Kongo Cumhuriyeti'da Gezilecek 10 Yer
Kongo Cumhuriyeti'da Gezilecek 10 Yer

79.722.624 toplam nüfusuyla dünyanın en kalabalık 19. büyük ülkesi Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Afrika kıtasında bulunur. Sınır komşuları;

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde Gezilecek Yerler

Kuzeyinde Kamerun ve Orta Afrika Cumhuriyeti, doğusunda Zaire, batısında Gabon, güney batısında Atlas Okyanusu bulunur. Afrika’nın el değmemiş harika doğasına sahip Kongo Cumhuriyeti, çeşitli sebeplerden dolayı turistler pek gelmemektedir.

Göz at ;

  1. Kinshasa Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Demokratik Kongo Cumhuriyeti Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  3. Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde Gezilecek 10 Yer
  4. Demokratik Kongo Cumhuriyeti Nerede?
  5. Demokratik Kongo Cumhuriyeti Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Fakat gelenlerde bir daha gelmek istiyor. Buraya gelmek isteyenler için ülkede bulunan 10 gözde yeri seçtik umarım beğenirsiniz. İşte o yerler…

Virunga Milli Parkı

Virunga Ulusal Parkı veya diğer ismiyle Albert Ulusal Parkı, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin doğusunda yer alan zengin parktır. 7.800 km² alan kaplayan bu park, 1925 yıllında kurulmuştur. Parkta 218 memeli, 706 kuş, 109 sürüngen ve 78 amfibik hayvan çeşidi bulunur. Özellikle dağ gorillerini ziyaret etmek için buraya gelmelisiniz. Bu park çeşitlilik olarak Afrika’nın en zengin parklardan biridir.

Tanganika Gölü

Kongo, Tanzanya, Zambia ve Brundi ülkeleri arasında yer alan Tanganika Gölü, Rusya’daki Baykal gölünden sonra Dünyanın en derin gölüdür.  Aynı zamanda Afrika’nın(Victoria Gölü’nden sonra) en büyük ikinci gölüdür. Suyu tatlı ve çok temizdir. Göl içerisinde çok sayıda farklı tür yaşamaktadır. Akvaryum meraklılarının çok iyi bildiği Ciklet balıklarının kaynağı da bu göldür. Buraya gelip harika manzara eşliğinde gezebilir ve bol bol fotoğraf çektirebilirsiniz.

 Albert Gölü

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin kuzeydoğusunda yer alan Albert Gölü, Afrika kıtasının 7. büyük gölü ve hacmine göre dünyanın 27. en büyük gölüdür. Bu göl yaklaşık olarak 160 km uzunluğunda ve 30 km genişliğindedir. Gölün nefes kesen manzarasına karşı geçip bol bol fotoğraf çektirebilirsiniz. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip keyifli bir gezi yapmış olursunuz.

L’ upemba Ulusal Parkı

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ne bağlı Katanga Eyaleti’nde yer alan L’ upemba Ulusal Parkı, 1939 yıllında kurulmuştur. 11.730 km² alan kaplayan bu parkta çok sayıda canlı hayat bulmaktadır. Buraya gelip birçok hayvanı daha yakında görebilirsiniz.

Kisangani

Kisangani, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ne bağlı bir şehirdir. Şehrin 1 milyondan fazla nüfusu bulunuyor. Bir gün Afrika’nın el değmemiş ülkesi Kongo’ya gelirseniz mutlaka bu şehre uğrayın. Özellikle nehirlerini görün derim.

Pigme yerleşimleri

Öncellikle Pigme nedir. Ona bakalım. En kısa özetiyle Pigme, cüce demektir. Orta Afrika’nın 5 bin yıllık avcıları olarak bilinen Pigmeler günümüzde  Papua Yeni Gine ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde de bulunuyorlar. Genelde 1.5 metreyi aşmayan boylarıyla dikkat çekmekteler. Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ne bağlı Mbandaka şehrinde hayatlarını sürdürüyorlar. Dünya üzerinde yaklaşık 120 bin tane Pigme bulunmaktadır. Bunların 50 bin tanesi Kongo’da yaşamaktalar.

Zongo Şelalesi

Demokratik Kongo Cumhuriyetin başkenti Kinshasa’da yer alan Zongo Şelalesi, Tropikal ağaçları besleyip, balta girmemiş ormanları serinletip Atlas Okyanusuna dökülmektedir.  4 bin 700 kilometre uzunluğundaki Zongo, dünyanın dokuzuncu büyük nehridir. Ayrıca saniyede 41 metre küp su taşımaktadır. Harika bir manzarası bulunur. Kongo’nun kavurucu sıcaklığından bunalanların geldiği bir noktadır.

Okapi Vahşi Yaşam Doğa Koruma Alanı

Demokratik Kongo Cumhuriyetin kuzeydoğusunda yer alan kapi Vahşi Hayvan Koruma Bölgesi, 1992 yıllında kurulmuştur. 1996 yıllında ise UNESCO Dünya Miras listesine girmiştir. Burada birçok farklı tür bulunmaktadır. Doğa sevenlerin gelip ziyaret edeceği bir yerdir.

Garamba Ulusal Parkı

 Demokratik Kongo Cumhuriyetinde yer alan Garamba Ulusal Parkı, 1938 yıllında kurulmuştur. 1980 yıllında ise UNESCO Dünya Miraslarına girmiştir. Bu haliyle Afrika’nın en eski milli parkı olarak bilinmektedir. 4.920 km²’lik alana yayılan bu parkta çok sayıda hayvan bulunur. Buraya gelip hayvanları yaşam alanlarında ziyaret edebilirsiniz. 

10  Kinshasa Ulusal Müzesi

Demokratik Kongo Cumhuriyetin başkenti Kinshasa’ya bağlı Lingwala bölgesinde yer alan bu müze, gezilip görülmesi gereken bir yerdir. Müze de yaklaşık 45 bin eser sergilenmektedir. Ülkenin ve şehrin tarihini ve kültürünü öğrenmek için bu müzeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.


Bunlar dışında Kongo hakkında bilinmesi gerekenleri liste haline getirdik Şöyle ki;
Demokratik Kongo Cumhuriyeti

Nüfus: 79.722.624

Başkent: Kinşasa

Resmi Dili: Fransızca

Para Birimi: Kongo frangı, Zairean zaire

Bulunduğu Kıta: Afrika

Kuruluş Tarihi: 30 Haziran 1960

Dini: Hıristiyanlık, Müslümanlık, Yerli Dinler

Önemli Şehirleri: Kinshasa, Bukavu, Goma, Kananga, Kisangani, Lubumbashi, Matadi, Mbandaka

Vize Durumu: Buraya gitmek için vize almak gerekir

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here