Dünya’da Selfie Çekmenin Yasak olduğu 10 Yer

Her yeni seyahatte selfie çekmek olmazsa olmazlarımızdandır. Peki bazı yerlerde selfi çekmenin yasak olduğunu biliyor musunuz? Olur, da bir gün gidersiniz selfie çekmeyeceğiniz 10 yer

Selfienin Yasak Olduğu Popüler Yerler

1-Hac İbadeti (Mekke): 2014 yıllında Arabistan yönetimi tarafında yasaklanmıştır. Sebep olarak ise burada fotoğraf çekmek mekruh sayılmıştır. Maneviyata zarar vereceğinden dolayı yasak konulmuştur.

Hac İbadeti

2- Sistine Şapeli (Vatikan): burada 1980 yıllından berri fotoğraf çekmek yasak! Ama bu yasağın güvenlikle ya da kalabalıkla alakası yok.

Sistine Şapeli

3- Van Gogh Müzesi (Amsterdam): Burada özellikle selfie yasağı var. 2014 yıllında bu yasak konuldu. Bunun nedenini yetkililer şöyle açıklıyor: “Fotoğraf çekmek isteyenler ile tabloları incelemek isteyenler arasında ciddi bir gerginlik yaşanıyor.”

Van Gogh Müzesi

4- Tahoe Gölü (California/Nevada): 2014 yıllında bu yasak konuldu sebebi ise burada bulunan ayılarla çekilen fotoğraflar tehlike arz etmektedir.

Tahoe Gölü

5- New York Kaplanları ( ABD): 2015 yıllında bu yasak konuldu. Sebebi ise sosyal medyada kaplanlı selfie adı altında paylaşımların son derece fazla olması ve bu hayvanların tehlikede olmasıdır.

New York Kaplanları

6- İranlı Futbolcular: 2015 yıllında bu yasak konulmuştur. İran federasyon başkanı futbolcuların kadın taraftarlarla selfie çekmek yasak. Nedeni ise İranlı futbolcuların İslamı kurallara uymayan Avusturalyalı kadınlarla fotoğraf çektirmeleri.

İranlı Futbolcular

7- Pamplona Boğa Koşusu (İspanya): 2004 yıllından berri bu yasak var. Burada sadece selfie değil her türlü fotoğraf ve video da yasak sadece burada bulunup kaçmak yeterlidir. Zaten burada selfie çekmek çok cesaret ister.

Pamplona Boğa Koşusu

8- Garoupe Plajı (Fransa): Fransa’nın en ünlü plajlarından biri olan burada fotoğraf ve selfie çekmek yasak sebebi ise burada bulunan turistlerin rahat bir şekilde çıplak  denize girebilmeleri için yasaklanmıştır.

Garoupe Plajı

9- Mumbai Okyanus Kıyısı (Hindistan): Burada çeken selfielerden dolayı ölümcül kazalar yaşanmış. Bu sebeple yasaklanmıştır.

Mumbai Okyanus Kıyısı

10- Saray Müzesi  (Pekin): Çin’in Başkenti Pekin’de bulunan bu müzede selfie çekmek yasak Müzede bulunan parçaların hassaslığı sebebiyle selfie çubuğu kullanmak özellikle kalabalık bölümlerde yasak.

Saray Müzesi (Pekin)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here