas Boğazı boyunca ve oradan Tazmanya’dan 60 ° C’ye kadar uzanır.

Sınır olduğu ülkeler ise : Rusya, Kuzey ve Doğu Asya, Kuzey Kore, Japonya, Çin, Güney Kore, Tayvan, Makao, Hong Kong, Filipinler, Vietnam, Güney Doğu Asya, Kamboçya, Endonezya, Doğu Timor, Singapur, Tayland, Brunei, Malezya.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz