Daha önce hiç adını duymadığınız 10 ilginç canlı
Daha önce hiç adını duymadığınız 10 ilginç canlı

Doğada farklı özelliklerde inanılmaz canlılar bulunmaktadır. Birçoğunuz bu canlıların pek çoğunu daha önce ne duydu, ne de gördü. Şimdi gelin birlikte ilk defa duyacağınız 10 farklı canlıyı birlikte görüp tanıyalım. İşte daha önce hiç adını duymadığınız 10 ilginç canlı;

1-Tatlı su yengeci (cherax pulcher)

Tatlı su yengeci
Tatlı su yengeci

Bu tatlı su yengeci ilk olarak Endonezya’da keşfedildi. Bu canlı oldukça kusursuz bir güzelliğe sahiptir. Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika’da akvaryum canlısı olarak da bilinir. Ortalama 90 cm boyu ve kocaman gözleri ile dikkatlerden kaçmıyor.

2-Nendo Meyve Yarasası

Nendo Meyve Yarasası
Nendo Meyve Yarasası

Bu canlı 2009 yıllında Papua Yeni Gine ormanlarında keşfedilmiştir. Nazik gözleri ve tüp benzeri burun delikleri ile dikkat çekmektedir. Star Wars filmlerinden Jedi Master ile benzerliğinden dolayı sosyal medyada günlerce gündemde kaldı.

3-Sihirli tavşan(İli Pika)

Sihirli tavşan
Sihirli tavşan

Sihirli Tavşan, İli Pika olarak da bilinen bu canlı, Oldukça şirin ve nadir görülen bir türdür. Nesli tükenmekte olan bir canlıdır. 20 yıldır üstünde araştırma yapılan bu canlı yakın tarihte Çin’in Tian Shan Dağları’nda fotoğraflandı. Sadece Çin’in dağlarında yaşadığı tahmin edilmektedir.

4-Pembe gözlü çekirge

Pembe gözlü çekirge

Fasulyeye benzeyen bu sıradışı canlı, dünyanın değişik yerlerinde görülür. Gözleri ile dikkat çeken bu çekirge türü, Pasifik yaylalarında Muller Range dağlarında yaşamaktadır.

5-Salp

Salp
Salp

Denizde cam gibi görünüme sahip bu canlı için içi dışı bir olarak söylesek abes olmaz herhalde. Deniz salpı olarak bilinen bu canlı, sudaki ve havadaki karbon seviyelerini düşürmektedir. Çoğu zaman ilk görünüşte canlı olduğu bile fark edilmez.

6-Dumbo ahtapot

Dumbo ahtapot
Dumbo ahtapot

Dumbo Ahtapot derin okyanuslarda yaşayan oldukça tuhaf dış görünüşe sahip bir canlıdır. İsmi ünlü animasyon filmindeki uçan fil Dumbo’dan gelmektedir. Ortalama 5 yıl yaşamaktadır. Bu nedenle bilinen en nadir ahtapot türüdür.

7-Honduran beyaz yarasa

Honduran beyaz yarasası
Honduran beyaz yarasası

Bu yarasaların vatanları Orta Amerika’dır. Bu küçük ve sevimli canlılar genelde geniş yapraklı ağaçlar üzerinde yaşarlar. Meyve ile beslen bu canlıların boyları pek uzamaz(Boyları sadece 4.7 cm). Kar beyazı bu yarasalar oldukça sevimlidirler.

8-Pembe el balığı

Pembe el balığı
Pembe el balığı

Yakın tarihte keşfedilen bu balık türü, Pembe elleriyle dikkat çekmektedir. Bilim adamların yaptığı araştırmaya göre insan eline benzeyen yüzgeçli 14 balık türüne rastlanmıştır. Fakat bu türlerin 9 tanesi yok olmak üzeredir. Pembe el balığı da bunlardan biridir.

9-Pinokyo kurbağa

Pinokyo kurbağa
Pinokyo kurbağa

Bu canlı sivri burunlu ağaç kurbağası olarak da bilinir. İsmini burnundan dolayı almıştır. Özellikle tehlike ve heyecan anında Pinokyo gibi burunlarını yukarı uzatıyorlar. Düşmana korku ve dosta güven veren bir buruna sahiptir.

10-Gagalı maymun

Gagalı maymun
Gagalı Maymun

Bu canlı 2010 yıllında Kuzey Burma’da (Myanmar) keşfedilmiştir. Dünyada görülen en nadir canlılardan biridir. Bu nedenle günümüzde koruma altına alınmıştır. Tuhaf burnu yüzünde her yağmurdan sonra hapşırmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here