Çekyada Gezilecek 10 Yer

Çek Cumhuriyeti ya da resmi adıyla Çekya ülkesine gittiğiniz zaman, gezmeniz için belirlediğimiz en iyi 10 gezilecek yeri sizler için derledik.

Çekya Gezilecek Yerler

Çek Cumhuriyeti, geleneksel Avrupa tur güzergahı açısından gezginlerin mutlaka uğradıkları bir ülkedir. Eski mimariyi sevenler için en sevilen ülkelerden birisidir.

Göz at ;

  1. Çekya Gezilecek Yerler
  2. Çekya’da Gezilecek 10 Yer
  3. Prag Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  4. Çekya Nerede?
  5. Çekya’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  6. Çekya Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
  7. Prag Otelleri ve Prag Otel Fiyatları
  8. Prag’da Gezilecek 10 Yer

Genellikle orta çağ görünümlü sokak ve evlerin fazlalığı ve aynı zamanda çok ucuz bir ülke olması, Çekya ülkesini her zaman çekici hale getirmiştir.

10. Plzen

Bu batı Bohem şehri, Çek Cumhuriyeti’ndeki dördüncü büyük kenttir ve dünya çapında bilinmektedir. Harika mimari arayanlar için St Bartholemew Katedrali, Büyük Sinagog ve Rönesans tarzı Belediye Sarayı mutlaka görülmelidir.

9. Moravian Karst

Bu jeolojik olay Çek Cumhuriyeti’nin doğal olarak korunan bir bölgesinde, Brno’nun hemen kuzeyinde yer almaktadır. Binlerce kilometrekare boyunca uzanan dev bir yeraltı kireç taşı mağaraları ve kanyon serisidir. Bölge, yer altı mağarası tavanlarından birinin çökmesi sırasında oluşan 138 metrelik derinlikteki Macocha Abyss gibi önemli olayları içeriyor.

8. Litomysl

Bohemya ile Moravia arasındaki doğu kasabasıdır. On altıncı yüzyılın sonlarında, kasabadaki en önemli yapı, bir rönesans tarzı kaledir. Bu saray, dikkat çeken klasik müzik bestecisi Bedrich Smetana’nın doğum yeri. Kasabadaki bir diğer önemli nokta, sanat sevgilisi Josef Portmon’un eski evidir.

7. Olomouc

Olomouc imparatorluk döneminde aslen bir Roma kalesi olarak yapıplmıştır. Adı Roma isminin bozuk bir versiyonu olan Julius Dağı’dır. Daha sonra Moravya valisinin ikametgahı olmuştur. Kasaba son binyılın neredeyse her yüzyılı boyunca önemli kabul edildiğinden, burada görlecek çok şey bulunmaktadır. Olomouc Kalesi, on ikinci yüzyıla kadar uzanır ve içinde güzel Saint Wencelas Katedrali bulunur.

6. Telc

Güney Moravia bölgesindeki bu kasaba, ticareti kolaylaştırmak için 14. yüzyılda bir liman kenti olarak kuruldu. Kasabanın tarihi merkezi, ziyaret etmek için değer olarak kabul edilmektedir. Yerel Gotik saray, 17. yüzyılda Rönesans tarzında yeniden tasarlandı. Kutsal Rahibe kilisesi ve yerel Cizvit Kilisesi gibi güzel kiliseler, fotoğrafçılar, mimari ve tarih tutkunları için güzel bir yer haline gelmiştir.

5. Castle Karlstejn

Bu 14. Yüzyıl Gotik Kalesi, Kutsal Roma İmparatoru Charles IV’nin eviydi. Prag’dan yaklaşık 30 km uzaklıktadır ve şehirde kalan turistler için güzel günü birlik geziler düzenlenmektedir.

4. Karlovy Vary

Burası bir kaplıcalar şehridir. Kasaba hala oldukça büyük ve pitoresk ancak spaları altı yüzyıl geçmesine rağmen açıktır. Pek çok hastalığı bu spaların iyileştirdiği söylenmektedir.

3. Kutna Hora

Kutna Hora, 1142’de ilk Bohemya manastırı olarak başladı. 12. yüzyılda kentin dağlarının büyük bir gümüş yatağı olduğu belirlendi ve çok sıkıntı yaşandı. Görülecek yerler listesinde, St Barbaras Kilisesi yer almaktadır. Ayrıca, kraliyet evi ve İtalyan Mahkemesi, çağdaş müze Stone Haus bulunur.

2. Cesky Krumlov

Cesky Krumlov, büyük bir “Bohem Şatosu” olan bir şehirdir. Bölge onüçüncü yüzyılın sonlarında, ticaret kölesi olarak Bohemya’lara ait olduğunda yaratılmıştır. Kentin görünüşü 18. yüzyıldan beri çok az değişti ve binalar iyi muhafaza edilip restore edildi. Ortaçağ kentinin görünümünü ve kalitesini hâlâ koruyan güzel bir kale şehridir.

1. Prag

Vltava Nehri’nin bu mücevher değerindeki şehri, aradan geçen 1100 yıllık süreye rağmen hala büyük ve önemlidir. Prag, Bohemya’nın ve Roma İmparatorluğunun başkenti olmuştur. Hem Gotik hem de Rönesans döneminde gelişti. Çek Cumhuriyeti’nin halen en büyük kentidir ve en zengin kültürlerden biridir. Çeşitli yüzyıllardan kalma mimari ve sanatsal önemi, mimari estetiği vardır. Prag, Avrupa’da en çok ziyaret edilen şehirlerden birisidir. Gezilecek çok fazla mimarisi bulunmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here